Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις Απαντήσεις από Help Desk για Ν. 4178/13


Recommended Posts

Σχετικά με τα προϋφιστάμενα του 1955, οι οδηγίες είναι ότι επιλέγουμε "ΝΑΙ" στην οικοδομική άδεια και ελέγχουμε με τα σημερινά επιτρεπόμενα του οικοπέδου. Ο έλεγχος φαντάζομαι αφορά μόνο κάλυψη-δόμηση, έτσι; Όχι αποστάσεις...

Και επιπλέον, σε περίπτωση που το οικόπεδο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, τότε με τι ελέγχουμε;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα 

 

Ειχα μια ιδια περιπτωση. 

Οικοπεδο αρτιο κατα παρεκκλιση, μη οικοδομησιμο γιατι δεν ειχα το απαιτουμενο προσωπο και θα γινοταν οικοδομησιμο μετα απο προκυρωση και πραξη αναλογισμου.

 

Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα στα εξης, που συμφωνησε και το help desk στην αντιμετωπιση .  

 

Στο ερωτημα εαν δηλωνουμε 1 η 2 στο ο.α. 

1. Καταρχην δηλωνουμε 1 γιατι εχει κτιριο υφισταμενο του 1955. (Δεν μπορουμε να δηλωσουμε 2,   γιατι  το παραρτημα αναφερει το 2 για μη οικοδμησιμα μετα απο  διαπιστωση ψευδους δηλωσης Αρτιου και οικοδομησιμου σε Ο.Α- δεν υπαγομαστε εμεις σε αυτην την περιπτωση)

 

2. Συμφωνα με την εγκυκλιο 4 παραγραφο 33 σχετικα με το αρθρο 18α , υπολογιζουμε τους επιτρεπομενους συντελεστες αναλογα με το εμβαδο του ακινητου που εχουμε ανεξαρτητα εαν ειναι οικοδομησιμο η οχι για να κανουμε συγκριση για τους συντελεστες του ειδικου προστιμου. 

 

Εγω εκανα ενα διαγραμμα καλυψης και στους επιτρεπομενους συντελεστες δομησης το διευκρινησα οτι γινεται καθαρα για τον ελεγχο των συντελεστων του ειδικου προστιμου. 

 

3. Σχετικα με το Δ παμε με ΝΟΚ που ισχυει σημερα . Σε αυτο το θεμα  υπηρχε διαφορα στις απαντησεις τους. 

 

Πριν 2  μηνες που ειχα απευθυνθει στο Help desk μου ειπαν οτι παμε με ΓΟΚ και ξεχναμε τελειως το ΝΟΚ δειχνοντας μου την εγκυκλιο 3 , σελ 6 αρθρο 1 , παρα1.  .

 

Διαβαζοντας καλυτερα την εγκυκλιο 3 λεει  οτι εξεταζουμε τις παραβασεις, την υπαρξη αυθαιρεσιων  συμφωνα με το αρθρο 22 και 5 του ΓΟΚ και δεν νομιζω οτι ισχυε αυτο το επιχειρημα.

 Κατεληξα οτι παμε με ΝΟΚ γιατι ο ΝΟΚ μας οριζει τους επιτρεπομενους συντελεστες σημερα. . 

 

Στην επομενη επισκεψη μου πριν ενα μηνα περιπου  στο Help desk μου ειπαν οτι τελικα μονο το  Δ το παμε με ΝΟΚ  και τα υπολοιπα με ΓΟΚ.

 Και στο ερωτημα μου για την καλυψη που εχει μειωθει , εκει μπερδευτηκαν και μου ειπαν οτι μαλλον με ΝΟΚ. 

 

4. Τελικα το διαγραμμα καλυψης το αλλαξα και το εκανα με ΝΟΚ. 

 

Ομως σε αυτες τις περιπτωσεις μηπως δεν χρειαζεται να υποβαλλουμε καθολου διαγραμμα καλυψης και εμπιπτουμε στις περιπτωσεις 6β του αρθρου 11.

 Σε αυτο το ερωτημα μου απαντησαν διαφορετικα οι δυο μηχανικοι του hlep desk. 

 

O  ενας μηχανικος  μου ειπε να βασιστω στο αρθρο 11 παρ. 6β  και να μην υποβαλλω διαγραμμα καλυψης και εκει που μου ζηταει το συστημα διαγραμμα καλυψης να κανω μια αναφορα σε αυτο οτι δεν υπαρχει εγκεκριμενο διαγραμμα καλυψης λογω της παλαιοτητας του κτιριου ,

και ο δευτερος μηχανικος   μου ειπε  οτι εφοσον δηλωνω 1 πρεπει να υποβαλλω διαγραμμα καλυψης. 

 

Καταληγω στην πρωτη αποψη για πιο σωστη, αλλα και να υπαρχει και ενα διαγραμμα καλυψης δεν νομιζω οτι θα εχουμε προβλημα, αρκει να εχει γινει σωστα και αυτο εχει το ρισκο του.

Μαλλον στα επομενα 2 που εχω ιμε προ 55 δεν προκειται να κανω διαγραμμα καλυψης. 

 

5. Επισης το επομενο που με απασχολησε ειναι τι κατηγορια πρεπει να βαλω εφοσον δεν ειναι οικοδομησιμο. 

 

 Απο το help desk μου ειπαν οτι κανουμε συγκριση τις υπερβασεις με το νομιμο περιγραμμα του προ του 55 και επιλεγουμε αναλογα κατηγορια ασχετα εαν ειναι οικοδομησιμο η οχι γιατι δεν υπαρχει αυτη η παραμετρος στην συγκεριμενη παραγραφο του νομου. 

Οι απαντησεις του ΤΕΕ νομιζω οτι  στα προ του 55 συμβουλευουν  παντα 5 οσο μικρη και να ειναι η παραβαση γιατι στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει Ο.Α., ακομα και στα οικοδομησιμα.

 

Νομιζω οτι το help desk σωστα απαντησε και αυτο ακολουθησα.  

Ομως μετα απο ολα αυτα τελικα δεν επαιξε ρολο το μη οικοδομησιμο καπου.   Αυτο ειναι  που με προβληματιζει λιγο και ξανασκεφτομαι την κατηγορια 4 η 5. Αλλα για μια υπερβαση 5% δομησης να του βαλω 5 μου φαινεται υπερβολικο. 

Edited by ifigmet
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίριο είχε και έχει διατηρήσει χρήση κατοικίας τότε λογικά μπορούμε.

Αν όμως μπει προ του 1955 "με άδεια" δεν νομίζω ότι γλιτώνουμε τον έλεγχο παραβίασης πλάγιων αποστάσεων μαζί με τους ελέγχους δόμησης - κάλυψης για τις μεταγενέστερες αυθαίρετες προσθήκες.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω χάσει επεισόδια, (και κάνω κατάχρηση του συγκεκριμένου thread)

 

γιατί ασχολούμαστε με τα προ του 55;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίριο είχε και έχει διατηρήσει χρήση κατοικίας τότε λογικά μπορούμε.

Αν όμως μπει προ του 1955 "με άδεια" δεν νομίζω ότι γλιτώνουμε τον έλεγχο παραβίασης πλάγιων αποστάσεων μαζί με τους ελέγχους δόμησης - κάλυψης για τις μεταγενέστερες αυθαίρετες προσθήκες.

Αν το βάλουμε "Κατηγορία 1" και "χωρίς άδεια", δεν είναι πιο σωστό; Και πιο φτηνό, για τον ιδιοκτήτη που θα τη βγάλει με ένα 500ρικο, και καλύτερα για εμάς που δε θα κάνουμε ότι να ναι Διαγράμματα Κάλυψης (σε μη άρτια - μη οικοδομήσιμα, με ΝΟΚ, για προ '55, που δεν υπήρχαν καν άδειες...).

Link to comment
Share on other sites

dsworks

Mε τις αυθαιρετες κατασκευες σε νομιμως υφισταμενο προ του 55. Οπως προσθηκες κατ επεκταση η   αυθαιρετη επισκευη οπως  αντικατασταση στεγης .. 

Το προ 55 ειναι νομιμως υφισταμενα  με το ΝΟΚ και το 4178 και δεν εξεταζουμε καμια παραβιαση Δ για αυτα. . 

 Ο ΓΟΚ θεωρουσε νομιμως υφισταμενα τα προ του 1923 και στα προ του 55 εξεταζαμε το νομιμο περιγραμμα .Αυτο δεν ισχυει πλεον. 

Το ερωτημα ηταν πως θα δηλωσουμε της αυθαιρετες κατασκευες σε αυτα, εαν  καταλαβα καλα και εγω. 

 Εγω αυτες τις ερωτησεις εθεσα στο help desk 

 

 

Occultist

 

Kαι πως θα στηριξεις το 2 , χωρις οικοδομικη αδεια. Αν διαβασεις το παραρτημα καλα θα δεις οτι δεν εμπιπτεις σε καμια απο αυτες τις κατηγοριες για να βαλεις 2.

Διαγραμμα καλυψης μου ειπαν  οτι δεν ειναι απαραιτητο να κανω και οι αποψεις διιστανται στο help desk.

Υπαρχει και σχετικη απαντηση στο ΤΕΕ Πελλοπονησου για το εαν θα δηλωσουμε 1 η 2. 

 

Δεν ξερω υπαρχει καμια αλλη σχετικη απαντηση του help desk σε αυτο το ερωτημα, στο μη οικοδομησιμο???

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Mε τις αυθαιρετες κατασκευες σε νομιμως υφισταμενο προ του 55. Οπως προσθηκες κατ επεκταση η   αυθαιρετη επισκευη οπως  αντικατασταση στεγης .. 

Το προ 55 ειναι νομιμως υφισταμενα  με το ΝΟΚ και το 4178 και δεν εξεταζουμε καμια παραβιαση Δ για αυτα. . 

 Ο ΓΟΚ θεωρουσε νομιμως υφισταμενα τα προ του 1923 και στα προ του 55 εξεταζαμε το νομιμο περιγραμμα .Αυτο δεν ισχυει πλεον. 

Το ερωτημα ηταν πως θα δηλωσουμε της αυθαιρετες κατασκευες σε αυτα, εαν  καταλαβα καλα και εγω. 

 Εγω αυτες τις ερωτησεις εθεσα στο help desk

 

Εφόσον και οι αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις είναι προ του 55, και πάλι δεν ασχολούμαστε.

Αν είναι μετά το 55, μπαίνουν σε κατηγορία ανάλογα με το χρόνο που ολοκληρώθηκαν.

Δ (και ΣΔ και μεγ. ύψος εφόσον έτσι ορίζουν οι όροι δόμησης), ως ΝΟΚ.

Γενικά, προσδιορίζουμε τους τύπους των αυθαιρεσιών σύμφωνα με ΓΟΚ, και ελέγχουμε σύμφωνα με τα ισχύοντα μεγέθη (ρυμοτομικό, ΣΔ, κλπ κλπ (εδώ μπλέκεται ο ΝΟΚ στο σημείο που αλλάζει τους όρους δόμησης μιας περιοχής)).

 

Από εκεί και πέρα, είτε έχει ΟΑ, είτε όχι. Δεν χρειάζεται να μπλέκουμε το νόμιμο περίγραμμα. Ό,τι μα ό,τι είναι προ του 55, (εκτός και π.χ. μπαίνει σε κοινόχρηστο), πήρε συγχωροχάρτι...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται για τις αυθαιρετες κατασκευες μετα το 1955 . 

 

Μολις μου τηλεφωνησαν απο το help desk 

και τους εθεσα  παλι το εξης ερωτημα.

 

Οταν εχουμε κτιριο προ 55 και μη οικοδομησιμο οικοπεδο βαζουμε 1 η 2 στην Ο.Α.  και τι κατηγορια βαζουμε? 

 

 

 

Κτιριο προ 55 αρα Ο.Α. 1 και την κατηγορια 4 η 5 αναλογα με τις υπερβασεις σε συγκριση με το νομιμο περιγραμμα του 1955. 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ, δηλαδή, να βάλω σε υπαγωγή μόνο την παράνομη επέκταση κατοικίας (μετά το 1955 - πριν το 1975), ως "Χωρίς άδεια" και κατηγορία 1, διαγραμμίζοντας απλά το προ '55 κομμάτι στην κάτοψη ως νόμιμο; Σε τέτοια περίπτωση, αν δεν κάνω λάθος, δεν υπάρχει έλεγχος ΣΔ και αποστάσεων...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.