Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις Απαντήσεις από Help Desk για Ν. 4178/13


Recommended Posts

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι υποχρεωτικό να βάζει ο μηχανικός το προ του '55 "με άδεια". Ίσως και να επιτρέπεται να επιλέγει "χωρίς άδεια" αν κρίνει ότι αυτό είναι η πιο συμφέρουσα λύση.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοειται για τις αυθαιρετες κατασκευες μετα το 1955 . 

 

Μολις μου τηλεφωνησαν απο το help desk 

και τους εθεσα  παλι το εξης ερωτημα.

 

Οταν εχουμε κτιριο προ 55 και μη οικοδομησιμο οικοπεδο βαζουμε 1 η 2 στην Ο.Α.  και τι κατηγορια βαζουμε? 

 

 

 

Κτιριο προ 55 αρα Ο.Α. 1 και την κατηγορια 4 η 5 αναλογα με τις υπερβασεις σε συγκριση με το νομιμο περιγραμμα του 1955. 

350.Σε συνέχεια της Ε/Α 61 θα ήθελα, σας παρακαλώ, να μου απαντήσετε πως γίνεται η κατηγοριοποίηση αυθαίρετης προσθήκης χώρου σε παλαιό προ του 1955 κτίριο. Μιλάω για τις κατηγορίες 4 και 5. Εφόσον θεωρούμε ότι υπάρχει οικοδομική άδεια, μπορώ να πάω στη κατηγορία 4; Αν ναι, η σύγκριση για να βρω τα ποσοστά υπερβάσεων, (40% -40%-20%), θα γίνει με την κάλυψη, δόμηση και ύψος που έχει το παλαιό κτίριο (ως νόμιμο); Κατ΄ αναλογία το ίδιο ισχύει και στα προ 1983 κτίρια σε στάσιμους οικισμούς; (τα οποία και αυτά θεωρούνται νόμιμα).

 

Το γεγονός ότι το παράρτημα Α ορίζει ότι σε περίπτωση που εντός του οικοπέδου/γηπέδου υπάρχει κτίσμα προ του 1955 στο πεδίο άδεια θα βάλουμε ΝΑΙ, δεν σημαίνει ότι θα θεωρήσουμε ότι όταν στην πραγματικότητα δεν υπάρχει άδεια μπορούμε να ελέγξουμε το 40-40-20 για την κατηγορία 4. Προφανώς στην περίπτωση αυτή η αυθαίρετη κατασκευή θα πάει στην κατηγορία 5.

 

 

τι θα γινει σε περιπτωση ελεγχου με ολο αυτο το μπερδεμα?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Την εχω δει την απαντηση του ΤΕΕ. 

Νομιζω οτι κανει λαθος.

Αλλα το θεμα ειναι οτι περισσοτερο εξασφαλισμενοι ειμαστε με το 5 και οχι με το  4 σαν μηχανικοι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βρίσκω κάποιο μπέρδεμα.

Ο νόμος λέει στην παράγραφο Δ του άρθρου 9:

αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές
χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγα−
λύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και
δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολε−
οδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την
οικοδομική άδεια.

 

Από τη στιγμή που άδεια ΔΕΝ υπάρχει,

ΔΕΝ προβλέπονται και πολεοδομικά μεγέθη.

Επομένως κατηγορία 5.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αλλα η απαντηση του  HD?κ ποσο μπορουμε να βασιζομαστε σε αυτες....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια ερώτηση : Ίδιος ιδιοκτήτης σε 2 διαφορετικά διαμερίσματα στην ίδια πολυκατοικία. Εχει κλείσει τους Ημ/Χ.  Μπαίνουν σε μία δήλωση, ωστε να πληρώσει ένα παράβολο και για τα δύο? η μπααααα????????

Link to comment
Share on other sites

 

Οταν εχουμε κτιριο προ 55 και μη οικοδομησιμο οικοπεδο βαζουμε 1 η 2 στην Ο.Α.  και τι κατηγορια βαζουμε? 

 

Κτιριο προ 55 αρα Ο.Α. 1 και την κατηγορια 4 η 5 αναλογα με τις υπερβασεις σε συγκριση με το νομιμο περιγραμμα του 1955. 

 

 

συμφωνω αλλα η απαντηση του  HD?κ ποσο μπορουμε να βασιζομαστε σε αυτες....

Για εμένα η απάντηση του HD είναι ντιπ χαζή.

Δλδ ρε παιδί μου για να υπολογίσεις την κατηγορία θα πρέπει να ορίσεις και από μόνος σου το νόμιμο περίγραμμα;; Εύκολα θα πεις κάποιος, αλλά δεν έχω δει ποτέ να ορίζεται από τον ιδιώτη μηχανικό... Ούτε καν τώρα με τον 4030...

 

Από την άλλη υπάρχει και η αναφορά του παραρτήματος Α στο #106...

Αυτό πως το ξεπερνάμε;;;;

Το νόμιμο περίγραμμα, πως βαφτίζεται προβλεπόμενα στην οικοδομική άδεια;;;;;;

 

 

 

μια ερώτηση : Ίδιος ιδιοκτήτης σε 2 διαφορετικά διαμερίσματα στην ίδια πολυκατοικία. Εχει κλείσει τους Ημ/Χ.  Μπαίνουν σε μία δήλωση, ωστε να πληρώσει ένα παράβολο και για τα δύο? η μπααααα????????

Άνετα, το λέει στην παράγραφο 1 του άρθρου 11.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Για να ρυθμίζονται εύκολα αυτές οι περιπτώσεις στο άρθρο 18 θα πρέπε να υπάρχει μια παράγραφος που ¨χοντρά¨ θα περιέγραφε πως: Στις περιπτώσεις που απο τη φύση του προβλήματος/περίπτωσης δύναται να στοιχειοθετείται με δύο ή και περισσότερους διαφορετικούς τρόπους το ενιαίο ειδικό πρόστιμο κατισχύει ο δυσμενέστερος ή ο ευμενεστερος (αναλόγως της άπλας).

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση : Ίδιος ιδιοκτήτης σε 2 διαφορετικά διαμερίσματα στην ίδια πολυκατοικία. Εχει κλείσει τους Ημ/Χ.  Μπαίνουν σε μία δήλωση, ωστε να πληρώσει ένα παράβολο και για τα δύο? η μπααααα????????

Ναι, εκτός κι αν είναι προ '75.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.