Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση δίπλα σε υδατόρεμα, εφαρμογή προισχυουσών διατάξεων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σε γήπεδο (εκτός σχεδίου) άρτιο και οικοδομήσιμο, με ρέμα κατά μήκος του δυτικού του ορίου και εκτός της ιδιοκτησίας ζήτησα και πήρα το Γενάρη του 2014 θεώρηση όρων δόμησης, με συννημένο τοπογραφικό διάγραμμα, στο οποίο σημειώνεται η θέση της μελλοντικής οικοδομής σε απόσταση 20 τουλάχιστον μ. από το δυτικό όριο, σύμφωνα με το άρθρο 6  του Ν. 880/79.

 

Κατόπιν υπέβαλα πλήρη  αρχιτεκτονική μελέτη στο τοπικό ΣΑ, η οποία εγκρίθηκε στις 11/04/2014. Στις 14/04/2014 δημοσιέυθηκε ο νόμος για τα υδατορέματα 4258/2014 ΦΕΚ Α 94/14-4-2014.

 

Μετά από λίγες μέρες κατέθεσα στην αρμόδια ΥΔΟΜ αίτημα για έγκριση δόμησης συνυποβάλλοντας όλες τις εγκρίσεις, αλλά δε μου την χορηγούν, με το επιχείρημα ότι δεν είναι πια σε ισχύ το άρθρο 6  του Ν. 880/79. και απαιτείται να υποβληθεί υδραυλική μελέτη για το ρέμα, παρόλο που τους υπενθύμισα ότι σύμφωνα με το άρθρο 26 παρ. 1δ του Ν. 2831/2000, εφαρμόζονται οι προισχύουσες διατάξεις.

 

Ποια είναι η άποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

1. Συμφωνω με την ΥΔΟΜ.

 

2. Πως πηρες αποσταση 20μ, χωρις να εχεις ουτε προσωρινη οριοθετηση?

 

3. Ας μπει στη διαδικασια να κανει την οριστικη οριοθετηση. Για καλο του ειναι.

Οι προσωρινες μονο προβληματα δημιουργουν.

Ασε που αυθαιρετα οι υπαλληλοι τις οριζουν πχ 10μ απο το φρυδι, οποτε μετα επρεπε να παρεις εγκριση εργων διευθετησης για να καλυψεις τη διαφορα στις πλαγιες αποστασεις. Εργα που δεν κατασκευαζονται ποτε και παει λεγοντας.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Την απόσταση των 20 μ την πήρα από το όριο του ρέματος όπως απεικονίζεται στο κτηματολογικό σχεδιάγραμμα της ιδιοκτησίας (προσωρινή οριοθέτηση?).

 

Σημειώνω ότι στην Κω και Ρόδο έχουμε κτηματολόγιο από τη δεκαετία του 30.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν εχει σχεση το κτηματολογιο και σιγουρα δεν το εχετε απο το 1930.

 

2. Ειναι συγκεκριμενη η διαδικασια προσωρινης οριοθετησης.

 

3. Δεν ξερω αν με τον ορο "θεωρηση ορων δομησης" εννοεις βεβαιωση αρτιοτητας.

Αλλα και στην περιπτωση αυτη  δεν εχει καμια σχεση η θεση που θες να βαλλεις το κτηριο εντος της ιδιοκτησιας.

Η βεβαιωση αφορα το ακινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά μάλλον το μέγεθος της λεκάνης απορροής του συγκεκριμένου ρέματος (<1 τχ) οδηγήσει στην εξαίρεση για οριοθέτηση. Όπως και να έχει, έστω και καθυστερημένα ευχαριστώ για την απάντηση terry!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, χθες βράδυ διάβασα το θέμα και το πρωί πήγα στην ΥΔΟΜ γιατί έχω παρόμοια υπόθεση με ρέμα εκτός της ιδιοκτησίας (έχω τοποθετήσει το κτίριο σε απόσταση >20μ από το όριο του ρέματος).

 

Στην ΥΔΟΜ μου είπαν ότι δεν έχω πρόβλημα και ότι υδραυλική μελέτη χρειάζεται μόνο όταν θέλεις να τοποθετήσεις το κτίριο σε απόσταση <20μ.

Έχω μπερδευτεί.... 

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και 'μένα το θέμα...

Μετά τον ν4258 τι ισχύει τελικά?

 

Έστω ότι κάνουμε ένα τοπογραφικό για ένα άρτιο οικόπεδο εντός οικισμού όπου συνορεύει

με ρέμα (και έστω ότι σε περίπτωση ανέγερσης οικοδομής μπορούμε να βάλουμε το κτίριο

σε απόσταση μεγαλύτερη από 10μ από το φρύδι του ρέματος), το οικόπεδο είναι οικοδομήσιμο

ή πρέπει να προηγηθεί χάραξη των γραμμών πλημμύρας (δηλ υδραυλική μελέτη) και πιθανή οριοθέτηση?

Στην δήλωση ν651 τι γράφουμε?

Link to comment
Share on other sites

Για τα εντός οικισμού στο αρθ9, παρ 4Α λέει 10μ από την γραμμή πλημμύρας (η οποία γραμμή προκύπτει από την υδραυλική μελέτη)...

Link to comment
Share on other sites

Nαι αν κάνεις υδραυλική μελέτη πας στα 10μ.

Αν θέλεις να το αποφύγεις πάλι στα 20μ.

 

Βέβαια εντός σχεδίου δεν νομίζω ότι έχεις επιλογή την απόσταση των 20μ γιατί τις περισσότερες φορές δεν σου μένει εκμεταλλεύσιμος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.