Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναβάθμιση κτιρίου και ΠΕΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα, φτιάχνω ένα ΠΕΑ για πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ οίκον. Το σπίτι είναι παλιό, δηλαδή το θεωρώ χωρίς μόνωση και μου βγάνει η τάξης. Εάν κάνω πρόταση για της παρακάτω πρόσθετες:

1. Αλλαγή συστήματος θέρμανσης σε αέριο.

2. Εγκατάσταση ενεργειακών κουφωμάτων.

3. Εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα.

Είναι δυνατών το κτήριο να μην ανεβαίνει κατηγορία;

Σας παρακαλώ επειδή με επείγει μπορεί κάποιος να μου απαντήσει. Κάνω κάτι λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

Με τα 2 πρώτα + ηλιακό , τουλάχιστον θα έπρεπε να ανέβει μια κατηγορία...εκτός και αν τα κουφωματα είναι μικρά σε επιφάνειες σε σχέση με την συνολική επιφάνεια των τοίχων και δεν συνεισφέρουν σχεδόν καθόλου..

 

Για έλγξε πάλι τα δεδομένα σου

 

 

Τι ειίναι διμέρισμα ή μονοκατοικία ?

 

ια διαμέρισμα θα έπρεπε να είχε ανέβει 1 κατηγορία... για μονοκατοικια πιθανόν δύσκολο

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά τα κουφώματα και μεγάλα, πάστες και μπαλκονόπορτες. Θα έπρεπε να ανέβει τουλάχιστον μια κατηγορία έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τότε καλά σου βγάινει Η παρά τις επεμβασεις που λές

 

Έχεις απώλειες στο δάπεδο, στην οροφή (υποθετω κεραμίδια) και μεγάλη επιφάνεια σε εξωτερικούς τοίχους...και αμα έχει και σκελετό αμόνωτο ακόμα χειρότερα...

 

Κόψε τα τα κουφώματα και βάλε εξωτερική μόνωση στους τοίχους και ενδεχομενως στην οροφή

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

πιθανοτατα  κανεις  λαθος  στους  αερισμους 

αλλαξες  πχ  κουφωματα  απο ξυλινα  σε  αλουμινιου 

τον  αερισμο  τον  αλλαξες ;;;

ξανα κοιταξε  και   προσανατολισμο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν με περνούν τα χρήματα για να κάνω και εξωτερική μόνωση. Μπορώ να αλλάξω κάποια παράμετρο στο πρόγραμμα ώστε να μου ανέβει το ΠΕΑ μια μονάδα που μου χρειάζεται για το εξοικονόμηση με τις παραπάνω προσθήκες ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.