Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μονοκατοικία ή Πολυκατοικία;


Recommended Posts

Σήμερα μου έτυχε ειδική περίπτωση του διλλήματος "Μονοκατοικία ή πολυκατοικία".

 

Έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, υπάρχουν τώρα το ΙΣ1 και δύο αποθήκες (ΑΠ1 & ΑΠ2) αλλά έχουν διανεμηθεί και τα προβλεπόμενα διαμερίσματα Α1 και Α2 του πρώτου ορόφου.

 

Αφού αυτή την στιγμή έχει κατασκευαστεί μόνο το ισόγειο, θεωρώ πως πρέπει να το περάσω ως μονοκατοικία. Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια γνώμη έχω κι εγώ. Εφόσον αυτή τη στιγμή το ΙΣ1 είναι το μόνο τμήμα του -μέχρι τώρα- αποπερατωμένου κτιρίου με χρήση κατοικία, θεωρώ πως πρέπει να δηλωθεί σαν "μονοκατοικία".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

πελάτης θέλει να εντάξει στο εξοικονομώ την κατοικία του..πρόκειται για μονοκατοικία 115 τ.μ. με υπόγειο 115 τ.μ....
η απόδειξη που θα κόψω για το πρόγραμμα θα αφορά τα τετραγωνικά μόνο της κατοικίας (τα 115 τ.μ.) ή θα πάει αθροιστικά κατοικία + υπόγειο (115 + 115 =230 τ.μ.)..η ενεργειακή μελέτη γίνεται για όλο το κτήριο, ενώ και στο πιστοποιητικό θα αναγράφεται : συνολική επιφάνεια = 230 τ.μ. και θερμαινόμενη επιφάνεια = 115 τ.μ.
οι παρεμβάσεις θα γίνουν μόνο στο κομμάτι της κατοικίας ( τέντες , ηλιακοί συλλέκτες για Ζ.Ν.Χ , αντικατάσταση λέβητα)...μίλησα με το τηλεφωνικό κέντρο του Εξοικονομώ και μου είπαν να στείλω εμαιλ..περιμένω απάντηση..

 

 

 

μιας και έστειλα κ εγώ αντίστοιχο ερώτημα, μπορείς να μου πεις σε πόσο καιρό σου απάντησαν και τι σου είπαν;

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοθεί απάντηση και από άλλους συναδέλφους.

Αφού είναι μονοκατοικία, τα τ.μ. είναι 230.

Και στο ΠΕΑ και στην ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμφερη περιπτωση κι εγω.

Αδεια για ισογειο και υπογειο.

Απο 117 τ.μ. εκαστο επιπεδο.

Αν αυθαιρετα εχουνε μετατρεψει το υπογειο (ημιυπογειο στην αδεια) σε κατοικια και θελουν απλα να ενταξουν τον οροφο, το βγαζω ως τμημα κτηριου και πολυκατοικια.

Αν ομως ειναι αποθηκη το ημιυπογειο, τοτε παει ολο σαν μονοκατοικια μετ υπογειου.

 

Το θεμα ειναι τι γινεται που οι ανθρωποι εχουνε δηλωσει ΜΟΝΟ το ισογειο στο Ε9, χωρις καθολου βοηθητικους χωρους.

Νομιζω θα κοπουν και νομιζω παλι θα γινω ο κακος...

Link to comment
Share on other sites

Αν αυθαιρετα εχουνε μετατρεψει το υπογειο (ημιυπογειο στην αδεια) σε κατοικια και θελουν απλα να ενταξουν τον οροφο, το βγαζω ως τμημα κτηριου και πολυκατοικια.

Ακόμα και αν επικοινωνούν εσωτερικά;

 

Τι κακός να γίνεις ρε inzaghi; Εσύ φταις;

Το εξηγείς από την αρχή ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Και επίσης τους δίνεις να καταλάβουν ότι είναι δικό τους το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε περίπτωση 2όροφου κτιρίου που ανήκει σε ένα ιδιοκτήτη, με ισόγειο και όροφο με ξεχωριστές εισόδους, χωρίς σύσταση, όπου στο Ε9 αναγράφονται ως ξεχωριστά ακίνητα το ισόγειο και ο όροφος, πώς μπορώ να το δηλώσω για το εξοικονομώ? Μονοκατοικία ή πολυκατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, κοινοποιώ την απάντηση που έλαβα από το τεχνικό τμήμα του [email protected]:

Αγαπητέ κύριε,

Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Εφόσον υπάρχουν 2 διαφορετικά διαμερίσματα μπορούν να γίνουν είτε 2 διαφορετικές αιτήσεις για 2 μεμονωμένα διαμερίσματα είτε 1αίτηση (ως πολυκατοικία) για σύνολο κτιρίου, εφόσον το κτίριο αποτελείται μόνο από αυτά τα διαμερίσματα.
Αναλόγως θα εκδοθούν και τα αντίστοιχα ΠΕΑ.

Ωστόσο, τόσο οι αντλίες θερμότητας (εάν με το Α/Θ εννοείτε αυτές) όσο και οι ηλιακοί συλλέκτες δεν μπορούν να δηλωθούν από κοινού σε δύο διαμερίσματα αλλά αποτελούν ατομικές παρεμβάσεις.

Με λίγα λόγια η Α/Θ αποτελεί παρέμβαση όπως ο ατομικός επίτοιχος λέβητας Φ.Α. Ένας ανά διαμέρισμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.