Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολόγος μηχανικός ΤΕΙ (ΤΕ) - Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι ο δρόμος που σκέφτεται ο τσακις τον οδηγεί σε σπουδές διάρκειας 4 + 4,5 = 8,5 χρόνια. 

8,5 τουλάχιστον. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο. Αλλά από την άλλη σήμερα ένας νέος δεν έχει να κάνει και κάτι άλλο. Τι να κάνει, να πάει να δουλέψει delivery ή να μοιράζει διαφημιστικά; Αυτές είναι οι μόνες δουλειές που έχουν απομείνει. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αξίζει τον κόπο γιατί μιλάμε και για την ίδια σχολή...Δηλαδή τι θα πάει από μηχανολόγος ΤΕΙ, μηχανολόγος ΑΕΙ..Και τι έγινε? Μιλάμε για 8,5 χρόνια σπουδών που στο μεταξύ μπορεί να έχεις ξενερώσει, αλλάξεις γνώμη, πολλά συμβαίνουν. 

Προσωπικά είμαι κατά των μακρόχρονων σπουδών..Το θέμα είναι να έχεις ένα βασικό πτυχίο, αν μπορείς να κάνεις κάτι με αυτό καλώς...αν όχι δεν πειράζει βρες κάποια άλλη δουλειά..Δεν είναι οι τίτλοι το παν. Η εργασία είναι...

Εκτός αν κάποιος έχει γερές καβάτζες και τον παίρνει να σπουδάζει για χρόνια...Μετά θέλει πάλι γερό μέσο γιατί ποιος θα σε προσλάβει στα 32+ άνευ προϋπηρεσίας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εξαρτάται από την περίπτωση...κάποιος π.χ. ο οποίος τελείωσε μηχανολόγος μηχανικός σε Τ.Ε.Ι.,είναι σε σχετικά καλή κατάσταση οικονομικά κι έχει μια 8ωρη normal δουλίτσα θα μπορούσε να δώσει κατατακτήριες στο αντίστοιχο τμήμα π.χ. του Α.Π.Θ. κι αν καταφέρει να αναγνωρίσει καμιά 20-25 μαθήματα στον βασικό κορμό (εφόσον μιλάμε για ίδιες σχολές) θα έχει να εξεταστεί επιτυχώς σε άλλα τόσα + μια διπλωματική...ε λίγο από'δω λίγο από εκεί,λίγο στις σημειώσεις λίγο στις εξεταστικές,μέσα σε βάθος 3-6 ετών θα μπορούσε να αποφοιτήσει κι από εκεί!

Το κατά πόσο αξίζει ο κόπος ή όχι εξαρτάται επίσης από τον καθένα ξεχωριστά...εγώ απλώς θα συμφωνήσω στο ότι σε γενικές γραμμές δεν είναι κάτι που θα βοηθήσει ιδιαίτερα κάποιον που ήδη είναι μηχανικός και εργάζεται και σίγουρα υπάρχουν καλύτερες και πιο ουσιαστικές μέθοδοι "μετεκπαίδευσης" (π.χ. κάποιο μεταπτυχιακό)...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει τον κόπο γιατί μιλάμε και για την ίδια σχολή...Δηλαδή τι θα πάει από μηχανολόγος ΤΕΙ, μηχανολόγος ΑΕΙ..Και τι έγινε? Μιλάμε για 8,5 χρόνια σπουδών που στο μεταξύ μπορεί να έχεις ξενερώσει, αλλάξεις γνώμη, πολλά συμβαίνουν. 

Προσωπικά είμαι κατά των μακρόχρονων σπουδών..Το θέμα είναι να έχεις ένα βασικό πτυχίο, αν μπορείς να κάνεις κάτι με αυτό καλώς...αν όχι δεν πειράζει βρες κάποια άλλη δουλειά..Δεν είναι οι τίτλοι το παν. Η εργασία είναι...

Εκτός αν κάποιος έχει γερές καβάτζες και τον παίρνει να σπουδάζει για χρόνια...Μετά θέλει πάλι γερό μέσο γιατί ποιος θα σε προσλάβει στα 32+ άνευ προϋπηρεσίας?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις . Βασικα και εγω πιστευω πως μετα το τει μπορει να εχουν αλλαξει πολλα και  να μην με ενδιαφερει το ΕΜΠ( στο pdf  που ανεβασα κατω κατω αναφερει και τους αποφοιτους τει )  .Ουτως η αλλως τα πολλα λογια ειναι φτωχεια αρα τωρα πρεπει να δουμε τι θα κανουμε.ετσι οπως το βλεπω παω για τει πειραια ΜΜ  σαν πρωτη επιλογη και μετα τει αθηνας ΕΤ,  αν και οι 2 σχολες ειναι το ιδιο εξισου καλες .

Link to comment
Share on other sites

παιδια ισως και να ειμαι Offtopic αλλα θα ηθελα τη βοηθεια σας.ειμαι μηχανολογος μηχανικος ΤΕΙ και θελω να ξερω αν μπορω να υπογραφω μελετες ανελκυστηρων,Πηγα στην ΕΕΤΕΜ αλλα δεν μου ελυσαν την απορια γιατι μου ειπαν οτι εξαρταται απο την εκαστοτε πολεοδομια αν θα δεχτει την υπογραφη και οτι κυριως υπογραφουν οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι.Ισχυει?ειμαι νεος στον χωρο και θα ηθελα τη βοηθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γειά σε όλους σας,

είμαι καινούργιο μέλος στην μεγάλη παρέα αυτού του site και σχετικά νεοπτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός τε (πήρα το πτυχίο μου το καλοκαίρι που πέρασε). Μέσα σε όλη αυτην την κρίση που ταλαιπωρεί την χώρα αυτη όλα αυτα τα τελευταία χρόνια, προσπάθησα να βρω με κάθε τρόπο μια δουλειά σχετική με το αντικείμενο της μηχανολογίας αλλά όλες οι προσπάθειες μέχρι τώρα δεν απέδωσαν καρπούς. Τελικά βρήκα μια δουλειά η οποία δεν έχει καμία σχέση με αυτο που σπούδασα και που δεν μου αρέσει καθόλου. Έτσι γεννάται το ερώτημα για το αν πρέπει να συνεχίσω να δουλεύω σε κάτι που δεν μου αρέσει ή αν πρέπει να βρώ το θάρρος να ξεκινήσω κάτι δικό μου που θα μου αρέσει και θα το αγαπώ. Επειδή βλέπω πως πάρα πολύ συμμετέχοντες στο site αυτό γνωρίζουν πολλά πράγματα για το ελεύθερο επάγγελμα θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1) Τελικά σήμερα ποια είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα για τους μηχανολόγους μηχανικούς των τει;

2) Τα όποια επαγγελματικά δικαιώματα υπάρχουν, αναβαθμίζονται με την πάροδο του χρόνου ή με την ανάλογη επαγγελματική εμπειρία; Αν ναι, τότε πόσο χρόνο θέλει ή πως αποδικνύεται η επαγγελματική εμπειρία;

3) Τι δικαιώματα έχεις ενας μηχανολόγος μηχανικός σε ηλεκτρολογικά (μελέτη-εγκατάσταση), αυτοματισμούς και φ/β;

4) Με την απόκτηση της άδειας έναρξης επαγγέλματος, θα χρειαστεί να κάνω κάτι για να αποκτήσω άλλες σχετικές άδεις με το επάγγελμα ή θα μπορώ να δουλέψω κανονικά σε όλο το αντικείμενο του μηχανολόγου; Δηλαδή πχ, θα μπορώ κατευθείαν να δουλέψω και ως τεχνικός ασφάλειας ή γι αυτό θα χρειαστεί η απόκτηση κάποιας άλλης άδειας;

5) Αξίζει κάποιος να προσπαθήσει να μπεί σε ένα πανεπιστήμιο ώστε να μην υπάρχουν όλα αυτά τα παραπάνω προβλήματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Κώστα  η κατάσταση είναι όντως γενικά δύσκολη στον τομέα της αποκατάστασης στα θέματα της εξεύρεσης εργασίας, στον ιδιωτικό τομέα αλλά και ποιο πολύ στο ελεύθερο επάγγελμα.

Το χειρότερο δε είναι ότι βγαίνοντας απο τις σχολές δεν υπάρχει και η καλύτερη ενημέρωση το τι τελικά σπούδασες και τι δυνατότητες έχεις ως νέος πτυχιούχος μηχανικός ΤΕΙ.

Την δεδομένη χρονική στιγμή έχουν εκδοθεί προεδρικά διατάγματα σε σχέση με ορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα που δικαιούνται οι μηχανολόγοι τει, θα σου παραθέσω ορισμένα link που θα τα δεις ( και θα πρέπει να διαβάσεις αρκετές ώρες).

Στην τελική μπορείς να αποκτήσεις ορισμένες άδειες και δικαιώματα αλλά αυτό απο μόνο του δεν λέει και πολλά.

Αν θέλεις μπες στο site της ΕΕΤΕΜ(http://www.eetem.gr/) που υποτίθεται είναι ο επιστημόνικος  φορέας των  μηχανικών τει

και στην σελίδα του ΕΛΙΝΥΑΕ (http://www.elinyae.gr/index_content.html) όπου έχει πολύ υλικό σε νομοθεσιά και ότι αφορά τους τεχνικούς ασφαλείας

 

                      ΠΡΟΕΔΡΙΚΑ ΔΙΑΤΑΓΜΑΤΑ 115 ΚΑΙ 108

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/200a_12.1351164098062.pdf

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/141a_13.1371456301406.pdf

 

Πιστέυω να απαντηθούν πολλά απο τα παραπάνω ερωτήματα σου.

Στη Χώρα αυτή μην περιμένεις να βρεις ιδιαίτερα στηρίγματα, με την προσωπική σου συνεχόμενη επιμόρφωση αλλά και το ενδιαφέρον σου για το επάγγελμα που έχεις  σπουδάσει θα πρέπει να βρεις τον τρόπο  στο πρόβλημα της επαγγελματικής  σου αποκατάστασης.

Αν βρίσκεις λίγο απαισιόδοξα αυτα που γράφω δεν είναι για να σε αποθαρρύνω να κάνεις κάτι δικό σου αλλά για να ξέρεις πως τελικά όλα είναι στο δικό μας χέρι απλώς στην Ελλάδα χρειάζεται πολύς κόπος για να αποκτήσεις τα αυτονόητα.

Καλό κουράγιο αλλά να είσαι σίγουρος πως καμία προσπάθεια δεν θα πάει ποτέ χαμένη.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην εστιάσεις στις όποιες πιθανές δεσμεύσεις προκύπτουν από τα επαγγελματικά σου δικαιώματα, αλλά στον προϋπολογισμό των ελάχιστων μηνιαίων εξόδων-εσόδων, ώστε το εγχείρημα να καταστεί βιώσιμο.

 

Για την ειδικότητά σου και τα συνηθισμένα εύρη εργασιών, τα επαγ. δικαιώματα, δεν θα σου είναι εμπόδιο. Φυσικά η πραγματική και σε βάθος γνώση, δεν σχετίζεται πάντα με τα επαγ. δικαιώματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Κώστα  η κατάσταση είναι όντως γενικά δύσκολη στον τομέα της αποκατάστασης στα θέματα της εξεύρεσης εργασίας, στον ιδιωτικό τομέα αλλά και ποιο πολύ στο ελεύθερο επάγγελμα.

Το χειρότερο δε είναι ότι βγαίνοντας απο τις σχολές δεν υπάρχει και η καλύτερη ενημέρωση το τι τελικά σπούδασες και τι δυνατότητες έχεις ως νέος πτυχιούχος μηχανικός ΤΕΙ.

Την δεδομένη χρονική στιγμή έχουν εκδοθεί προεδρικά διατάγματα σε σχέση με ορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα που δικαιούνται οι μηχανολόγοι τει, θα σου παραθέσω ορισμένα link που θα τα δεις ( και θα πρέπει να διαβάσεις αρκετές ώρες).

Στην τελική μπορείς να αποκτήσεις ορισμένες άδειες και δικαιώματα αλλά αυτό απο μόνο του δεν λέει και πολλά.

Αν θέλεις μπες στο site της ΕΕΤΕΜ(http://www.eetem.gr/) που υποτίθεται είναι ο επιστημόνικος  φορέας των  μηχανικών τει

και στην σελίδα του ΕΛΙΝΥΑΕ (http://www.elinyae.gr/index_content.html) όπου έχει πολύ υλικό σε νομοθεσιά και ότι αφορά τους τεχνικούς ασφαλείας

 

                      ΠΡΟΕΔΡΙΚΑ ΔΙΑΤΑΓΜΑΤΑ 115 ΚΑΙ 108

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/200a_12.1351164098062.pdf

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/141a_13.1371456301406.pdf

 

Πιστέυω να απαντηθούν πολλά απο τα παραπάνω ερωτήματα σου.

Στη Χώρα αυτή μην περιμένεις να βρεις ιδιαίτερα στηρίγματα, με την προσωπική σου συνεχόμενη επιμόρφωση αλλά και το ενδιαφέρον σου για το επάγγελμα που έχεις  σπουδάσει θα πρέπει να βρεις τον τρόπο  στο πρόβλημα της επαγγελματικής  σου αποκατάστασης.

Αν βρίσκεις λίγο απαισιόδοξα αυτα που γράφω δεν είναι για να σε αποθαρρύνω να κάνεις κάτι δικό σου αλλά για να ξέρεις πως τελικά όλα είναι στο δικό μας χέρι απλώς στην Ελλάδα χρειάζεται πολύς κόπος για να αποκτήσεις τα αυτονόητα.

Καλό κουράγιο αλλά να είσαι σίγουρος πως καμία προσπάθεια δεν θα πάει ποτέ χαμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.