Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση από υπαγωγή αυθαιρέτου στον Ν.4178


angel30

Recommended Posts

Οπότε καλά είναι να περιμένω λίγο να δω τι θα γίνει σχετικά με τα συμβόλαιο και πως θα το τακτοποιήσω και μετά να ζητήσω να περαιώσει ο μηχανικός για να βγει και η βεβαίωση μεταβίβασης. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα όλους, απλά υπάρχει άγνοια για κάποιον που δεν είναι μηχανικός!!!!

Μια διευκρινιστική ερώτηση. Το εμβαδόν του "οικοπέδου" είναι 425μ². Είναι διαιρετό ή ποσοστό εξ αδιαιρέτου σε μεγαλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΜΕ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ, ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΑΥΤΗ? ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΑΜΟΙΒΗ ΔΗΛΩΝΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

καλά με την αμοιβή ας πούμε οτι μπορει να πάρει απαλλαγή- με την υπεύθυνη δήλωση ανάθεσης ? θα αναθέσει στον εαυτό του να κάνει την ρύθμιση ? (αναφέρομαι σε εργολάβο που είναι και μηχανικός και θέλει να κάνει ο ίδιος την ρύθμιση στην οικοδομή που έχει κάνει με αντιπαροχή)

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Η ερώτηση είναι γενική για τη Βεβαίωση μηχανικού, ανεξάρτητα από την έκδοση του Νόμου που ακολούθησε, οπότε την καταθέτω εδώ.

 

Έχει στο παρελθόν εκδοθεί Βεβαίωση με προηγούμενο Νόμο για τη μη ύπαρξη αυθαιρεσιών σε διατηρητέο κτίριο.

Εφόσον η ισχύς της Βεβαίωσης είναι 2 μήνες, έχει κάποια ισχύ σήμερα, όταν ερευνούμε ξανά το κτίριο για κάποιες διαμορφώσεις; Μπορούμε να την επικαλεστούμε ξανά για τη νομιμότητα του κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα, έχω ολοκληρώσει τη διαδικασία ανεβάσματος αρχείων και έχω εκτυπώσει βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής στο Ν. 4178/2013. Γιατί η δήλωσή μου είναι ακόμη σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής και όχι περαιωμένη;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Mint said:

Καλησπέρα, έχω ολοκληρώσει τη διαδικασία ανεβάσματος αρχείων και έχω εκτυπώσει βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής στο Ν. 4178/2013. Γιατί η δήλωσή μου είναι ακόμη σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής και όχι περαιωμένη;

Το ίδιο είναι. Αφού το pdf γράφει βεβαίωση περαίωσης (και εφόσον το πρόστιμο είναι πλήρως εξοφλημένο). Απλά στον 3843 πχ, παίρναμε σφραγίδα περαίωσης από την Πολεοδομία. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.