Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άσκηση με στοιχεία από Γ.Ο.Κ.


stambo

Recommended Posts

Γεια σας φοιτιτης ειμαι ακομα και εχω μια εργασια,το εξης που θελω να ρωτησω ειναι,αν επιτρεπετε οι βεραντα που εχω κανει στο σχεδιο.Το σπιτι ειναι 2 οροφο με υπογειο.ενω το κομματι που ειναι η βεραντα στον οροφο απο κατω ειναι ενα δωματιο και απο τιν προσοψη η/π. και αν εχω η/μ και εξωστες ποσο ειναι το ποσοστο? 0,2 και για τα 2?στον οροφο. η πως πανε γενικα αυτα?Η βεραντα ειναι ειναι 43 μ2 ενω το σπιτι ολοκληρο 131 μ2

post-4276-131887214555_thumb.jpg

post-4276-13188721458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δόμηση 131,00 τμ

ΗΧ 3,75*4,92=18,45 < 20%131,00 = 26,2 (σωστό)

(βεράντα)-δώμα όσο θέλεις σβήσε τα υποστηλώματα

 

------

σε ποιά σχολή είσαι;;;;

& για ποιό μάθημα;;;;

είναι σίγουρο πως σου ζητούν να εφαρμόσεις τον ΓΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ myri αν και αυτό περίμενα να ακούσω ευτυχώς..

 

Δομικων Εργων Ηρακλειο

Κατασκευές Κτηρίων ΙΙ (Εργασία=Αρχιτεκτονική μελέτη,Μελέτη θερμομόνωσης ,Στατική Μελέτη (Stereostatika,αντισεισμικός) τοίχος αντιστήριξης

Βασικά για ΓΟΚ όχι ιδιαιτέρα δεν μας έχουν δώσει συγκεκριμένα στοιχειά, ελεύθερο δικό μας σπίτι.απλα να μην εφαρμόσουμε αυτα που βγαζουν ματια :P

 

----------------

 

λες να βαλω τις κολώνες απο 25 ,30? ι καλά θα ειναι? δεν θα εχω προβλημα μετα στην επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευές Κτηρίων ΙΙ (Εργασία=Αρχιτεκτονική μελέτη,Μελέτη θερμομόνωσης ,Στατική Μελέτη (Stereostatika,αντισεισμικός) τοίχος αντιστήριξης.

Πολύ καλή εργασία για εξάσκηση, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Και για να είσαι πιο σωστός τον χώρο αυτόν αντί ''βεράντα'' να τον λες/γράφεις ''βατό δώμα''.

 

;)

 

 

οσο για το βατό δωμα που εχω μου φαίνεται καπως άδειο.σκεφτομαι να κανω καμια ξύλινη κατασκευη σας σκεπαστρο που θα φαινετε στο τρισδιαστατο. στα αρχιτεκτονικα πως θα το κανω να φαινετε?κανονικα θα σχεδιασω την κατοψη του αλλα ως μη φεροντα στοιχεια να γραψω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου κάνω μία παρατήρηση για την εμφάνιση του σχεδίου σου .. στο Χ-Cad πρόγραμμα σου ρύθμισε το SNAP σου σε 0,05 για ευκολία ... ώστε όταν βάζεις διαστάσεις να μην έχεις 9.67 , 8.71 αλλά πολλαπλάσιες του 0.05 και γενικά να είναι τακτοποιημένα (ίσες αποστάσεις) ....

 

Γιατί όταν με το καλό βγεις στο επάγγελμα ο μάστορας που θα πάρει στα χέρια το σχέδιο σου δεν θα κοιτάξει ούτε τα ωραία σου έπιπλα ούτε πάχη γραμμών ούτε διαγραμμίσεις

 

όσο για την ερώτηση σου γενικά ισχύει:

 

Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως και 40% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο δεν υπολογίζεται στο συντελεστή δόμησης. Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπάιθριοι χώροι επιτρέπεται να υπερβούν το 20% του σ.δ

 

Οι κολώνες βέβαια θα "σβηστούν" εφόσον ο εξώστης - βεράντα είναι μέχρι 2,00 μ (το πολύ μέχρι και 2,50 μ) δηλαδή όσο μπορεί να "αντέξει" ... από την άλλη δε ένας ημιυπαίθριος κοστίζει και σαν κατασκευή, και στα ένσημα (και στην οικοδομική άδεια ) οπότε κατασκευάζεται με φειδώ !!!

Αν πάνω από χώρο αυτό κατασκευάσεις πέργκολα δεν μετράει πουθενά ..

Αυτά από μένα... καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου κάνω μία παρατήρηση για την εμφάνιση του σχεδίου σου .. στο Χ-Cad πρόγραμμα σου ρύθμισε το SNAP σου σε 0,05 για ευκολία ... ώστε όταν βάζεις διαστάσεις να μην έχεις 9.67 , 8.71 αλλά πολλαπλάσιες του 0.05 και γενικά να είναι τακτοποιημένα (ίσες αποστάσεις) ....

 

απο που το κανω αυτο?? αν μπορεις :)

α και πως γινεται να φαινετε η διασταση πχ 5>5,00 η 4.7>4,70 αφαιρει τα μηδενικα!

Link to comment
Share on other sites

Από τις ιδιότητες των διαστάσεων θα πας στην καρτέλα μονάδες και θα ξετσεκάρεις το κουτακι για την αφαίρεση των τελικών μηδενικών.Κάπως έτσι το λέει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.