Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπήρχε απόσταση Δ με τους Γ.Ο.Κ.55 & Γ.Ο.Κ.73


Recommended Posts

Σε ένα υπάρχον κτίριο με οικοδομική άδεια από το 1968 για το ισόγειο και από το 1976 για τους πάνω ορόφους δεν καλύπτεται η απόσταση δ στο ισόγειο καθώς είναι γύρω στο 1,50 μ.

Θέλω να βγάλω άδεια διαρρύθμισης καταστημάτων για το ισόγειο.

Με την απόσταση δ θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

όχι.

 

απλά θα αναφέρεις στην τεχνική σου έκθεση ότι οι εργασίες γίνονται εντός του νομίμου περιγράμματος βάσει της ΧΧΧΧ εκδοθείσας ΟΑ.

Link to comment
Share on other sites

ο ΓΟΚ 55 με τον οποίο έγινε το ισόγειο δεν είχε αποστάσεις Δ όπως τις γνωρίζουμε σήμερα

 

η απόσταση από το πίσω όριο προκύπτει από το ποσοστό κάλυψης

(και ότι περισσεύει είναι ο λεγόμενος υποχρεωτικός ακάλυπτος)

που μπορεί να προασυξάνεται ανάλογα με το αν το οικόπεδο είναι γωνιακό ή όχι

το οικοδομικό σύστημα (συνεχές, πανατχόθεν ελέυθερο,πτέρυγες κα)

εξαιρέσεις ανάλογα με τη χρήση (ειδικό κτίριο)

 

πες μας τη χρήση της άδειας, το εμβαδό του οικοπέδου, αν είναι γωνικό οικόπεδο, το οικοδομικό σύστημα

 

Β.Δ. 9/30-9-1955 (ΦΕΚ Α' 266) : Περί Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού του Κράτους

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=169

 

τον ΓΟΚ 73 δεν τον πολυξέρω αλλά νομίζω πως για το ισόγειο δεν σου χρειάζεται

 

Ν.Δ. 8 της 9/9.6.1973: Περί “Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού”.—(Α' 124).

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=168

Link to comment
Share on other sites

ο ΓΟΚ 55 με τον οποίο έγινε το ισόγειο δεν είχε αποστάσεις Δ όπως τις γνωρίζουμε σήμερα

 

όχι.

 

Υπήρχε Δ και στα 3 τότε συστήματα που εφαρμόζονταν. Απλά δε θυμάμαι αν το λέγανε Δ ή απλά αποστάσεις από πλάγια και πίσω όριο.

 

Κατ' ελάχιστον ήταν 2,50μ σαν κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Aπ'οτι διάβασα στο ΓΟΚ του 55 υπήρχε δ=2,50 μ.Στο σχέδιο της αδείας δε φαίνεται σα διάσταση απλά τη μέτρησα εγώ με το κλιμακόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις πιθανότατα πρόβλημα γιατί εκείνη την εποχή λόγω χούντας οι περισσότερες άδειες δεν ελέγχονταν και είχαν κιόλας και σφραγίδα που έλεγε οτι η οικοδομή υπόκεινται σε μελλοντικό έλεγχο . Πήγαινε μόνο στον τοπογράφο της Πολεοδομίας και έλεγξε αν στην περιοχή σου εκείνη την εποχή επιτρεπόταν κατά εξαίρεση μικρότερη απόσταση (π.χ. στα Μελίσσια Αττικής προ του ΓΟΚ 73 στα πανταχόθεν ελεύθερα η απόσταση ήταν 2,00μ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

στο ΓΟΚ 55, εντός οικισμού προ του 23, υπάρχει Δ από το όριο του δρόμου?

 

κτίριο του '60 χωρίς άδεια, είναι κτισμένο στο 1,50μ από το όριο του δρόμου. Μπορεί να νομιμοποιηθεί?

 

τότε οικισμος προ του 23, σημερα οικισμος<2000

Link to comment
Share on other sites

τι τα ψάχνεις αυτά ρε συνάδελφε;

 

αφού και μόνο ότι σήμερα ο οικισμός σου είναι χαρακτηρισμένος ως οικισμός <2000 σε καλύπτει

(Μόνο με το Π.Δ 1981 και αυτό του 1985 επιβλήθηκε η απόσταση από το δρόμο και μόνο για οικόπεδα >500 τ.μ-ποιό μπροστά δεν υπήρχε αυτή η υποχρεωτική υποχώρηση-υπόψη επίσης ότι αυτοί οι οικισμοί πρό του 1923 δεν σημαίνει ότι δομούνταν με τον ΓΟΚ 55 το 1960-δες ΄τα Π.Δ 1981 και 1985 ποιά Π.Δ ή Β.Ν καταργούν και θα καταλάβεις ότι δεν δομούνταν υποχρεωτικά με τον ΓΟΚ 55)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα

 

Έχω την εξής περίπτωση:

 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού έχω αποθήκη με άδεια κοινότητας του 1970, άρα κατασκευάστηκε με τον ΓΟΚ του 1955. Το σύστημα με το οποίο κατασκευάστηκε μάλλον ήταν το συνεχές, διαβάζω τον ΓΟΚ '55 και δεν καταλαβαίνω ποιά θα ήταν η ελάχιστη απόσταση από τα πίσω όρια. Η πραγματικότητα είναι 1,00μ.

 

Επίσης το οικόπεδο δεν ξέρω αν θεωρείται γωνιακό, από την μια πλάγια πλευρά υπάρχει '' αυλάκι '' του οικοπέδου το οποίο έχει χαρακτηριστεί έτσι στην διανομή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.