Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

σε οικόπεδο εντός σχεδίου με αυθαίρετο κτίσμα εκδόθηκε έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης για την πλήρη κατεδάφιση του, στο ίδιο οικόπεδο υπάρχουν και 3 πεύκα που θα κοπούν. Για αυτά μπορεί να εκδοθεί παράλληλα ΕΕΔΜΚ ή πρέπει να κατεδαφιστεί το αυθαίρετο και μετά να βγει ή μικρής κλίμακας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 568
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 21/3/2019 at 6:28 ΜΜ, Largy said:

χρειάζονται :

Δηλώσεις ανάθεσης - ανάληψης επίβλεψης

Τεχνική - αιτιολογημένη Έκθεση

Φωτογραφίες

Σχέδιο και Φάκελος Ασφάλειας & Υγείας του Έργου

Σχέδιο διαχείρισης αποβλήτων (Σ.Δ.Α.) & Υ.Δ. Διαχειριστή για τη σύμβαση με εγκεκριμένο σύστημα ή την σύμβαση

Στοιχεία νομιμότητας κτιρίου

 

Σαν στοιχεία νομιμότητας τι ακριβώς ανεβάζετε; Σε άδεια κατεδάφισης η πολεοδομία μου ζήτησε σαν στοιχεία νομιμότητας πέρα από τα συμβόλαια ιδιοκτησίας, τη δήλωση που υπήρχε με τον 4178, καθώς και όλα τα σχέδια που είχε ανεβάσει ο μηχανικός στο σύστημα με Υ/Δ του μηχανικού ότι είναι τα ίδια με αυτά που ανέβηκαν στο σύστημα. Θα ελεγχόταν στη συνέχεια η δήλωση και αν δεν την έβρισκαν σωστή δε θα προχωρούσαν στην έκδοση της άδειας κατεδάφισης. Απαιτούνται αυτά σε κάθε έκδοση πράξης;

Edited by ntin@
Link to comment
Share on other sites

ο 4495 σε αντίθεση με τον 4178 ζητάει ως στοιχεία νομιμότητας μόνο τον αριθμό της δήλωσης ένταξης (και όχι και τα σχέδια κτλ)

υ.γ και αυτό ο Ν 4495/17  το κάνει, επειδή  προβλέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ έλεγχο από Ε.Δ αυτών των δηλώσεων ανά ορισμένα ποσοστά και ανά κατηγορία αυθαιρεσίας 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.Έχω την εξής περίπτωση :ισόγεια κεραμοσκεπής κατοικία (σημερινού εμβαδού 105  τ.μ. μετά από αποτύπωση ) ,είχε δηλωθεί στον Ν.720/77 με εμβαδό κάλυψης 95Τ.Μ.  για τα οποία μέτρα πήρε και τίτλο οριστικής μη κατεδάφισης (ο μηχανικός υπολόγισε στην κάλυψη και την βεράντα ) ,με το εμβαδό της οικίας τότε ,σύμφωνα  με τα σχέδια ,να ανέρχεται σε  70Τ.Μ.Το ακίνητο πουλήθηκε το 1990 ,με εμβαδό οικίας 95 Τ.Μ. παρόλο που στο τοπογραφικό που συνόδευε το συμβόλαιο ,οι εξωτερικές διαστάσεις του κτιρίου είναι όμοιες με τις σημερινές.Τώρα ο πελάτης θέλει να πουλήσει ,χωρίς ο αγοραστής να ενδιαφέρεται για το κτίσμα ,αλλά μόνο για το οικόπεδο.Πρέπει να προχωρήσω σε τακτοποίηση  για να κατεδαφιστεί το κτίριο.Το θέμα είναι το εξής :μπορώ να τακτοποιήσω   τα 10 τ.μ  που ποτέ δεν "αγοράσαμε "  ( και αν χρειάζεται και  τα 25τ.μ  του κτιρίου που ποτέ δεν υπήρξαν στα αρχικά σχέδια ) ,με  το άρθρο 106 ώστε να πληρωθεί μόνο το παράβολο και έπειτα να βγάλω κανονική άδεια κατεδάφισης για το σύνολο των 105 τ.μ. , ή θα πρέπει τα μέτρα που θα τακτοποιήσω να κατεδαφιστούν με έγκριση εργασιών κατεδάφισης και τα υπόλοιπα με κανονική άδεια?  (στη μια κατεδάφιση ή άλλη δώρο).

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι.

Σε ακίνητο (οικόπεδο και ισόγειο κατάστημα) εντός σχεδίου Πόλεως θέλει να τοποθετήσει σταθερούς ανεμοθώρακες (σύστημα αλουμινίου με τζάμι) στο όριο της ιδιοκτησίας του. Μπορεί να ενταχθεί στο ΦΕΚ Β 4520/18, αρθρο 2 παρ. κβ' ως περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή? 

1) Αν ναι μέχρι ποιο ύψος μπορεί να τοποθετηθεί?π.χ. 1,20 μ. από το διαμορφωμένο.

2) Αν όχι τότε με ποια είδους άδεια μπορεί να τα τοποθετήσει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά οταν εχουμε μικρές καθαιρέσεις ειναι υποχρεωτικό το ΣΔΑ; υπαρχει καποια απαλλαγή;

υπαρχει ενα καγκελο μήκους ~30μ που κρίθηκε αυθαίρετο κ παμε με καθαίρεση εντός 30ημ με ΕΕΕ..

Αν όχι και αν κατάλαβα καλά, απαιτείται το ΣΔΑ και η εγγυητική 0,5% του Π/Υ (κατεδαφίσεις).

Το ΣΔΑ το ζητάει το e-αδειες,  το αναρτάμε, ok.

Την εγγυητική την "προσκομίζει ο διαχειριστή ΑΕΕΚ στην αρμόδια πολεοδομία" ... δηλαδή την καταθέτουμε σε φυσική μορφή...?

και μετά με την ολοκληρωση παμε κ την παίρνουμε πίσω με την επίδειξη/καταθεση βεβαίωσης παραλαβης των ΑΕΚΚ ....

Κατι δεν παει καλά...

ενα καγκελο θελω να κόψω!!!!

Αριθμ. 36259/1757/Ε103

 

Άρθρο 2
Πεδίο εφαρμογής− Εξαιρέσεις

1. Η παρούσα απόφαση εφαρμόζεται στα απόβλητα από εκσκαφές, κατασκευές και κατεδαφίσεις (AEKK), ανεξάρτητα από τη μορφή τους, τον όγκο, το βάρος ή τα επιμέρους υλικά από τα οποία συντίθενται, καθώς και σε στερεά απόβλητα που προκύπτουν από την κοπή μαρμάρων που προορίζονται για οικοδομικές εργασίες και περίσσεια σκυροδέματος, εφόσον δεν καλύπτονται από άλλες νομοθετικές πράξεις.

 

Άρθρο 7

Υποχρεώσεις διαχειριστών ΑΕΚΚ

3. Ειδικότερες υποχρεώσεις των διαχειριστών ΑΕΚΚ:

α) Ως προς τα ιδιωτικά έργα:
α.1) Το Σ∆Α υποβάλλεται από τον διαχειριστή ΑΕΚΚ,

στις αρμόδιες πολεοδομικές υπηρεσίες μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά που απαιτούνται για τη χορήγηση ή αναθεώρηση των σχετικών αδειών για ανέγερση κτιρίων, κατεδαφίσεις, επισκευές, τοποθέτηση κάδων σε δημό− σιους χώρους κ.λπ.

α.2) Για να εξασφαλίζεται ή εκπλήρωση των υποχρε− ώσεων που απορρέουν από το Ν.2939/01 και την πα− ρούσα απόφαση, ο διαχειριστής υποχρεούται με την έναρξη των εργασιών να προσκομίζει στις αρμόδιες πολεοδομικές υπηρεσίες μαζί με επικυρωμένο αντί− γραφο των Στοιχείων ∆ιαχείρισης Αποβλήτων (Σ∆Α) εγγυητική επιστολή αναγνωρισμένης Τράπεζας ή του Ταμείου Παρακαταθηκών και ∆ανείων, ποσού 0.2 % επί του συνολικού προϋπολογισμού του έργου αποκλει− στικά για έργα εκσκαφών και 0.5 % επί του συνολικού προϋπολογισμού του έργου για έργα κατασκευών και κατεδαφίσεων.

α.3) Ο διαχειριστής εντός 30 ημερών από την αποπε− ράτωση των εργασιών διαχείρισης των ΑΕΚΚ, οφείλει να καταθέτει στην ως άνω αρμόδια υπηρεσία βεβαίωση παραλαβής των ΑΕΚΚ από εγκεκριμένο σύστημα εναλ− λακτικής διαχείρισης, στην οποία εκτός από τα στοιχεία του υπόχρεου, τη ∆/νση και τη δραστηριότητα προέ− λευσης των αποβλήτων αναφέρονται επίσης τα ακριβή στοιχεία σχετικά με τις κατηγορίες και τις ποσότητες των ΑΕΚΚ που παρελήφθησαν, βάσει των σχετικών πα− ραστατικών (∆ελτίων Αποστολής, Τιμολογίων κλπ) που τηρούνται στο αρχείο του εν λόγω συστήματος.

α.4) Εντός 10 ημερών από την κατάθεση της ως άνω Βεβαίωσης, επιστρέφεται η εγγυητική επιστολή στον ενδιαφερόμενο διαχειριστή ΑΕΚΚ.

α.5) Σε περίπτωση διακοπής των εργασιών αναστέλλεται η εφαρμογή του εδαφίου α.2, για όσο χρόνο έχουν διακοπεί οι εργασίες.

πηγα σημερα στην Υδομ, ρωτησα, με κοιταξε...,

....

....με ξανακοιταξε....

....κ μου ειπε να γραψω μια δήλωση οτι δεν απαιτείται.

Όταν τον ρώτησα αν πραγματικά απαιτείται, μου ειπε να γραψω μια ΤΕ οτι θα το ανακυκλώσω.

Κοινώς δεν τους απασχολεί καθόλου...

Αλλά επειδή εχει καεί το γουνακι μου με ΥΔ θα ήθελα να δω τουλάχιστον τι ισχυει για να δω τι θα γραψω...

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

ζητώ συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά εδώ αλλά είμαι νέα μηχανικός. Θέλω να βγάλω μικρή κλίμακα για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και επενδύσεις όψεων. Το κτίριο δεν έχει οικοδομική άδεια , έχει τακτοποιηθεί όμως με τον 4495. Το πρόβλημα μου είναι ότι ζητάει στα δικαιολογητικά υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι θα προβεί σε άμεση ενημέρωση της άδειας. Στην δικιά μου περίπτωση γνωρίζει κανείς τι κάνω;

Ευχαριστώ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις αρκεί να ανεβάσεις στο ε-άδειες ένα ενημερωτικό σημείωμα 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις που διευκρινίζονται; Γιατί σε άλλη περίπτωση που είχα για διαμερισματοποίηση κατέληξα ότι χρειάζεται άδεια .Παρόλο αυτά , με την μικρή κλίμακα μπορώ αν αλλάζουν τα ηλεκτομηχανολογικά να καταθέσω την αντίστοιχη μελέτη. Έχω μπερδευτεί λίγο. Στην ουσία τώρα ο πελάτης μου θέλει να κάνει ενοικιαζόμενα δωμάτια. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα!
Σε ακίνητο εντός παραδοσιακού οικισμού με αυθαίρετη επέκταση και αλλαγή χρήσης του υπογείου συν λοιπές παραβάσεις -πέργκολες κλπ- στον περ.χώρο, υπάρχουν ρωγμες λόγω καθίζησης εδάφους και θέλω να κάνω έλεγχο διερεύνησης και εργασίες λήψης μέτρων παύσης του φαινομένου χωρίς να έχει περαιωθεί η υπαγωγή λόγω χρόνου των απαραίτητων εγκρίσεων.
Θεωρώ ότι ανήκω στην περίπτωση Α29 παρ.4β. λόγω Α107 παρ.5β-δδ) για άδεια ενίσχυσης. Σωστά;
Στο eadeies επιλέγω Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών;
Αναφέρονται κάπου επιπλέον δικαιολογητικά από αυτά του ν.4495?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.