Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 568
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

είμαι νέος μηχανικός και μου ανατέθηκε η έγκριση εκτέλεσης εργασιών για την αφαίρεση θύρας συρματοπερίφραξης σε γεωτεμάχιο που τμήμα του βρίσκεται εντός αιγιαλού. Η περίφραξη που έχει κριθεί αυθαίρετη από την εισήγηση της Υπηρεσίας Δόμησης και πρέπει να αφαιρεθεί είναι εκτός γραμμής αιγιαλού και παραλίας. Στο γεωτεμάχιο υπάρχουν δύο κτίσματα προ του 55 και κάποιες υπερβάσεις δόμησης που έχουν τακτοποιηθεί με τον Ν.4178/13. Παρόλο αυτά, σε τμήμα αιγιαλού υπάρχει πέργκολα με τέντα για τη οποία έχει βεβαιωθεί παλαιότερα και καταβάλλεται κάθε χρόνο πρόσθιμο διατήρησης αυθαιρέτου από την Κτηματική Υπηρεσία. Εγώ σαν ιδιώτης μηχανικός μπορώ να εκδώσω την έγκριση εκτέλεσης εργασιών καθ' υπόδειξη της Πολεοδομίας εφόσον δεν ασχολούμαι με την κατασκευή εντός αιγιαλού?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και Καλή εβδομάδα!

Για εργασίες υπερύψωσης της συμπαγους περίφραξης (με κρύσταλλο και κάγελα) στα 3,00μ -με εγκριση ΣΑ- σε υφιστάμενο οικόπεδο με κτίριο, θέλει οικοδομική άδεια και αντίστοιχα πλήρη μελέτη αρχιτεκτονικών (αποτύπωσης+αυθαίρετα κλπ) καινούριο τοπογραφικό κλπ?

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε διώροφη οικοδομή με αρχική άδεια του 80 η οποία είναι ημιτελής ( βρίσκεται στα τούβλα εδώ και 30 χρόνια) θέλει τώρα να συνεχίσει τις εργασίες αποπεράτωσης. Επίσης,  στην συγκεκριμένη οικοδομή έχει γίνει αυθαίρετη κατασκευή υπογείου και μετακίνηση οικοδομής εντός πλαγίων αποστάσεων( τα οποία τώρα έχουν τακτοποιηθεί με τον Ν 4495) .Για να γίνει η αποπεράτωση εργασιών από την ΥΔΟΜ μου είπανε να πάω με έγκριση εκτέλεσης εργασιών παρ.γ (αποκατάσταση αυθαιρεσιών ) Αφού βγήκε η άδεια και έγινε και η αναγγελία έργου στο ΙΚΑ γίνανε οι εργασίες και έχουν μπει τα ένσημα που προβλεπόταν, τώρα θέλουν να πάρουν ρεύμα αλλά τώρα στο τμήμα που δίνει ρεύμα μου λένε ότι η διαδικασία είναι λάθος και δεν μπορεί να σφραγιστεί αυτό το έντυπο για ρεύμα  και θα ήτανε σωστή αυτή η διαδικασία μόνο στην περίπτωση που ήτανε εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο, ποια είναι η γνώμη σας?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Ανέλαβα ρύθμιση οριστική Ν.4178 συναδέλφου και την μετέφερα στον Ν.4495 για παραλήψεις. (εκτός των άλλων )το αυθαίρετο αφορούσεκαι  προσθήκη κατ' έκταση κατοικίας (με άδεια). Η αυθαίρετη αυτή προσθήκη ήταν ημιτελής (στα τούβλα) ενώ σήμερα έχει αποπερατωθεί χωρίς την απαιτούμενη 'εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης'. Πώς με συμβουλεύετε να αντιμετωπίσω αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω για μια περίφραξη με συρματόπλεγμα  σε εντός σχεδίου περιοχή στην Παλλήνη Αττικής  τι δικαιολογητικά χρειάζονται για αυτήν την άδεια μικρής κλίμακας ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τοίχος περίφραξης από οπλισμένο σκυρόδεμα και πέτρα(δεν έχω καταλάβει την κατασκευή). Λιθόκτιστος μάλλον που έχει ύψος σε μερικά σημεία 2 και μέτρα σε εκτός σχεδίου απαιτεί οικοδομική άδεια? Και τι περιλαμβάνει αυτή? Απαιτείται λογικά και εκλεκτής δόμησης

Γείτονας αγνόησε τους πασσάλους και έκτισε έναν τεράστιο τοίχο χωρίς να ρωτήσει κανέναν...προφανώς χωρίς οικοδομική άδεια γιατί υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές εντός του οικοπέδου. Αν έχει βγάλει οικοδομική άδεια ο ελεγκτής ελέγχει και τα αυθαίρετα;

Γνωρίζω τις απαντήσεις απλά θα ήθελα αν τυχόν κάποιος έχει άποψη. Ο τοίχος πάνω από ένα μέτρο απαιτεί οικοδομική άδεια. Ζητούμενο είναι αν επιτρέπεται πάνω από ένα μέτρο τοίχος χωρίς σύμφωνη γνώμη όμορων ιδιοκτητών. Αυτά τα γνωρίζω το θέμα είναι από την στιγμή που κατασκευάστηκε χωρίς οικοδομική άδεια κάνοντας παράνομο εργοτάξιο σε οικόπεδο άλλου ο οποίος το είχε απαγορέψει. Υπήρχε αμφισβήτηση στα όρια και ο γείτονας τα αγνοεί όλα αυτά και κτίζει τοίχο πολυκατοικία τι συνέπειες υπάρχουν; Πατάει ο τοίχος σε ξένο οικόπεδο...

Ευχαριστώ.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά σου τελικά αφορά ιδιοκτησιακές διαφορές ή καθαρά πολεοδομικό ζήτημα. Το αν δεν έχουν υλοποιηθεί σωστά τα όρια του γηπέδου, ή αν υπάρχουν αμφισβητήσεις αυτό δεν αφορά την πολεοδομική νομοθεσία. Αν κάποιος όμορος θεωρεί ότι του έχουν καταπατήσει τμήμα γηπέδου μπορεί να προβεί σε νομικές ενέργειες.

Βλέπεις το άρθρο 29 Ν. 4495/17 (*) όπως τροποποιήθηκε και ισχύει. Σε εκτός σχεδίου γήπεδο επιτρέπεται απλή συρματοπερίφραξη χωρίς σενάζ ή λιθοδομή μέχρι 1 μ. Αποκλείονται στοιχεία σκυροδέματος σε κάθε περίπτωση. Συνεπώς περιτοίχιση από οπλισμένο σκυρόδεμα απαιτεί πρώτα την έκδοση οικοδομικής άδειας, ανεξαρτήτως ύψους. Βλέπεις ΦΕΚ 270/Δ/85 και ΝΟΚ παρακάτω. Έχω τη γνώμη ότι το ΠΔ περί εκτός σχεδίου δόμηση, κατισχύει της διάταξης του άρθρου 17 περί ύψους περιτοίχισης και συνεχίζει να ισχύει ο περιορισμός μέγιστου ύψους περίφραξης 2,50 μ (και όχι 3μ που αναφέρει ο ΝΟΚ).

(*)  απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός (1,00) μέτρου ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό 
γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς που στερούνται σχέδιο πόλης
. Για γήπεδα 
όπου  προβλέπεται  η  λειτουργία  κέντρων  κράτησης  παράτυπων  μεταναστών  δεν  απαιτείται  η 
έγκριση εργασιών, έστω και αν η περίφραξη γίνεται με χρήση οποιουδήποτε υλικού και σενάζ, 

άρθρο 1 ΦΕΚ 270/Δ/85:

13. Επιτρέπεται η περίφραξη των αρτίων γηπέδων με μόνιμη κατασκευή. 
Το ύψος του περιγράμματος δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα δύο και μισό (2,50) μ. μετρούμενο από το έδαφος. 
Κατ' εξαίρεση το ύψος του περιφράγματος μπορεί να υπερβαίνει το ανωτέρω καθοριζόμενο ύψος όταν λόγοι ασφαλείας το επιβάλλουν σε περιπτώσεις ειδικών κτιρίων. Οι λόγοι αυτοί πιστοποιούνται από τον αρμόδιο εκάστοτε φορέα απαιτείται δε και η γνώμη της Επιτροπής Ενασκήσεως Αρχιτεκτονικού Ελέγχου. 
α) 'Οταν από τις κείμενες διατάξεις προβλέπεται η τήρηση προκηπίου το ύψος του συμπαγούς περιφράγματος δεν μπορεί να υπερβαίνει το ένα (1) μ. μετρούμενο από το έδαφος. 
β) Επιτρέπεται η περίφραξη μη αρτίων γηπέδων με πρόχειρο κατασκευή (συρματόπλεγμα κλπ.). 

Άρθρο 17 ΝΟΚ :

9. Περιφράγματα 
α) Τα οικόπεδα οριοθετούνται με σταθερούς οριοδείκτες ή με περιφράγματα. Επιτρέπεται η περίφραξη των αρτίων οικοπέδων και γηπέδων και των μη ρυμοτομούμενων τμημάτων των μη αρτίων και μη οικοδομήσιμων οικοπέδων, που βρίσκονται σε εντός σχεδίου περιοχές. Επιτρέπεται η περίφραξη μη αρτίων γηπέδων με πρόχειρη κατασκευή, όπως συρματόπλεγμα. 
β) Τα περιφράγματα τοποθετούνται είτε κατά μήκος των ορίων των ομόρων οικοπέδων είτε στο πρόσωπο αυτών. Όλα τα περιφράγματα κατασκευάζονται εξ ολοκλήρου εντός του οικοπέδου. 
γ) Τα περιφράγματα του οικοπέδου ή γηπέδου σε κανένα σημείο δεν μπορεί να έχουν ύψος μεγαλύτερο από 3,00 μ. και το συμπαγές τμήμα τους μεγαλύτερο από 1,50 μ.. Τα αυλόθυρα - πορτασιές για την είσοδο πεζών και οχημάτων που κατασκευάζονται σε συνέχεια της περίφραξης έχουν μέγιστο ύψος 2,50 μ. και μπορεί να αποτελούνται από συμπαγή στοιχεία. Αφετηρία μέτρησης των υψών είναι η υψηλότερη από τις οριστικές στάθμες του εδάφους εκατέρωθεν του περιφράγματος. Για τα περιφράγματα που βρίσκονται στο πρόσωπο του οικοπέδου, τα παραπάνω ύψη μετρούνται από τη στάθμη του πεζοδρομίου. 
Επιτρέπεται παρέκκλιση των παραπάνω διατάξεων όσον αφορά την κατασκευή συμπαγούς περιφράγματος έως ύψους 3,00 μ., σε ειδικές περιπτώσεις, ή σε παραδοσιακούς οικισμούς, ύστερα από γνώμη του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής. 
δ) Αν το φυσικό έδαφος στη ρυμοτομική γραμμή είναι υψηλότερο από τη στάθμη του πεζοδρομίου από 1,00 μ. έως 2,50 μ., το περίφραγμα μπορεί να κατασκευαστεί συμπαγές έως τη στάθμη του φυσικού εδάφους. 
Αν από τη στάθμη του πεζοδρομίου έως τη στάθμη του φυσικού εδάφους στη ρυμοτομική γραμμή υπάρχει υψομετρική διαφορά μεγαλύτερη από 2,50 μ., το συμπαγές τμήμα του περιφράγματος μπορεί να έχει ύψος έως 2,50 μ. και το έδαφος κλιμακώνεται έτσι ώστε κάθε κλιμάκωση να έχει ύψος έως 2,50 μ. και πλάτος τουλάχιστον 1,50 μ. 
ε) Στα οικόπεδα και γήπεδα, στα οποία ανεγείρονται ειδικά κτίρια, επιτρέπεται, ύστερα από έγκριση του αρμόδιου από άποψη λειτουργίας του συγκεκριμένου κτιρίου φορέα να κατασκευάζεται συμπαγές περίφραγμα, με ύψος μεγαλύτερο από 3,00 μ., εφόσον απαιτείται από λόγους ασφάλειας ή λειτουργίας. 
στ) Οι ιδιοκτησίες που καθορίζονται με κάθετη σύσταση ιδιοκτησίας, περιφράσονται μόνον στα όρια του οικοπέδου ή του γηπέδου. 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τα έχω διαβάσει όλα αυτά (ελπίζω να τα κατανοώ κιόλας). 

1)Είναι και τα δύο τα ερωτήματα μου. Ναι άλλο τα πολεοδομικά άλλο τα ιδιοκτησιακά αλλά δεν είναι ανεξάρτητα. Στην πολεοδομία υπάρχει και ο έλεγχος τίτλου δεν κτίζει ο καθένας όπου θέλει και σαφώς και τα όρια είναι θέμα. Νομικά έχει κριθεί σχετικά. Αλλά τα όρια δεν είναι ιδιοκτησιακό. Είναι καθορισμένα. Γιατί όπως έκτισε ο ένας χωρίς να τα σέβεται και ο άλλος την νύχτα αφαιρεί από το ακίνητο του ότι έβαλε ο άλλος (πράξεις προστασίας νομής και ναι.. πλέον είναι νομικά και ιδιοκτησιακά). Στην περιοχή που είμαι υπάρχουν σαφή όρια χωρίς δυνατότητα αμφισβήτησης και ο εκάστοτε ελεγκτής οφείλει να ελέγχει. Έχω δει δημοσιευμένα θέματα που ελέγχονταν τα όρια και είχα κάνει και σχετική ερώτηση.

2)Άδεια δεν έχουν εκδώσει περιμένω να μου απαντήσουν. Προφανώς για να μην βγάλουν άδεια έκτισαν έναν τύπο λιθόκτιστο τοίχο για αυτό και ανέφερα ότι δεν έχω καταλάβει την κατασκευή. Σε εκτός σχεδίου το 1 μέτρο απαιτεί άδεια εργασιών μικρής κλίμακας σωστά; Που φυσικά στην δική μου περίπτωση έχει κτιστεί πολυκατοικία ολόκληρη!!

3)Αν όμως το όριο που κτίζεις τον τοίχο είναι σε όμορο οικόπεδο και εσύ θέλεις ύψος τοίχου 1,5 μέτρα και εγώ ένα..τότε τι γίνεται;

4)Το συμπαγές πάει πάντως μέχρι ένα και μισό μέτρο. Επειδή έχουμε πολεοδομική παράβαση και επειδή σύμφωνα με τα ανώτερο ο τοίχος κατασκευάζεται υποχρεωτικά εντός του οικοπέδου και δεν πας στήνεις μόνος σου δικαστικές αποφάσεις λέγοντας ο τοίχος μισός μισός θα πατήσει το μισό πλάτος στο οικόπεδο του άλλου(!!) επειδή είναι θα ανήκει και στους δύο χωρίς να ρωτήσεις τον άλλο!! Δηλαδή έχει πλάτος 60 εκατοστά..τα 30 τα έβαλε στο οικόπεδο του άλλου στα όρια που εκείνος θεωρεί ότι έχει ενώ είχαν μπει τοπογράφοι και διαφωνούσαν..και όλα αυτά χωρίς οικοδομική άδεια! Μάλιστα έστησε εργοτάξιο σε ξένο οικόπεδο. Όλα αυτά λοιπόν αποτελούν πολεοδομικές παραβάσεις πέρα της αποζημίωσης περι προσβολής ιδιοκτησίας. Επειδή είναι αυθαιρεσία μετά το 11 ποιες οι συνέπειες και ποιες οι δυνατότητες αντίδρασης; Τα οποία σαφώς είναι ανεξάρτητα από τα ιδιοκτησιακά όπου εκεί αναρωτιέμαι τι είναι το προτιμότερο η αυτοδικία ή τα έξοδα στα δικαστήρια. Δηλαδή αφού κτίζεις εσύ στο χώρο του άλλου χωρίς να ρωτήσεις και ο άλλος το παίζει το ίδιο τρελός και η τα γκρεμίζει ή τα βάφει στο χρώμα που του αρέσει αφού είναι στο μέρος του και να τρέχει ο άλλος στα δικαστήρια αφού δεν σέβεται...Ξεκάθαρα όμως υπάρχουν και πολεοδομικές παραβάσεις και με την αυστηρότητα του όρου (ύψος τοίχου--αυτό ο τοίχος είναι επικίνδυνος καταρχήν θέλει στατική μελέτη) αλλά και για τα όρια του οικοπέδου και αυτά αποτελούν πολεοδομική παράβαση και όχι μόνο ιδιοκτησιακή διαφορά που δεν είναι καν σωστός ο όρος (ο σωστός όρος είναι κτίζω όπου θέλω γιατί έτσι μου αρέσει και μπορώ!)

Ξέχασα να αναφέρω ότι η απόσταση από την θάλασσα είναι μικρότερη των 500 μέτρων...υπάρχουν σχετικές διατάξεις για την περιτοίχιση σε αυτή την ζώνη;;

 

Δεν αποφασίζει για την εγκυρότητα του τίτλου η πολεοδομία (αν υπάρχουν ιδιοκτησιακές διαφορές) αλλά προσκομίζεται ως προς τα όρια το εμβαδόν και τον ιδιοκτήτη και αυτά ορίζονται με τα όσα αναφέρει ο τίτλος. Αν έρθει ένας τρίτος και πει δεν είναι έγκυρος ο τίτλος και πραγματικά το κατέχω εγώ το ακίνητο τότε είναι ιδιοκτησιακά και δεν ανακατεύεται σαφώς η πολεοδομία. Αλλά το εμβαδόν και τα όρια σαφώς τα ελέγχει κατά την άποψη μου. Δηλαδή αν έχει 4 στερέματα και βάλει περίφραξή στα 5 πχ.. Τα σχέδια πρέπει να είναι βάση τοπογραφικού διαγράμματος το οποίο προκύπτει από τον τίτλο και αυτό πρέπει να είναι ακριβές και βάση τίτλου. Άλλο τοπογραφικό θα έχει ο τίτλος και άλλο θα παρουσιάσεις εσύ ? Από αυτή την άποψη ελέγχονται οι τίτλοι και όχι από την άποψη διεκδικήσεων ή ακύρωσης τίτλων κλπ.. Κατά την άποψη μου πάντα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.