Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Εχεις απολυτο δικιο Γιαννη.. Λαθος μου που δεν το προσεξα.. : (

 

Επ'ακριβως μαλιστα εχει ως εξης:

 

1. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ένα μέτρο (1.00 μ) ή περίφραξη γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επίσης, οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου.

 

Marie δες για τι διαφορα μιλαμε, αν και για να λες οτι εχει γινει καταγγελια, δε νομιζω να ειναι για 10 20 ποντους....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 568
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!Τελικά η καταγγελία έχει γίνει για περιτοίχηση από λιθοδομή με μπετόν ύψους 2μ.Βέβαια το ύψος δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί 2μ. είναι από την εξωτερική πλευρά όπου υπάρχει χαντάκι και 1μ. από την εσωτερική όπου το έδαφος είναι πιο ψηλά. Οπότε σε αυτό δεν έχω πρόβλημα σύμφωνα και με το άρθρο 18 του γοκ. Όμως η καταγγελία παραμένει για το υλικό γιατί από την πολεοδομία μου είπαν ότι λιθοδομή εννοεί μόνο πέτρα και δεν επιτρέπεται μπετόν σα συνδετικό κονίαμα.Λίγο κουφό αλλά έτσι μου είπαν!Επειδή είναι η πρώτη άδεια ξέρετε για άδεια μαντρότοιχου τι απαιτείται?Είναι εκτός σχεδίου σύμφωνα με πρόσφατο τοπογραφικό.Βέβαια θέλω να το ελέγξω αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά βοήθεια?Τελικά το οικόπεδο στο οποίο πρέπει να βγει άδεια περίφραξης είναι στην πραγματικότητα εν μέρει εντός εν μέρει εκτός και είχε δηλωθεί με συμβόλαιο σαν εκτός για να μειωθεί ο φόρος.Για την άδεια περίφραξης τι απαιτείται?πρέπει να βγεί καινούργιο τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

.....Τελικά το οικόπεδο στο οποίο πρέπει να βγει άδεια περίφραξης είναι στην πραγματικότητα εν μέρει εντός εν μέρει εκτός ......

 

Τι σημαίνει αυτό?Πιο συγκεκριμένα?Εννοείς οτι δεν έχει κυρωθεί ακόμα η Π.Ε.?

 

 

Επίσης η λιθοδομή που αναφέρεται δεν πιστέυω οτι αποτρέπει τη χρήση συνδετικού κονιάματος,αυτό έλειπε να γυρίσουμε στις εποχές που δεν το έιχαν ανακαλύψει... Μάλον απαγορεύει τοίχο απο ο.σ. και επένδυση απο πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

...γιατί από την πολεοδομία μου είπαν ότι λιθοδομή εννοεί μόνο πέτρα και δεν επιτρέπεται μπετόν σα συνδετικό κονίαμα

ναι διευκρίνισε λίγο αυτό το σημείο γιατί είναι παράλογο

ο ορισμός που δίνεις είναι για την ξηρολιθιά

όχι για πέτρινη λιθοδομή

 

επίσης γιατί υπάρχει πρόβλημα με το υλικό ;;

Link to comment
Share on other sites

Στη μικρής κλίμακας μου είπαν ότι επιτρέπεται μόνο απλή περιτοίχιση-λιθοδομή χωρίς μπετόν.Τώρα τι να πω?Δε ξέρω πως το εννοούν.Ο συγκεκριμένος πελάτης έχει βάλει και φώτα πάνω στο μαντρότοιχο επομένως ξεφεύγουμε από απλή περιτοίχιση προφανώς. Το θέμα είναι ότι έχει δικαστήριο σε λίγες μέρες και πρέπει να βγάλει άδεια.Τι απαιτείται αν γνωρίζει κάποιος?Το πρόβλημα είναι ότι η άδεια για το σπίτι που υπάρχει αναφέρεται σε εντός οικισμού 4 στρέμματα οικόπεδο ενώ πρόσφατο συμβόλαιο γονικής παροχής σε 8 στρέμματα εκτός για λόγους εφορίας.Εγώ με ποιό να πάω?Στην πραγματικότητα είναι εν μέρει εντός εν μέρει εκτός.

Link to comment
Share on other sites

"απλη περιτοιχιση απο λιθοδομη μεχρι 1 μετρο" ποσο πιο απλα να το πει;

για τη χρηση μπετον στα εντος, μαλλον κανουν λαθος, ξηρολιθια εντος οριων; δε νομιζω...

εγω παντως δεν εχω συναντησει ποτε προβλημα με τη χρηση μπετον σα συνδετικο

 

τα φωτα δεν πειραζουν αρκει να μην ειναι η λιθοδομη πανω απο 1μ υψος.

 

αλλα αν ειναι εκτος οικισμου επιτρεπεται μονο οριοθετηση με πασσαλους, χωρις χρηση μπετον, πασσαλομπηξη δηλαδη

 

τωρα για το δικο σου, μαλλον πρωτα πρεπει να αποφασισουν που πρωτοεγινε η μπαγαμποντια, στο συμβολαιο ή στην αδεια;

 

για να δουμε ποιος θα παει μεσα.......!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι η άδεια για το σπίτι που υπάρχει αναφέρεται σε εντός οικισμού 4 στρέμματα οικόπεδο ενώ πρόσφατο συμβόλαιο γονικής παροχής σε 8 στρέμματα εκτός για λόγους εφορίας.Εγώ με ποιό να πάω?Στην πραγματικότητα είναι εν μέρει εντός εν μέρει εκτός.

 

Γνώμη μου είναι να μην κάνεις κίνηση με την οποία δημιουργείς κάποιο πρόβλημα με την νομιμότητα της άδειας του υπάρχοντος.

Στο τοπογραφικό της αδείας θα υπάρχει και απόσπασμα ΓΥΣ με τα όρια του οικισμού και την θέση του οικοπέδου.

Απορία: Η άδεια για το υπάρχον σπίτι δεν δείχνει και την κατασκευή μάντρας;

Από τα υψόμετρα του τοπογραφικού δεν προκύπτει η υφιστάμενη κατάσταση ώστε να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα με το ύψος της μάντρας;

Πάρε gps χειρός, τον χάρτη με τα όρια του οικισμού, κάτσε και στο google earth, κάνε μετατροπή συντεταγμένων από το σύστημα που δίνει το gps σε hatt για να σιγουρευτείς 100% για την θέση του ακινήτου στον οικισμό.

Ούτως ή άλλως αν βγάλεις άδεια για περίφραξη πρέπει να δείξεις την θέση του οικοπέδου.

Αν καταλήξεις πως η άδεια λανθασμένα το δίχνει εντός οικισμού υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...

Στην άδεια τι τίτλοι προσκομίστηκαν;;;

Προηγούμενους τίτλους μελέτησες;

Link to comment
Share on other sites

Αδεια μικρής κλίμακας

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=354

 

για τα οικόπεδα που είναι τμήμα εντός και το υπόλοιποεκτός σχεδίου ο τρόπος δόμησης περιγράφεται εδώ

 

Εγκύκλιος 113/86 ΓΟΚ85

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=363

 

και ειδικά στο σχήμα 29-1

post-990-131887219883_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συζήτησα το θέμα με την πολεοδομία και αφού το συμβόλαιο δείχνει οικόπεδο όλο εκτός ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι πρέπει ή να υπογράψω εγώ ψεύτικη δήλωση ότι το οικόπεδο είναι εκτός αφού έτσι το δήλωσε για να γλιτώσει φόρο ή να κάνει διόρθωση συμβολαίου και να βγάλουμε νόμιμα την άδεια.Αν καταφέρω να τον πείσω?

Brasco η άδεια του σπιτιού που προβλέπει περίφραξη έχει λήξει και η μικρής κλίμακας δεν γίνεται δεκτή από την πολεοδομία στην περίπτωσή του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.