Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΠΣΔΜΗ: Αποχή από τις Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών


Earl

Recommended Posts

Δηλαδή πιστεύεις το πρόβλημα είναι ο φόβος για τις εξετάσεις? Ή πιστεύεις ότι με τις εξετάσεις θα ''καθαρίσει'' το τοπίο?

 

(προς nmyr το σχόλιό μου)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά θα μας βάλουν και εξετάσεις-παράβολο για τους λέβητες , εξετάσεις-παράβολο για τον κλιματισμό..Ξυπνάμε τώρα και αντιστεκόμαστε ! 

Η δωρεάν εξετάσεις ή καθόλου εξετάσεις ! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί Ικαρε είσαι επιθετικός με κάποιον που έχει άλλη άποψη;

Το θέμα μας είναι οι εξετάσεις ή τα θέματά τους;

Γιατί αν είναι οι εξετάσεις δε θυμάμαι κανέναν να είχε αντιδράσει σφοδρά όταν πριν από μερικά χρόνια είχε βγει το ΠΔ 100.

Αν είναι για τα θέματα, ακόμα δεν τα έχουμε δει για να βγάλουμε συμπέρασμα για τον αν πρόκειται για σαχλαμάρες.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι έχω μια σχετικά καλή ιδέα και έχω μια ηλικία....

Δηλαδή αν συμφωνήσω (εν μέρει) με τον nmyr θα πρέπει να απολογηθώ;

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

nmyr

 

Δεν φοβόμαστε τις εξετάσεις φίλε μου, απλά σαν μηχανικοί προσπαθούμε (εγώ τουλάχιστον) να υπερασπιστούμε την αξιοπρέπειά μας, το κύρος μας, τις σπουδές μας, το δίπλωμά μας και την υπογραφή μας σαν υπεύθυνοι επαγγελματίες.

 

Το τοπίο δεν θα καθαρίσει με τις εξετάσεις, αλλά μόνο με αυστηρότατους ελέγχους στα ΠΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι με τα καλά σου? Δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα στα προαιρετικά με 1002 σαχλαμάρες και θεωρίες για αγρίους? Αυτό θα σε κάνει σωστό επαγγελματία? Το να γνωρίζεις τους νόμους τις θερμοδυναμικής που έκανα στο 1ο εξάμηνο της σχολής??? Ποιο τοπίο να ξεκαθαρίσει και γιατί?? Επειδή εξετάστηκες? Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.. Στο ξεναλέω την επόμενη των εξετάσεων θα κάνω ΠΕΑ με 30 ευρώ όλα μέσα, έτσι για σπάσιμο...Θα βάλω παντού διαφημίσεις και θα πάρω όλες τις δουλειές... Ετσι για σπάσιμο...Στην τελική με την ακύρωση των ΠΕΑ στις μισθώσεις και τον ξεφτυλισμό των μηχανικών, απαντώ με ξεφτυλισμό στο σύστημα...ΠΕΑ μέχρι 30...Ετσι και αλλιώς για χόμπι θα ασχολούμαι να περνάει η ώρα..Σου αρέσει τώρα??

Εσύ που νομίζεις ότι μετά τις εξετάσεις θα ανέβουν οι τιμές, ξέχασε το....  Δηλαδή που το στηρίζεις γιατί θα τρελαθούμε τωρα....

Δύτερον, έχεις ιδέα από την αγορά ΠΕΑ? και πόσο χρονών είσαι βασικό....

 

Σοβαρευτείτε και ξυπνήστε επιτέλους γιατί κοιμάστε όρθιοι....

 

Για χαλάρωσε λίγο....

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Ηλία υπήρχε μεγάλη αντίδραση και για την πιστοποίηση μέσω ΚΕΚ και για τις εξετάσεις και παλιότερα.. Από την αρχή. Είμαι σίγουρος εσύ σαν παλιότερος θα το θυμάσαι...δεν ειναι τωρινό

Και Nik τι να χαλαρωσω ρε φίλε πλάκα μου κανείς και εσύ; Να είμαι τεχνικός ασφαλειας σε βιομηχανική μονάδα βαση του πτυχίου μου και για να βγάλω ένα ΠΕΑ σε γκαρσονιέρα θα πρέπει να παρακολουθώ σεμινάρια από συνάδελφο, να δινω εξετάσεις σε θεωρίες και να πληρώνω ένα σκασμό λεφτά;;; Δηλαδή εσύ νιώθεις σπουδαίος με αυτόν τον τρόπο;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γίνονται λοιπόν οι εξετάσεις.

 

Θα προκύψουν μετά 20.000 "ικανοί" ενεργειακοί επιθεωρητές που πέρασαν επιτυχώς (με τον ένα ή άλλο τρόπο).

 

Όλοι αυτοί θα κρατήσουν ψηλά τις τιμές, γιατί πέρασαν τις εξετάσεις και δεν θα καταδέχονται να πληρωθούν με εξευτελιστική αμοιβή ;

Όποιος το πιστεύει αυτό είναι μακρυά νυχτωμένος και δεν έχει ιδέα από ελεύθερη αγορά.

 

Ο μόνος τρόπος επαναλαμβάνω να καθαρίσει το τοπίο είναι με αυστηρότατους ελέγχους.

Προσωπικά δέχομαι τα 100 € (και παραπάνω αν χρειαστεί) να τα διαθέσω στην κατεύθυνση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια σου λέω Ικαρε δε θυμάμαι καμιά ιδιαίτερη ανακοίνωση από κανένα σύλλογο.

Το μόνο που θυμάμαι είναι κουβέντες που κάναμε όπως τώρα για το θέμα της <<αμφισβήτησης>> της επάρκειας των σπουδών μας.

Παρεπιπτόντως, παρά το ότι η ύλη των εγχειριδίων πλατειάζει μερικές φορές υπερβολικά, δεν είναι ακριβώς <<1002 σαχλαμάρες>>. Εχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα και νομίζω ότι ΑΠΕ, Βιοκλιματισμός, τεχνικές εξοικονόμισης και άλλα είναι απαραίτητες γνώσεις για έναν ενεργειακό επιθεωρητή.

Το ότι <<βάζουν και τις κάλτσες τους>> σε ορισμένα σημεία δε σημαίνει ότι θα σε ρωτήσουν πότε υπεγράφη το πρωτόκολλο του Κυότο (όπως λέει και ο inzaghi :) ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Που ήταν ο σύλλογος όταν είχε βγει αυτό το καταραμένο ΦΕΚ του 2010 που προδιέγραφε τα περί ΚΕΝΑΚ,ΠΕΑ,επιθεωρητών,προσόντων αυτών,εξετάσεων κλπ?Αλλά τότε ήταν καλά για κάποιους που διεθεταν την δεκαετή και λίγο αργότερα την τετραετή 'προυπηρεσία' στο αντικείμενο και τα λεφτά καλά(δεν είχαν απελευθερωθεί οι αμοιβές ακόμη) και οι εξετάσεις φάνταζαν μακριά.

Τότε δεν θιγόταν η επαγγελματική μας αξιοπρέπεια και η αξία των πτυχίων μας?Τι έκανε ο σύλλογος τότε ιδίως για τους νέους συναδέλφους?

Τωρα για ακόμη μια φορά ξυπνήσαμε και 'τρέχουμε' να συμμαζέψουμε τα ασυμάζευτα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.