Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσφυγή στο ΣΤΕ για την αντισυνταγματικότητα των αυξήσεων εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ


sdim

Θέλετε να προσφύγουμε στο ΣΤΕ κατά των αυξήσεων των εισφορών του ΤΜΕΔΕ;  

263 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θέλετε να προσφύγουμε στο ΣΤΕ κατά των αυξήσεων των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ για τους νέους (>=1993) μηχανικούς;

    • ΝΑΙ. Δεν μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου.
      52
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 10€
      62
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 50€
      93
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 100€
      41
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 250€
      7
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 500€
      4
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου πάνω από 500€
      2
    • ΟΧΙ
      2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε μαγκες ή ζειτε σε πινακα του Νταλί, ή πραγματικα ειστε εξωγηινα μποτς.

 

Ρε συνάδελφε να σε ρωτήσω κάτι?

 

1. εσύ δηλαδή είσαι ΤΟΣΟ σίγουρος για τις προθέσεις του ΤΕΕ? είσαι ΤΟΣΟ σίγουρος ότι δεν έγινε μια προσφυγή για να εκτονωθεί η δυσαρέσκεια του κλάδου? εγώ πάλι ΟΧΙ και μακάρι να διαψευστώ

2. ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου αν μαζευτούν 200 Μηχανικοί και καταθέσουν μια νέα προσφυγή με δικηγόρο της επιλογής τους έχοντας τον έλεγχο της όλης διαδικασίας?

 

κανείς δεν πρόκειται να σε αναγκάσει να συμμετέχεις και αν θέλεις κιόλας μπορείς να δηλώσεις από τώρα ότι σε περίπτωση που η νέα προσφυγή γίνει δεκτή, εσύ θα συνεχίζεις να πληρώνεις τις αυξημένες εισφορές (αν τις πληρώνεις).

 

θα σε παρακαλούσα να είσαι πολύ πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου, γιατί αν θεωρείς τόσο αγνές τις προθέσεις του ΤΕΕ, μάλλον εσύ ζεις σε ταινία του Μπουνιουέλ.

 

Μέσα για την προσφυγή εννοείται. Το περιεχόμενο της εκτιμώ ότι είναι νωρίς ακόμα για να το προσδιορίσουμε.

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου ειναι οτι στις κινητοποιησεις δεν υπηρχε συμμετοχη συναδελφε. Και νταξ χεστους τους ΤΕΕ για τα δικα τους, οι αυξησεις αφορουσαν ολους μας ομως. Κ επειδη εχουν ξαναυπαρξει θρεντς με τυπους με τρελες ιδεες κ εξαψεις, εγω αποφασισα οτι αρκετα μαλακας ημουν που συμμετειχα ενεργα, τοσο στις εδω μεσα οσο κ στη Μάρνης, τωρα θα πληρωσω μεν αλλα θα βγαλω γουστα δε. Αυτο ειναι και το προβλημα μου. Το δικο σου ποιο ειναι?

 

Αν λοιπον ολοι που δειχνουν ενδιαφερον εδω μεσα (με 2 χρονια διαφορα φασης) το εδειχναν κ στην πραγματικη ζωη, ισως, λεω ισως, αν στη Μαρνης καθε βδομαδα ηταν 2 χιλιαδες κόσμος, δε σου λεω 20 χιλιαδες αλλα 2 χιλιαδες αντι για 200 που ειμασταν, τοτε θα μπορούσαν τα πραγματα να ειναι διαφορετικα. Αλλα οι περισσοτεροι θέλουν ο καθενας μονος του.

 

Και προσεξε με πριν αρχισεις τραμπουκισμους, ειμαι φριλανσερ με φιλελευθερη αντιληψη, δεν εχω καμια σχεση με τα αριστερα μπλογκς που τις διοργανωναν.

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερη ενημέρωση μας πρέπει να σημειωθεί:

H διαφοροποίησης στην ασφάλιση του ΤΣΜΕΔΕ μεταξύ "παλαιών" και "νέων" έχει θεσμοθετηθεί με το Νόμο 2084/1992 (Νόμος Σιούφα).

Ο νόμος αυτός εισήγαγε τη διάκριση ανάμεσα σε "νέους" και "παλαιούς" ασφαλισμένους. Και όχι μόνο για τους μηχανικούς.

Ως νέους ασφαλισμένους προσδιορίζει (άρθρο 43 παρ. 1) ".....τους ασφαλισμένους που υπάγονται για πρώτη φορά στην υποχρεωτική ασφάλιση οποιουδήποτε φορέα ασφάλισης από 1.1.1993 και μετά...." (άρθρο 43 παρ. 1), ενώ κατ’ αντιδιαστολή, στην κατηγορία των παλαιών ασφαλισμένων ανήκουν όσοι ασφαλίσθηκαν σε ανάλογους φορείς ή το Δημόσιο μέχρι 31.12.1992.

Πέρα από τα πολλά δυσμενή και αρνητικά αυτά του νόμου υπήρχε και η καθιέρωση για του "νέους" σύνταξης περίπου το 1/3 από τη σύνταξη των παλαιών. Αυτό, μόνο   για τους μηχανικούς, «βελτιώθηκε» με τον Νόμο 3518/2006 (Νόμος Τσιτουρίδη) και με την Ειδική Προσαύξηση το ύψος της σύνταξης των "νέων" έφθασε περίπου στο 80% της σύνταξης των "παλαιών".  Όλα αυτά πρίν την κρίση, πριν της ενεργοποίηση των ασφαλιστικών κατηγοριών και την αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών που θα φθάσουν τα 10000 ευρώ τον χρόνο (!!!) και ταυτόχρονα τα αποθεματικά να έχουν μηδενιστεί, οι συντάξεις έχουν μειωθεί περίπου 40% κτλ.   

Link to comment
Share on other sites

Για την αυξηση των εισφορων ηταν?

Και γω που νομιζα οτι ηταν για την περικοπη του 2% υπερ ΤΕΕ και για πολιτικες σκοπιμοτητες του Σπιρτζη!.

Κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις....

 

Προφανως αυτοι δεν ηταν καλοπαιδα αγαθιαρηδες, αλλα προφανως εσυ δεν διαβασες ποτε σου τα αιτηματα της "απεργιας". Αν τα διαβαζες μαλλον δεν θα βιαζοσουν να μου την πεις.

 

Τελως παντων δεν εχω θεμα μαζι σου, στην αλλη ακρη της ελλαδας εισαι, με τοσους μαλακες Αθηναίους εχω που ενω ηταν ενα βημα να κουνησουν το χοντρο πισινο τους, θελουν να μας πουν οτι ειχαν και δουλεια κιολας κ ηταν κωλυομενοι.

 

Παιδακια δεν ειστε ο καπτεν Ντειτα να μπορειτε με τη δυναμη της διανοησης εκ του καναπεως να αλλαξετε τη ροη των πραγματων. Τα πραγματα αλλαζουν εξω οταν μαζευτει το πληθος.

Link to comment
Share on other sites

zavi

 

Το ξερω οτι δεν εχεις προβλημα μαζι μου και ελπιζω να αντιλαμβανεσαι οτι δεν ηθελα "να στην πω".

 

Προσωπικα ειχα διαβασει το ΦΕΚ για τις αυξησεις απο οταν δημοσιευτηκε.

Ο Ηλιας ειχε ανεβασει και Πινακα με τις νεες εισφορες.

Καποιοι το πηραν τωρα χαμπαρι και νομιζαν πως τις παρατασεις και τις αποφασεις του ΔΣ, θα γλιτωναν τις αυξησεις.

Αμ δε!!!

Τωρα θα τα πληρωσουμε και αναδρομικα!!!!

 

Μια χαρα ειχα διαβασεις και τα αιτηματα του ΤΕΕ οταν εκλεινε το συστημα.

Δεν θελω να καθομαι να αναλυω, αλλα το προβλημα δεν ειναι οι συναδελφοι, οι οποιοι δεν σηκωνονται απο την καρεκλα τους, αλλα το ΤΕΕ και τα αλλα συλλογικα μας οργανα (βλ συλλογοι) τα οποια εξυπηρετουν ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ συμφεροντα.

 

Για το κλεισιμο του συστηματος που ανεφερες.

Αν δεν κοβοταν το 2%, το ΤΕΕ θα σφυριζε αδιαφορα και ο Σπιρτζης θα εβγαζε ανακοινωσεις μονο για το Βενιζελο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για το κλεισιμο του συστηματος που ανεφερες.

Αν δεν κοβοταν το 2%, το ΤΕΕ θα σφυριζε αδιαφορα και ο Σπιρτζης θα εβγαζε ανακοινωσεις μονο για το Βενιζελο.

 

Οι κινητοποιήσεις του ΤΕΕ το διάστημα 2011-2014 ήταν πολλές, σε πολλα ζητήματα και με μεγάλη ένταση.

Αν αναζητήσεις τα δελτία τύπου του ΤΕΕ αυτή την περίοδο θα το διαπιστώσεις.

Αυτό αναξάρτητα αν είμαστε ή συμφωνούμε ή στηρίζουμε τον προεδρο του ΤΕΕ.

Εξάλλου οι κινητοποιήσεις δεν έγιναν από τον πρόεδρο ή μόνο από τον πρόεδρο. ΄Εγιναν από το ΤΕΕ.

Στο ΤΕΕ δραστηριοποιούνται πολλές δυνάμεις και παρατάξεις και όλοι έχουν τη δική τους συμβολή στις κινητοποιήσεις τα τελευταία τρία χρόνια.   

Ένα παράδειγμα, το Δελτίο Τύπου της 16 12 2011. 

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/dt_tee_161211.pdf

Edited by 2016
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε μην προσπαθεις να με πεισεις.

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ κινητοποιηση ηταν μονο το κλεισιμο του συστηματος. (εκει φτασαμε)

Και αυτη η αντιδραση μην επαναλαβω ποτε εγινε.

 

Αποφασεις της αντιπροσωπειας ή της διοικουσας ή δελτια τυπου δεν μου λενε κατι (εμενα προσωπικα).

 

Ετσι για να γελασουμε.

Απο το 2011 απειλουσαν με κλεισιμο του συστηματος. (βλ Δελτιο Τυπου που επισυναψες)

Τελος του 2012 το εκαναν. Αφου ειχε ανακοινωθει και ψηφισθει η περικοπη του 2%

 

Δεν αμφιβαλλω οτι πραγματι καποιες παραταξεις και καποιοι συναδελφοι προσπαθησαν να αντιδρασουν εκφραζοντας και τους μηχανικους που τους στηριξαν.

Αλλα αυτοι ηταν σταγονα στον ωκεανο.

ΣΟΒΑΡΗ αντιδραση απο το ΤΕΕ για τη διασφαλιση των δικαιωματων των μηχανικων, ΔΕΝ υπηρξε, ουτε θα υπαρξει.

(εδω επαναεκλεξαμε τον Σπιρτζη, τι να λεμε τωρα)

 

Τελος πεταξε το πουλακι.

Περιμενετε μεσα στο καλοκαιρι τα "ανανεωμενα" ειδοποιητηρια.

Απο Σεπτεμβρη, τα ειδοποιητηρια του Β Εξαμηνου 2014 θα εχουν και ομορφες αναδρομικες εισφορες!!

 

Εις υγειαν!

 

ΥΓ. Για να βαλλω και τον εαυτο μου μεσα.

Καμια αντιδραση και απο εμενα.

Ημουνα κκαι γω απο τις μαυρες χηρες!

Αν ηξερα οτι εχω ενα συλλογικο οργανο που με στηριζει, στο δρομο θα ημουνα.

Αλλα βλεποντας, ακομα και σε Τοπικο επιπεδο, τα κομματοσκυλα που εκλεγονται, κοιταω την παρτη μου και τους γραφω κανονικα.

Με πληρη συννειδηση λοιπον, θα κατσω και θα απολαυσω τα νεα ειδοποιητηρια!!!

Ισως τα κανω και κορνιζα!

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ τερρυ 70% αποχη ειχε το τεε στις εκλογες. Το καθε οργανο το καθορίζουν τα μελη του. Αν τα μελη του ειναι σαπια, τοτε θα βρεθουν καιροσκοποι που θα εκμεταλλευτουν τη σαπιλα των μελων.

 

Δεν γινεται αντιδραση εκ του καναπεως, το ειπαμε αυτο. Και το βλεπεις κ στο φορουμ αλλωστε, βγαινει το καθε τσογλανι με την πιπιλα του κ μιλαει για το τεε, τι κανει το τεε κλπκλπ. Απο το ιντερνετ ολοι μαγκες μπορούμε να ειμαστε. Τη διαφορα την κανεις οταν δρας.

 

Και η ουσια ειναι οτι δεν αντεδρασε ΚΑΝΕΙΣ, ουτε καν με ανεξαρτητες πρωτοβουλιες. Και το παραδειγμα το εδωσα με την κινηση που ειχε προταθει εδω μεσα, με τον καθε παπαρα να ξεσηκωνει, τιγκα στις ορμονες της αγαμιας, κ οταν βρεθηκαμε εξω ειμασταν 3 ατομα. Αλλα και στις οργανωμενες κινητοποιησεις 200 ατομα ειμασταν ολοι κ ολοι. Κ προσωπικα εγω τους σιχαινομαι τους αριστερους, ωστοσο πηγα γιατι το θεμα αφορουσε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

 

Πουλήστε τρελα αλλου, σε κανα μπλογκ της συμφορας, διοτι ειστε ανευθυνοι, ασυγκινητοι, πολιτες της συμφορας και συναδελφοι της πλακας. Με τις υγειες σας οι νεες εισφορες, πουληστε τωρα κανα διαμερισμα να έχετε να πληρωνετε το σεπτεμβρη.

 

Αυτα

Edited by [email protected]
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη στον αγώνα σας, δεν θα πω αν έχει πιθανότητες επιτυχίας ή όχι.....Προσωπικά δεν συμμετέχω γιατί θεωρώ το θέμα του ασφαλιστικού σε λάθος βάση... Δεν με απασχολεί η αύξηση των εισφορών δε πα και 2000 το μήνα να πάει, όχι γιατί δεν πληρώνω τις ήδη, αλλά από τη στιγμή που σε τσεκουρώνουν έχεις δεν έχεις κάνει έναρξη, δεν πληρώνει αναλογικά ο καθένας με αυτά που βγάζει, δεν υπάρχει το ενδεχόμενο παύσης εισφορών παράλληλα με κλείσιμο βιβλίων, παροχές καλύτερες έχουν τα πακιστάνια, εξυπηρέτηση σε ουρές στο κεντρικό τύπου Νταχάου, κτλ κτλ....Στα @@ μου αν θα υπάρξει η όχι αύξηση...εντελώς όμως...

 

Κανονικά σαν ένας εκ του καναπέος με σπασμωδικές αντιδράσεις έξω, έπρεπε να το βουλώσω και να φάω την κρεμούλα μου..

Σας δίνω δε 50-100, τόσο είναι το ταβάνι μου, για να δω τι θα κάνετε με δαύτους...

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.