Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσφυγή στο ΣΤΕ για την αντισυνταγματικότητα των αυξήσεων εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ


sdim

Θέλετε να προσφύγουμε στο ΣΤΕ κατά των αυξήσεων των εισφορών του ΤΜΕΔΕ;  

263 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θέλετε να προσφύγουμε στο ΣΤΕ κατά των αυξήσεων των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ για τους νέους (>=1993) μηχανικούς;

    • ΝΑΙ. Δεν μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου.
      52
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 10€
      62
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 50€
      93
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 100€
      41
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 250€
      7
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 500€
      4
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου πάνω από 500€
      2
    • ΟΧΙ
      2


Recommended Posts

Αυτοί που δικαιώνονται έχουν διακόπτες και τους κατεβάζουν .

 

Εμείς τι έχουμε ?

 

οι καθαρίστριες και οι σχολικοί φύλακες είχαν κανέναν διακόπτη? ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:

 

http://www.koutipandoras.gr/article/116647/sholikoi-fylakes-dikaiothikan-apo-protodikeio

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/465535/katerini-dikaiothikan-kai-synehizoyn-11--sholikoi-fylakes

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=33966&subid=2&pubid=113275003

http://www.protothema.gr/greece/article/381543/kai-ston-areio-pago-dikaiothikan-oi-katharistries/

 

οι παραπάνω κανέναν διακόπτη δεν είχαν. Έπραξαν απλά το αυτονόητο, διεκδίκησαν τα δίκαια αιτήματα τους

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζεις ότι δεν είχαν διακόπτη . :mrgreen:

Είχαν πλήρη πολιτική και δημοσιογραφική κάλυψη , κάτι που δεν είχαν οι των τόσων ιδιωτικών εταιρειών που έκλεισαν .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

BAS... τώρα, αν νομίζεις ότι οι καθαρίστριες και οι σχολικοί φύλακες κέρδισαν τον δικαστικό τους αγώνα επειδή είχαν την κάλυψη των

 

κρατικοδίαιτων και διαπλεκόμενων ΜΜΕ... είναι μια άποψη... με την οποία διαφωνώ...

 

υποστηρίζω ότι απλά είχαν το δίκιο με το μέρος τους, το διεκδίκησαν και κέρδισαν...

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Roy Hobbs, ο μέσος νεοέλλην ταυτίζεται περισσότερο με την καθαρίστρια, τον αγρότη και τον "δύστυχο" οδηγό ΟΑΣΘ (ΟΑΣΑ κτλ).

παρά με το μηχανικό, το γιατρό ή το δικηγόρο.

το ξέρεις ότι πολλοί πιστεύουν ότι μπορούν να χτίσουν σπίτια μόνοι τους, με τη βοήθεια Αλβανών και ότι η έκδοση αδείας και μελετών από μηχανικό έγινε υποχρεωτική λόγω πίεσης της "συντεχνίας των μηχανικών";

Πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει ότι γυναικολόγοι κάνουν καισαρικές μόνο και μόνο για να πάρουν περισσότερα;

Παρόλα αυτά, επαναλαμβάνω, είμαι μέσα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ότι σε επίπεδο καφενείου που συχνάζει ο μέσος νεοέλληνας ισχύει η ταύτιση που αναφέρεσαι και είναι εν μέρει αναμενόμενη η ταύτιση με τον θεωρητικά αδύναμο. Όταν μιλάμε όμως για αποφάσεις δικαστηρίων είτε έχουν να κάνουν με 100 καθαρίστριες, είτε με το σύνολο του κλάδου των Μηχανικών, ελπίζω και πιστεύω ότι οι αποφάσεις λαμβάνονται με γνώμονα την κείμενη νομοθεσία, άρα δηλαδή ότι η δικαίωση των καθαριστριών και των σχολικών φυλάκων προήλθε από το γεγονός ότι απλά είχαν το δίκιο με το μέρος τους. Κάτι που ισχύει και στη δική μας περίπτωση.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

βλεπω το συνεχιζετε...

 

οκ, μια ιδεα για τη μειωση των εισφορων, ειναι οτι αυτες υπολογιζονται βασει του (προσοχη προσοχη ακολουθει υπεργαλαξιακος όρος επινοημενος απο ανωτερα νοημονα οντα) μεσου μηνιαιου επαναπροσδιορισμενου κατα κεφαλην ακαθαριστου εθνικου προιοντος.

 

Με λιγα λογια, αυτο που βλεπετε ως "α.ε.π." στις κλιμακες των εισφορων ειναι οτι αναλογει μηνιαιως απο τον εθνικο πλουτο σε καθε ελληνα πολιτη, με καποιες αναπροσαρμογες απο το 1991 (αν δεν κανω λαθος).

 

Ετσι ενω το 2011 (που απο εκει ξεκινανε οι αυξησεις) αυτα τα τομαρια θεωρουν οτι το παπαρι αυτο ειναι εξακοσια ενενηντα κατι περιπου ευρω, μετα απο 3 χρονια θεωρουν οτι προσαυξηθηκε στα οκτακοσια κατι ευρω. Δηλαδη θεωρουν οτι την τριετια 2011-2014 η ελλαδα ειχε πανω απο 20% αναπτυξη, κατι που προφανως δεν ισχυει αφου ειχε την απολυτη υφεση. Τωρα το κατα ποσο θα επρεπε να μειωθουν οι εισφορες ειναι πολυ ευκολο με αυτο το διαγαλαξιακο όρο να βρεθει, αρκει καποιος να βαλει στο excel τη φορμουλα "yield" με χρονικη διαρκεια 3 ετη και τιμη "αεπ 2011 - αεπ 2014"

 

Κατα βαση αυτα τα ζωα θελουν το 20% αυτου του κατα κεφαλην αεπ κ πανω σε αυτον τον ορο υπολογιζουν τα υπολοιπα νταβατζιλικια (επικουρικες παπαριες κ τ @@μου κουνιουνται)

 

Επομενως κατα τη γνωμη μου (αλλα κ ολων οσων γνωριζουν) η προσφυγη εκει κινειται. Τωρα για τη βιωσιμοτητα, μπορειτε να δειτε την προσφυγη που κατατεθηκε αν ψαξετε λιγο στο γκουγκλ.

 

Αλλα εδω που τα λεμε, η πραγματικοτητα ειναι οτι ουτε 10 ατομα δεν θα μαζευτειτε στην πραξη, διοτι η επανασταση μεσω ιντερνετ δεν ειναι για παληκαρια. Γραφει ο καθενας πεντε γκρινιες ονλαιν κ θεωρει οτι βρηκε τη λυση.

 

 

Καλη τυχη κ παλι. Εγω προσφερω τα τελευταια 500 ευρω που θα σας λειψουν για την προσφυγη, αρκει εσεις να μαζεψετε τα υπολοιπα. Και δεν κανω πλακα. Απλα δεν ειμαι πλεον τοσο μαλακας να τρεχω με χαβαλεδες που θελουν να βγαλουν γουστα ονλαιν. Βρειτε τα υπολοιπα, κ ελατε να σας δωσω τα τελευταια 500 ευρω.

....συμφωνω τοσο πολυ μαζι σου που μου ερχετε να κλαψω!!!! ειμαι , εδω και πολυ πολυ καιρο, μελος σε ομαδα στο facebook (μηχανικοι εναντιον κενου στο τεε-τσμεδε) με πολλα μελη!!! ................ στις συναντησεις ειμαστε εμεις (...χωρις το ''και εμεις'') ... γιατι? δεν το εχω καταλαβει ακομα!!! μπορουν να κινηθουν πολλα πραγματα, αλλα ολα στη θεωρια, οταν παμε στη πραξη κατι γινετε και διαλυετε το συμπαν!!  

Link to comment
Share on other sites

οπότε τι προτείνεις, να πάμε στην Αττικής και να σκάσουμε τα 2.500 που θα γίνουν 6.000 σε λίγα χρόνια? ή να κάτσουμε στα αυγά μας και να μεμψιμοιρούμε με ατάκες του τύπου "τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε"? η κριτική σε τέτοια θέματα είναι εύκολη, η πράξη όπως λες κι εσύ είναι δύσκολη. Στο τέλος της ημέρας μπορεί τελικά να μη μαζευτούμε, εγώ παραδέχομαι ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες να επαληθευτείς. Και? Εγώ στη θέση σου πάντως θα ήλπιζα να διαψευστώ...

Link to comment
Share on other sites

"- Ωχου καημένε εσύ θα αλλάξεις τον κόσμο?

 - Να αγαπάς την ευθύνη, να λες εγώ, εγώ μονάχος μου θα σώσω τον κόσμο. Αν χαθεί εγώ θα φταίω."

 

Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή δικηγόρου και το δήλωσα με την ψήφο μου αλλά και με όποιον άλλο σύννομο τρόπο μου ζητηθεί.

Συνάδελφοι σταματήστε επιτέλους να κλαψο#@*νιάζετε και πάρτε ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ την κατάσταση στα χέρια σας.

Μήπως θα έπρεπε το παρόν θρεντ να είναι πρώτο σε χτυπήματα και να εμφανίζεται πάντα στην πρώτη σελίδα του φόρουμ?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Και όμως θα μπορούσε και από τον καναπέ να γίνει δουλειά...Αρκεί να μην πάει κανείς να πληρώσει το ειδοποιητήριο για 1-2 φορές...Κανείς!!! Για να δούμε μετά τι θα κάνουν? Αλλά ούτε αυτό γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήταν το καλύτερο, αλλά υπάρχουν ακόμα ορισμένοι συνάδελφοι που έχουν δουλειά και η δουλειά τους αυτή, καλώς ή κακώς, εξαρτάται από την πληρωμή των εισφορών τους (για να μην αναφέρω και τα προστατευόμενα μέλη, παιδιά, εμβόλια κτλ κτλ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.