Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσφυγή στο ΣΤΕ για την αντισυνταγματικότητα των αυξήσεων εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ


sdim

Θέλετε να προσφύγουμε στο ΣΤΕ κατά των αυξήσεων των εισφορών του ΤΜΕΔΕ;  

263 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θέλετε να προσφύγουμε στο ΣΤΕ κατά των αυξήσεων των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ για τους νέους (>=1993) μηχανικούς;

    • ΝΑΙ. Δεν μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου.
      52
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 10€
      62
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 50€
      93
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 100€
      41
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 250€
      7
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 500€
      4
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου πάνω από 500€
      2
    • ΟΧΙ
      2


Recommended Posts

70% αποχή σημαίνει πως η πλειοψηφία των μηχανικών θεωρεί πως το ΤΕΕ δεν τους εκφράζει και δεν το εμπιστεύονται.

Ένας παραπάνω λόγος να κινηθούμε ανεξάρτητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ότι αγωνιστικά είμαστε λαπάς, το έχουμε πει χίλιες φορές. Αν θέλετε να το πούμε άλλες χίλιες. Τώρα το να καθόμαστε και να γκρινιάζουμε και να λέμε ότι όλα τελείωσαν είναι μια στάση με την οποία διαφωνώ. 

 

Ο δικαστικός αγώνας είναι μια εναλλακτική μορφή διεκδίκησης. Αποτελεί κατά τη γνώμη μου τον μοναδικό ρεαλιστικό τρόπο αντίδρασης εδώ που βρισκόμαστε. Τα απλά βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσουμε είναι:

 

1. μαζευόμαστε 200 άτομα και επιλέγουμε μια πενταμελή ομάδα που έχει το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθεί με τα πρακτικά ζητήματα της διαδικασίας

2. συλλέγουμε 3-4 προσφορές από δικηγόρους και επιλέγουμε βάσει προσφοράς και βιογραφικού

3. καταθέτουμε την προσφυγή, αναμένουμε την εκδίκαση της και κερδίζουμε γιατί έχουμε το δίκιο με το μέρος μας

 

Το κόστος ανά συμμετοχή εκτιμάται ιδιαίτερα χαμηλό και θα μειώνεται όσο θα πληθαίνουν οι συμμετοχές. Κάποιοι λένε ότι θα είναι γύρω στα 100-150 ευρώ (για 200 άτομα) όταν η αύξηση μόνο για το πρώτο εξάμηνο των εισφορών είναι 500 ευρώ. Η συμμετοχή είναι 100% προαιρετική. Όποιος δε θέλει να συμμετέχει, δε συμμετέχει. Αν τώρα κάποιος είναι τόσο ιδεολογικά αντίθετος με μια τέτοια κίνηση υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση στο ΕΤΑΑ ότι αν γίνει δεκτή η νέα προσφυγή αυτός επιθυμεί να συνεχίσει να πληρώνει τις αυξημένες εισφορές. Απλά.

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι μέσα και μπορείτε να με υπολογίζεται.. είμαι ο 1ος που ψήφισα και το όριο μου είνα μέχρι 100Ε και αυτά... ή δανεικά θα είναι ή θα πάω Συγγρού 3-4 βράδια (αν έχω πέρασει :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό δεν έχει σημασία. Κάποιοι θα βάλουν παραπάνω, κάποιοι δεν θα βάλουν ούτε 1€.

Σημασία έχει να υπάρχει συμμετοχή, άλλη αντιμετώπιση θα έχει μια προσφυγή που συνυπογράφεται από 10 ενδιαφερόμενους και άλλο αν συνυπογράφεται από 10.000.

 

Αν μαζευτούμε έστω και το 2% των νέων μηχανικών εκτιμώ πως το κόστος θα είναι κάτω από 50€ κατά μέσο όρο στον καθένα μας.

Αν μαζευτούμε πάνω από 5% ενδεχομένως να πέσει και κάτω από 10€ στον καθένα.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ μαζί σου sdim... +1

 

Το σημαντικό είναι η συμμετοχή και ευχομαι αυτή τη φορά να υπάρξει συμμετοχή και αντίδραση... ίδωμεν !!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την επιτυχία του όλου εγχειρήματος είναι η ενημέρωση. Πολύ μεγάλο ποσοστό συναδέλφων είναι ακόμα δυστυχώς ανενημέρωτοι. Όλοι μπορούμε να ενημερώσουμε το στενό μας κύκλο και ακόμα κι αν κάποιοι δεν είναι μέλη του forum μπορούν να γραφτούν απλά για να δηλώσουν τη στήριξη τους στην προσφυγή. 

 

Επίσης λόγω της κρισιμότητας του ζητήματος προτείνω στην ομάδα συντονιστών το συγκεκριμένο thread να παραμείνει για όλο το προσεχές διάστημα στην πρώτη θέση της πρώτης σελίδας των ειδήσεων έτσι ώστε η πρόσβαση να είναι άμεση. Είναι κάτι που το έχω προτείνει και στο παρελθόν. Ελπίζω αυτή τη φορά να εισακουστώ.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Για να σας ξενερώσω λίγο - επί του διαδικαστικού του θέματος - ας γίνει η πρωτη βασική ερωτηση σε ενα δικηγόρο περί του εμπρόθεσμου ή μη μίας τέτοιας προσφυγής... Εχω την εντύπωση πως στο ΣτΕ υπάρχει προθεσμια για να προσφυγει κανεις κατά Νόμου ή Αποφάσεων.. Ο νόμος αυξησης ειναι εδώ και 2 χρονια...

 

Αν απαντηθεί αυτή η ερωτηση τα ξαναλέμε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προφανως αυτοι δεν ηταν καλοπαιδα αγαθιαρηδες, αλλα προφανως εσυ δεν διαβασες ποτε σου τα αιτηματα της "απεργιας". Αν τα διαβαζες μαλλον δεν θα βιαζοσουν να μου την πεις.

 

Τελως παντων δεν εχω θεμα μαζι σου, στην αλλη ακρη της ελλαδας εισαι, με τοσους μαλακες Αθηναίους εχω που ενω ηταν ενα βημα να κουνησουν το χοντρο πισινο τους, θελουν να μας πουν οτι ειχαν και δουλεια κιολας κ ηταν κωλυομενοι.

 

Παιδακια δεν ειστε ο καπτεν Ντειτα να μπορειτε με τη δυναμη της διανοησης εκ του καναπεως να αλλαξετε τη ροη των πραγματων. Τα πραγματα αλλαζουν εξω οταν μαζευτει το πληθος.

 

Ντροπή!

Καταρχήν...

ο Ντέιτα δεν ήταν καπτεν, ήταν Lieutenant Commander και ως ανδροιδες δεν είχε την δυνατότητα "διανόησης" αλλά μόνο υπολογισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Για να σας ξενερώσω λίγο - επί του διαδικαστικού του θέματος - ας γίνει η πρωτη βασική ερωτηση σε ενα δικηγόρο περί του εμπρόθεσμου ή μη μίας τέτοιας προσφυγής... Εχω την εντύπωση πως στο ΣτΕ υπάρχει προθεσμια για να προσφυγει κανεις κατά Νόμου ή Αποφάσεων.. Ο νόμος αυξησης ειναι εδώ και 2 χρονια...

 

Αν απαντηθεί αυτή η ερωτηση τα ξαναλέμε

Νομίζω πως έχεις δικαίωμα ένδικης προσφυγής εντός προθεσμίας από τη στιγμή που Λάβεις γνώση για κάτι. 

Τώρα η γνώση πιθανόν να αποδεικνύεται από τα πρόσφατα φιρμάνια, που εκδίδονται από 2/5 και μετά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.