Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για α/α έργου, ΤΕΕ και Αμοιβές


karmagos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Το buildingcert ζητάει α/α έργου, πήγα στο ΤΕΕ έκανα τη διαδικασία, μου δημιούργησε α/α αλλά στις οδηγίες έλεγε να βάλω περισσότερα στοιχεία για τετραγωνικά και μου έβγαλε αμοιβη 190 ευρώ, ΦΠΑ 50 και εισφορές ΤΕΕ 4ευρώ. Εγώ απο αυτό το έργο θα κόψω απόδειξη και θα εισπράξω τα μισά. Πως εφόσον πλέον υπάρχει ελεύθερη διαπραγμάτευση το ΤΕΕ βγάζει δικές του τιμές; Υπάρχει πρόβλημα αν μου βγάλει αλλο ποσό και εγώ δηλώσω στο buildingcert άλλο ίδιο με αυτό της απόδειξης; Επίσης αυτές οι εισφορές ισχύουν και πρέπει να καταβληθούν; Τέλος θα χρειαστεί να εκδόσω ιδιωτικό συμφωνητικό με το πελάτη;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 Συνάδελφε, προφανώς μιλάς για ΠΕΑ ?

Το ΤΕΕ σου βγάζει την τιμή που λές υπολογίζοντας 2 ευρώ/τ.μ. . Εσύ μπορείς να ορίσεις την τιμή που εσύ έχεις συμφωνήσει με τον πελάτη σου και αυτήν θα βάλεις και στο buildingcert. Απλά το οτι το σύστημα αμοιβών σου υπολογίζει τιμή 190 ευρώ σημαίνει οτι θα πληρώσεις εισφορές ΤΕΕ για τα 190 ευρώ. 

Εγώ δεν κάνω πλέον ιδιωτικά συμφωνητικά με τον πελάτη για τα ΠΕΑ μου, έκανα στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το οτι το σύστημα αμοιβών σου υπολογίζει τιμή 190 ευρώ σημαίνει οτι θα πληρώσεις εισφορές ΤΕΕ για τα 190 ευρώ.

 

 

1. Εισφορες υπερ ΤΕΕ ΔΕΝ υπαρχουν πλεον.

 

2. Συγκεκριμενα για τα ΠΕΑ εχει νομοθετηθει (μη με βαζεις να ψαχνω τωρα) οτι οι εισφορες υπερ ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ υπολογιζοντια βασει της συμφωνηθεισας αμοιβης, οχι της νομιμης.

 

 

 

Εγώ δεν κάνω πλέον ιδιωτικά συμφωνητικά με τον πελάτη για τα ΠΕΑ μου, έκανα στην αρχή.

 

 

Κακο του κεφαλιου σου.

Διαβασε τον "Ν3919(ΦΕΚ32Α' 2-3-11) Αρχή της επαγγελματική ελευθερίας κατάργηση αδικαιολόγητων περιορισμών στην πρόσβαση και άσκηση επαγγελμάτων"

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.