Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Που συμπληρώνω τις ασφαλιστικές εισφορές σε ΤΣΜΕΔΕ αν δεν έχω ανοίξει βιβλία και δεν συμπληρώνω Ε3;


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

 

Είμαι μηχανικός του ΤΣΜΕΔΕ-ΟΑΕΕ, αλλά δεν έχω κάνει ποτέ έναρξη επαγγέλματος και δεν εργάζομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας. Εργάζομαι από το 2006 που μπήκα στον ΟΑΕΕ ως μισθωτός. Ωστόσο, όταν πήρα μια άδεια άνευ αποδοχών από την μισθωτή εργασία μου έπρεπε να πληρώσω για τις ημέρες αδείας εγώ τις εισφορές μου στον ΟΑΕΕ, όπως και έπραξα to 2013.

Βλέπω ότι στο φετινό έντυπο Ε1 ο κωδικός που υπήρχε για αυτές τις εισφορές έχει καταργηθεί. Εγώ όμως δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας για να συμπληρώσω το έντυπο Ε3 και να δηλώσω τις εισφορές. Η έως πέρσυ μείωση 10% του φόρου που υπήρχε για αυτές τις εισφορές καταργήθηκε? Αν όχι, πως μπορώ να το δηλώσω στην δική μου περίπτωση για να πάρω την φοροαπαλλαγή?

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω τη βοήθεια κάποιου που γνωρίζει το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω ότι την ερώτηση αυτή την υπέβαλλα ακριβώς έτσι και στο taxisnet και μου απάντησαν ότι δεν είναι αρμόδιοι να μου απαντήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω ότι την ερώτηση αυτή την υπέβαλλα ακριβώς έτσι και στο taxisnet και μου απάντησαν ότι δεν είναι αρμόδιοι να μου απαντήσουν...

 

 

Δε θα δηλωθούν κάπου ειδικά οι ασφαλιστικές εισφορές . Αν είστε μισθωτός εχουν ήδη αφαιρεθεί από το φορολογητέο σας εισόδημα , αν είστε επαγγελματίας θα περάσουν στα επαγγελματικά έξοδα , αν πληρωνετε για οποιαδήποτε άλλη αιτία δεν θα έχετε φοροαπαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα δηλωθούν κάπου ειδικά οι ασφαλιστικές εισφορές . Αν είστε μισθωτός εχουν ήδη αφαιρεθεί από το φορολογητέο σας εισόδημα , αν είστε επαγγελματίας θα περάσουν στα επαγγελματικά έξοδα , αν πληρωνετε για οποιαδήποτε άλλη αιτία δεν θα έχετε φοροαπαλ

Κε Σωτήρη ξαναλέω πως:

 

1. είμαι μισθωτός και για όσους μήνες εργάζομαι όντως οι εισφορές αποδίδονται από την εταιρεία και έχουν αφαιρεθεί

2. πλήρωσα εισφορές μόνο για έναν μήνα άδειας άνευ αποδοχών που πήρα και άρα δεν πλήρωσε η εταιρεία για μένα αλλά εγώ απευθείας και για αυτές τις εισφορές ειδικά αναφέρομαι

3. μέχρι πέρσι υπήρχε στη δήλωση Ε1 το πεδίο (νομίζω κωδικος 608?) που έβαζες αυτές τις εισφορές

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μία παρόμοια περίπτωση ειναι η εξής:

Μέχρι το 2009 ένας μηχανικός ήταν ελ. επαγγελματίας. Στη συνέχεια έκλεισε τα βιβλία του.

Λίγο μετά προσλήφθηκε ως υπάλληλος. Από τότε ο εργοδότης του πλήρωνε το Τσμέδε κανονικά

Για ένα πολύ μικρό διάστημα ανάμεσα στο κλείσιμο των βιβλίων και την πρόσληψη ο μηχανικός δεν πλήρωσε Τσμέδε και όταν χρειάστηκε ενημερότητα του είπαν έχεις από το 2009 αυτό το υπόλοιπο, που με τις προσαυξήσεις έγινε τόσο.

Το πλήρωσε λοιπόν μέσα στο 2013 και τώρα που θέλει να το γράψει στο Ε1 ως έξοδο, έχει αφαιρεθεί το κουτάκι που τα βάζαμε αυτά. Φυσικά δεν κάνει πλέον Ε3 (οπου πλέον μπαίνει το Τσμεδε) και έχει το πρόβλημα οτι δεν μπορεί να αφιαρέσει από το εισόδημά του το έξοδο αυτό.

Λογιστής του είπε οτι δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

"Χάθηκε" λοιπόν το έξοδο;

 

@GIANNIS9480

Μήπως μπορείς να κάνεις και Ε3 για να βάλεις εκεί το έξοδο;

Edited by george08
Link to comment
Share on other sites

Μία παρόμοια περίπτωση ειναι η εξής:

Μέχρι το 2009 ένας μηχανικός ήταν ελ. επαγγελματίας. Στη συνέχεια έκλεισε τα βιβλία του.

Λίγο μετά προσλήφθηκε ως υπάλληλος. Από τότε ο εργοδότης του πλήρωνε το Τσμέδε κανονικά

Για ένα πολύ μικρό διάστημα ανάμεσα στο κλείσιμο των βιβλίων και την πρόσληψη ο μηχανικός δεν πλήρωσε Τσμέδε και όταν χρειάστηκε ενημερότητα του είπαν έχεις από το 2009 αυτό το υπόλοιπο, που με τις προσαυξήσεις έγινε τόσο.

Το πλήρωσε λοιπόν μέσα στο 2013 και τώρα που θέλει να το γράψει στο Ε1 ως έξοδο, έχει αφαιρεθεί το κουτάκι που τα βάζαμε αυτά. Φυσικά δεν κάνει πλέον Ε3 (οπου πλέον μπαίνει το Τσμεδε) και έχει το πρόβλημα οτι δεν μπορεί να αφιαρέσει από το εισόδημά του το έξοδο αυτό.

Λογιστής του είπε οτι δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

"Χάθηκε" λοιπόν το έξοδο;

 

@GIANNIS9480

Μήπως μπορείς να κάνεις και Ε3 για να βάλεις εκεί το έξοδο;

george08

 

ακριβώς η ίδια περίπτωση είναι και η δική μου, οι εισφορές που πλήρωσα ήταν καθυστερημένες του 2011, απλά εγώ τις πλήρωσα το 2013. Τώρα που καταργήθηκε το κουτάκι πιθανότατα χάσαμε την επιστροφή φόρου. Νομίζω, πως ο λογιστής σωστά σου είπε πως δεν μπορεί να γίνει κάτι, απλά ανέβασα το θέμα στο forum μήπως και υπάρξει κάποιος που γνωρίζει κάτι περισσότερο.

Από το υπουργείο σίγουρα γνωρίζουν ότι υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις μισθωτών που πληρώνουν για κάποιους λόγους εισφορές και παρ' όλα αυτά προχώρησαν σε αυτή την κίνηση...

 

Πάντως Ε3 δεν μπορούμε να συμπληρώσουμε ούτε κατά διάννοια.

 

Αν βγάλεις καμιά άκρη πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Οράν ένας άλλος υπάλληλος, μη μηχανικός, παίρνει άδεια άνευ αποδοχών, πως πληρώνει την ασφάλισή του για το διάστημα της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

george08

 

ακριβώς η ίδια περίπτωση είναι και η δική μου, οι εισφορές που πλήρωσα ήταν καθυστερημένες του 2011, απλά εγώ τις πλήρωσα το 2013. Τώρα που καταργήθηκε το κουτάκι πιθανότατα χάσαμε την επιστροφή φόρου. Νομίζω, πως ο λογιστής σωστά σου είπε πως δεν μπορεί να γίνει κάτι, απλά ανέβασα το θέμα στο forum μήπως και υπάρξει κάποιος που γνωρίζει κάτι περισσότερο.

Από το υπουργείο σίγουρα γνωρίζουν ότι υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις μισθωτών που πληρώνουν για κάποιους λόγους εισφορές και παρ' όλα αυτά προχώρησαν σε αυτή την κίνηση...

 

Πάντως Ε3 δεν μπορούμε να συμπληρώσουμε ούτε κατά διάννοια.

 

Αν βγάλεις καμιά άκρη πες μου.

 Τι άκρη να βγάλει . Οι ασφαλιστικές εισφορές ειναι πλέον δαπάνη του άρθρου 31 ν 2238/1994 για τους επαγγελματίες και δεν είναι δαπάνη για το Ε1 στις λοιπές περιπτώσεις των φορολογουμένων. Απλουστερο δε γίνεται.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Μηπως περνιουντε στις αποδειξεις? εγω ειμαι ανεργη.....πληρωσα κανονικα.....δεν κανω ε3. Πουνα τα γραψω?? στα παλια μου τα παπουτσια??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.