Μετάβαση στο περιεχόμενο

Που συμπληρώνω τις ασφαλιστικές εισφορές σε ΤΣΜΕΔΕ αν δεν έχω ανοίξει βιβλία και δεν συμπληρώνω Ε3;


Recommended Posts

Μηπως περνιουντε στις αποδειξεις? εγω ειμαι ανεργη.....πληρωσα κανονικα.....δεν κανω ε3. Πουνα τα γραψω?? στα παλια μου τα παπουτσια??

 

Δεν γράφουμε για να γράφουμε . Αν δεν μπορείτε να εκπέσετε τις ασφαλιστικές εισφορές από τα επαγγλεματικά σας -φορολογικα βιβλία ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ άλλος τρόπος για σας ελαφρύνουν φορολογικά. Και δεν ειναι μόνο αυτοι που δεν κάνουν Ε3 και χάνουν την οποια φορολογική έκπτωση. Ειναι και πολλοί που δηλώνουν ζημίες πραγματικές και τελικά φορολογουνται με το τεκμαρτώς προσδιοριζόμενο εισόδημα και σε αυτούς η σχετική δαπάνη τελικά δεν θα έχει καμιά φορολογική ελαφρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ήθελα να ενημερώσω εδώ τους συναδέλφους, αν και πιστεύω ότι θα το γνωρίζετε και εσείς, ότι υπάρχουν αρκετοί και κυρίως νέοι μηχανικοί που ενώ σαν εγγεγραμμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ πληρώνουν τις εισφορές τους (όσο μπορούν να τις πληρώνουν), εργάζονται σε εργασίες που δεν έχουν σχέση με το πτυχίο τους. Έτσι αφού δεν γίνονται κρατήσεις υπέρ ΤΣΕΜΕΔΕ από τον εργοδότη τους (εγώ γνωρίζω συνάδελφους που εργάζονται σε σούπερ μάρκετ ως  ταμίες), αναγκάζονται να τις πληρώνουν μόνοι τους αν δεν έχουν διαγραφεί από το ταμείο ακόμη. Από που θα αφαιρέσουν λοιπόν τις ασφαλιστικές εισφορές που πληρώνουν στο ΤΣΜΕΔΕ; Από πουθενά.

 

Επίσης, όσοι συνάδελφοι εργάσθηκαν στο εξωτερικό το 2013, δεν έχουν ακόμη πάει στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και με δική τους επιλογή δεν έχουν διακόψει την ασφάλισή τους στο ΤΣΜΕΔΕ ή εξοφλούσαν το 2013 δόσεις οφειλομένων εισφορών, οφείλουν να δηλώσουν το εισόδημα που εισέπραξαν στο εξωτερικό και στην Ελλάδα. Ούτε και αυτοί πλέον μπορούν να δηλώσουν αυτές τις πληρωμένες εισφορές ώστε να αφαιρεθούν από το εισόδημά τους και να μην φορολογηθούν εδώ.

 

Υπάρχουν και συνταξιούχοι από άλλον φορέα, όχι το ΤΣΜΕΔΕ, που εργαζόμενοι πχ στον ΟΤΕ σαν μηχανικοί ήταν αναγκασμένοι να είναι γραμμένοι και να πληρώνουν και εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, έως ότου πάρουν σύνταξη και από το ΤΣΕΜΕΔΕ, συμπληρωματική της πρώτης που παίρνουν. Ούτε και  αυτοί που ποτέ δεν υπήρξαν ελεύθεροι επαγγελματίες, θα μπορούν πλέον να αφαιρούν το ποσό των εισφορών προς το ΤΣΜΕΔΕ από την σύνταξή τους πλέον.

 

Πιστεύω ότι ο κωδικός 053 που μπαίνανε αυτές οι εισφορές, ήταν πάνω πάνω σε ένα πλαίσιο με φοροαπαλλαγές που κάποιο δυνατό μυαλό τις κατάργησε και πήρε η μπάλα και αυτόν τον κωδικό...

 

Συνάδελφοι, όσο κάθε κατακεφαλιά που μας έρχεται την δεχόμαστε ακούγοντας ένα "δεν μπορείς να κάνεις τίποτε", τόσο αυτές θα γίνονται πιο πολλές και πιο δυνατές.

 

Θέματα τέτοια, θα έπρεπε πχ από το ΤΕΕ (ναι ξέρω θα με ρωτήσετε αν γνωρίζω το άλλο ανέκδοτο με τον Τοτό) να έχουν λυθεί άμεσα, προς όφελος όλων όσων αυτήν την στιγμή προσπαθούν, χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστός μου που είχε θέμα (βλ. προηγ. ποστ μου) πήγε να ρωτήσει και στην εφορία. Τον στείλανε σε κάποιον που πρέπει να ήτανε προιστάμενος του τμήματος με τις δηλώσεις,  ο οποίος του είπε οτι "σκόπιμα άλλαξε ο τρόπος δήλωσης των εισφορών από Ε1 σε Ε3", γιατί είναι πολλοί αυτοί που είναι σε περιπτώσεις σαν αυτές που γράψαμε εδώ και οτι το κάναν "για να τους φάνε τα λεφτά που πλήρωσαν για ασφάλεια".

Ο προιστάμενος επιβεβαίωσε επίσης οτι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Το έξοδο που έγινε μπορεί να μετρήσει μόνο στη συλλογή αποδείξεων.

Edited by george08
Link to comment
Share on other sites

 

Ο γνωστός μου που είχε θέμα (βλ. προηγ. ποστ μου) πήγε να ρωτήσει και στην εφορία. Τον στείλανε σε κάποιον που πρέπει να ήτανε προιστάμενος του τμήματος με τις δηλώσεις,  ο οποίος του είπε οτι "σκόπιμα άλλαξε ο τρόπος δήλωσης των εισφορών από Ε1 σε Ε3", γιατί είναι πολλοί αυτοί που είναι σε περιπτώσεις σαν αυτές που γράψαμε εδώ και οτι το κάναν "για να τους φάνε τα λεφτά που πλήρωσαν για ασφάλεια".

Ο προιστάμενος επιβεβαίωσε επίσης οτι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Το έξοδο που έγινε μπορεί να μετρήσει μόνο στη συλλογή αποδείξεων.

 

 

1. Οσον αφορά αυτά με τος σκοπιμότητες κλπ ΑΠΛΑ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΑΝΟΗΣΙΑ  ΚΑΙ ΜΙΣΗ  , ασχέτως του τελικού αποτελέσματος . Γεγονός παραμένει πάντως η δραματική μείωση των πάσης φύσεως φοροαπαλλαγών..

2. Αυτό το είπαμε και εμείς που δεν είμαστε προιστάμενοι.

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS

Γιατί είπε ανοησία και μισή σχετικά με τη σκοπιμότητα; Γιατί δεν άφησαν το κουτάκι που βάζαμε τις εισφορές τόσα χρόνια; Δεν μπορούσαν να πουν θα τις βάζετε οι ελ. επεαγγελματίες στο Ε3, αλλά παραμένει και το κουτάκι για περιπτώσεις σαν αυτές που έχουμε εδώ; Κατα λάθος δηλαδή το αφαιρέσαν;

Link to comment
Share on other sites

Όσο ίσχυαν οι συντελεστές για τον προσδιορισμό του φορολογητέου εισοδήματος, είχε νόημα να μπαίνουν οι εισφορές στο Ε1, γιατί μείωναν περαιτέρω το φορολογητέο. Με τα έσοδα - έξοδα όπου και να μπει είναι το ίδιο (για τους Ε.Ε.). Απλά τα σαΐνια ξέχασαν ή "ξέχασαν" ότι υπάρχουν και περιπτώσεις σαν κι αυτές που συζητάτε. Είτε από σκοπιμότητα έγινε είτε από μ...ειωμένη αντίληψη είναι το ίδιο ηλίθιο.

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS

Γιατί είπε ανοησία και μισή σχετικά με τη σκοπιμότητα;   

 

Γιατί είχε στατιστικά να μας πει ποσοι πολλοί ήταν αυτοι και ποσοι λιγότεροι οι άλλοι ? Δε νομίζω να είχε . Το γεγονός είναι οτι κοπηκαν οι φοροαπαλλαγές. Για τη χρήση πχ 2011 οι μεν μισθωτοί είχαν όφελος το 100 % της σχετικής δαπάνης , ενω οι ατομικές επιχειρήσεις και οι επαγγελματίες γενικά το 10% της σχετικής δαπάνης . Στην πορεία  οι σφαλιστικές εισφορές δοθηκαν απο το ΥΠ ΟΙΚ ως δαπάνη των βιβλίων προκειμένου να αντισταθμίσουν  την κατάργηση του αφορολογήτου στην κλίμακα των επιχειρήσεων και την πλήρη καταργηση των φοροαπαλλαγών στην κατηγορία αυτή των φορολογουμένων .Αλλα και στην περίπτωση αυτή δεν καλύπτονται όλοι οι επαγγελματίες πχ δεν ισχύει αυτό για τους μετέχοντες σε ΕΠΕ , ΙΚΕ και ΑΕ , δεν υπαρχει φορολογικό όφελος σε όσους έμφανίζουν ζημία ή εισοδήματα χαμηλότερα από τα τεκμαρτά.

Link to comment
Share on other sites

Όσο ίσχυαν οι συντελεστές για τον προσδιορισμό του φορολογητέου εισοδήματος, είχε νόημα να μπαίνουν οι εισφορές στο Ε1, γιατί μείωναν περαιτέρω το φορολογητέο. Με τα έσοδα - έξοδα όπου και να μπει είναι το ίδιο (για τους Ε.Ε.).

 

 

 

Το παραπάνω ισχύει μόνο εφόσον υπάρχει ολική αναγνωριση των ασφαλιστικών εισφορών στη φορολογική δήλωση και δεν εχει να κάνει με τους εξωλογιστικούς συντελεστές. Ολική φορολογική αναγνωριση , στους επαγγελματίες ,υπηρχε εως τη χρήση 2010, κατόπιν πήγαμε σε ποσοστό . Γενικά οι επαγγελματίες ήταν ριγμένοι σε σχέση με τους μισθωτούς .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.