Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρώτο 'εξοικονομώ κατ'οίκον'


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Κάνω το πρώτο μου εξοικονομώ κατ'οίκον και αυτή την στιγμή εκδίδω το 1ο ΠΕΑ. Ο ιδιοκτήτης έχει διαμέρισμα σε πολυκατοικία του 1975, αμόνωτη, με σύστημα θέρμανσης Τ/Θ και θέλει να αντικαταστήσει κουφώματα. Χρησιμοποιώντας τους συντελεστές του πιν.3.4α της ΤΟΤΕΕ 1 για U στοιχείων χωρίς θερμομονωτική προστασία δεν μου ανεβάζει κατηγορία και δεν επιτυγχάνω 30% εξοικονόμηση ενέργειας. Χρησιμοποιώντας τα U του ίδιου πίνακα αλλά με ανεπαρκή θερμ/κη προστασία μου ανεβάζει μία κατηγορία. Επειδή δεν τον ενδιαφέρει να κάνει άλλη παρέμβαση (πχ. εξωτερική θερμομόνωση ή ηλιακό θερμοσίφωνα) η μόνη μου επιλογή είναι να χρησιμοιήσω τις δεύτερες τιμές του πίνακα (με επιφύλαξη). Στο σενάριο που θα βάλω με τα καινούρια κουφώματα βάζω τον συντελεστή που πήρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του πιστοποιημένου κουφώματος. Στο κόστος του σεναρίου (ευρώ/τ.μ.) βάζω την προσφορά που θα πάρω από τον αλουμινά ανα τ.μ. κουφώματος, σωστά? Μπορεί αυτό το νούμερο να ξεπερνάει το ποσό που επιδοτεί το πρόγραμμα (στην προκειμένη τα 280ευρώ/τ.μ.)? Στο παράρτημα VII αναφέρω ξεχωριστά τα κουφώματα (πλαίσιο + υαλοπίνακα) ως υποκατηγορία 1Β και ξεχωριστά τα παντζούρια (εξώφυλλα) και τις σίτες ως υποκατηγορία 1Δ?

 Επίσης πήγα στην τράπεζα που του προέγκριναν το δάνειο 15.000ευρώ και τους είπα ότι θα μπω σύμβουλος έργου και μου έλεγε κάτι μισόλογα ο υπάλληλος τύπου η εταιρία της Eurobank που θα το αναλάβει.......Επειδή ο πελάτης είναι κουμπάρος μου, μήπως πρέπει μαζί με το 1ο ΠΕΑ να συμπληρώσουμε και το παράρτημα I-A (που θα αναφέρομαι εγώ ως σύμβουλος έργου) και να τα πάμε μαζί στην τράπεζα (προς αποφυγή εκπλήξεων)? Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων......

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αν είναι αμόνωτο, δεν μπορείς να το λάβεις ελλιπές, για να βγουν τα νούμερα...Είσαι λάθος!! Αν γίνει έλεγχος θα έχεις θέμα...

Σε πολλές περιπτώσεις, σε παλιά αμόνωτα σπίτια συμβαίνει αυτό. Να μην επιτυνχάνεται εξοικονόμηση με αλλαγή κουφωμάτων σαν παρέμβαση.. Ο άλλος δεν ξέρει, σου λέει τρέχει κάποιο πρόγραμμα επιδότησης άντε να αλλάξουμε τα κουφώματα ευκαιρία είναι...Δεν γίνονται αυτά...

Σε 2-3 που ήταν σε αυτή την περίπτωση τους έριξα άκυρο. Κύριοι λυπάμαι με κουφώματα δεν κάνετε τίποτα, θέλετε κάτι άλλο καλώς αλλιώς γειά σας...

Δηλαδή τι νόημα έχει νομίζεις σαν εξοικονόμηση να αλλάξει κάποιος τα κουφώματα σε ένα γυμνό, σπίτι με χάλια Η/Μ? Μια τρύπα στο νερό...

Οκ, θα φαίνονται καλύτερα... :mrgreen:

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν βάλεις κουφώματα με θερμοδιακοπή και ενεργειακό υαλοπίνακα δεν πετυχαίνεις ουτε μείωση  >30% της πρωτ. ενέργειας του κτηρίου αναφορας; Τι μέσο U είχαν τα παλιά κουφώματα (φαντάζομαι με μονούς υαλοπίνακες) και τι τα καινούρια;

 

Παίζει να έχεις μικρό εμβαδό κουφωμάτων και να μην αναβαθμίζεται ενεργειακά αρκετά το διαμέρισμα μόνο με αυτή την παρέμβαση. Οπότε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κάνεις και κάτι άλλο, οπώς πρότειναν οι συνάδλεφοι, π.χ. εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα, φθηνή και αποτελεσματική λύση.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βαλτε καμια θερμοστατικη κεφαλη σε καθε θερμαντικο σωμα ειδικα αν εχετε τοπικο λεβητα πετρελαιου η φυσικου αεριου, σας ανεβαζει τους αυτοματισμους απο το Γ στο Β και με τα κουφωματα ειστε μια χαρα.

Τωρα αν εχεις λεβητα κεντρικης θερμανσης, μπορει να χρειαστει να εγκαταστησεις καποιο συστημα εξωτερικης αντισταθμισης για να πας απο Δ στο Β αλλα και παλι αξιζει νομιζω.

Αλλιως ηλιακος...η παπαλα

Link to comment
Share on other sites

To U των παλιών κουφωμάτων είναι 6W/m2k (μεταλλικα χωρις θ.δ. με μονο τζαμι), τα νέα θα είναι της σειράς Exalco Albio 109 (απ'ότι μου είπανε, δεν είδα ακόμα την προσφορά-προτιμολογιο με U υπολογιζω 3) . Τωρα για την μονωση, κατα τα λεγομενα του ιδιοκτητη που μου ειπε οτι ειναι εντελως αμονωτο, δεν εχω θερμοκαμερα για να κανω η ιδια τον ελεγχο. Και ηλιακό που έβαλα για ΖΝΧ παλι δεν επιτυγχανω 30% ή ανέβασμα κατηγορίας. Τα τετραγωνικα των κουφωματων ειναι 22τμ, πολλά γιατι προκειται για δ/σμα 135τ.μ. Η θέρμανση οπως προειπα ειναι Τ/Θ(ΔΕΗ). Αερισμο οχι η αληθεια ειναι δεν άλλαξα, διεισδυση αερα εννοεις tsx, αν θέλεις κατευθεινε με λίγο στο πως το αλλαζω αυτο....Επίσης, πως πειθεις τον πελατη να κανει και αλλες παρεμβασεις οταν απλως δειχνει αδιαφορια και σου λεει θελω να κανω μονο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καθε κουφωμα, αναλογα με το υλικο του, τη θεση του (παραθυρο η πορτα) και το τζαμι, εχει καποιο συντελεστη αερισμου ανα τ.μ.

Πινακας 3.26, σελ 82 ΤΟΤΕΕ 1

Τα κουφωματα που εχεις εσυ εχουν αερισμο 7,40 και 8,70 για πορτες και παραθυρα

Αν σου δωσουν πιστοποιηση για αεροστεγανοτητα, πεφτεις στο 4,80 και 6,20

Αν οχι, πιανεις 5,30 και 6,80

Ανα τετραγωνικο κουφωματος παντοτε.

 

Κανε τους υπολογισμους, δες τι αερισμο ειχες, τι αερισμο εχεις και δες αν με τη διαφορα εξοικονομεις ικανοποιητικο ποσοστο ωστε να μπεις τωρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.