Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προστασία ξύλου - συντήρηση - βερνίκια


een6gk

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

                               θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής πρόβλημα που έχω ....

Έχω ένα σπίτι στην επαρχία (συγκεκριμένα σε ορεινή περιοχή - Τσοτύλι Κοζάνης) το οποίο το ανακατασκευάζω και τώρα έχω φτάσει να θέλω να φτιάξω τα εσωτερικά πατώματα.

Η κατάσταση έχει ως εξής .... τα πατώματα είναι ξύλινα και οι τάβλες έχουν "πετσικάρει" με αποτέλεσμα να χρειάζονται αντικατάσταση .... το ξύλινο πάτωμα είναι πολύ παλαιό και αποτελείτε από τάβλες πάχους περίπου 2 εκατοστών και από δοκάρια (γριδιές) από δρυ ή καραγάτσι τα οποία έχουν διάμετρο μέχρι και 10 εκατοστά. Όπως ανέφερα ήδη οι τάβλες έχουν πετσικάρει θέλουν αλλαγή οπωσδήποτε.

Έχω βρει να αγοράσω ξύλο ραμποτέ από πεύκο (15 ευρώ/m2) ή από δρύ (13 ερώ/m2) πιο από τα δυο προτείνετε εσείς ;;;;

Εγώ λέω να βάλω Πεύκο καθώς είναι πιο σκληρό από τον δρυ και συνεπώς θα είναι πιο μεγάλης αντοχής.

Επίσης εφ όσον θα ξηλώσω το πάτωμα και θα έχω τα δοκάρια εκτεθειμένα θέλω να τα περάσω κάποιο μυκητοκτόνο – σκοροκτόνο  καθώς είναι πολύ παλιά και σίγουρα έχουν υποστεί κάποιες φθορές τις οποίες θέλω πλέον να περιορίσω και να εξαφανίσω εάν μπορώ τον παράγοντα που τις προκαλεί.

Έχω βρει στην αγορά ότι υπάρχουν πάρα πολλά διαθέσιμα βερνίκια ξύλου τα οποία είναι και μυκητοκτόνα – σκοροκτόνα αλλά θα ήθελα για καλύτερη προστασία να περάσω πρώτα κάποιο καθαρό μυκητοκτόνο - σκοροκτόνο και μετά να περάσω κάποιο βερνίκι ξύλου το οποίο θα είναι και μυκητοκτόνο – σκοροκτόνο. Ποια η γνώμη σας για αυτό υπάρχει λόγος να το κάνω ή είναι υπερβολή ;;;;

Βρήκα για παράδειγμα το DUROSTICK DUROWOOD KILLER αλλά αυτό είναι σε ενέσιμη μορφή εγώ θα ήθελα κάτι το οποίο να μπορώ να το περάσω με πινέλο ή ρολάκι … έχετε να προτείνετε κάποια μάρκα για την συγκεκριμένη δουλειά ;;;;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Γιώργος

ΥΣ : Το αναφερόμενο (DUROSTICK DUROWOOD KILLER)  είναι όντως τόσο καλό ώστε να αξίζει να το πάρω και να το αραιώσω ώστε να το εφαρμόσω με πινέλο ;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε αλλά έκανα λάθος δεν έχει δρυ αλλά οξιά η οποία απο ότι έψαξα έχει μεγαλύτερη σκληρότητα απο το Πευκό συνεπώς θα την προτιμήσω ...

Ευχαριστώ για την επισύμανση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...

Καλησπέρα σας,

 

δεν είμαι σίγουρη αν παρακολουθείται ακόμα αυτό το ποστ αλλά ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει χρησιμοποιήσει βόριο για συντήρηση ξύλου. Ζω στην Αγγλία και πρόσφατα ένας επιθεωρητής πρότεινε να μπουν ράβδοι βορίου σε δοκάρια στο υπόγειο ενός (σχεδόν αρχαίου) κτιρίου. Διάβασα πως οι ράβδοι έχουν καταργηθεί αλλά το υλικό χρησιμοποιείται σαν επάλειψη σε ξύλα. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Η μέτρηση της υγρασίας του ξύλου την ημέρα της επίσκεψης ήταν 28.7% και ήδη είχε γίνει πριν 30 χρόνια περίπου αποτυχημένη στεγάνωση με ενέσεις στον τοίχο και τα ξύλα (άγνωστο τί υλικά είχαν χρησιμοποιηθεί τότε).

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Scarpa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.