Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών - Θέματα και πληροφόρηση από τους συμμετέχοντες.


yian

Recommended Posts

 

Αυτό μου φαίνεται λίγο περίεργο. Μήπως η ερώτηση δεν ήταν έτσι διατυπωμένη;

Και το άλλο με το πάνω όριο σε θερμομόνωση δώματος με προβληματίζει.

Και τα δύο αναφέρονται στη ΔΕ2 παρ.2.3.1 σελ.14

... και όσον αφορά τα παιδιά συνάδελφε dim_eng η ταπεινότης μου με τρία παιδιά, σου εύχεται καλή δύναμη

Edited by petranhar
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 280
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Σήμερα έδωσα και εγώ τις εν λόγω εξετάσεις.

 

Προσπαθώ να θυμηθώ ερωτήσεις που μου έτυχαν κ που δεν έχουν αναφερθεί εδώ ή κάπου αλλού, αλλά με τόσες ώρες εξέτασης, κούραση κτλ δεν μου έρχεται ακριβώς η διατύπωση τους. Θα προσπαθήσω όμως να θυμηθώ κ να σας τις γράψω.

 

Αυτό που θα ήθελα να σας πω είναι το εξής: Στο στάδιο Β2 με την κλασική μονοκατοικία μου ζητούσε να υπολογίσω τους συντελεστές σκίασης  ανοίγματος (πόρτας ύψους 2,20 m) από πρόβολο. Λόγο κούρασης κ θολούρας μετά από τόσες ώρες (ναι το έχουν πει κ άλλοι κ δεν τους καταλάβαινα μέχρι σήμερα), αδυνατούσα να κάνω αυτόν τον απλό υπολογισμό (να βρω την γωνία δηλαδή). Τότε σκέφτηκα ότι υπάρχει ένα άνοιγμα στον μη θερμαινόμενο χώρο του κτηρίου που είναι επίσης πόρτα (μη διαφανές στοιχείο αυτή η πόρτα) με 2,20 ύψος, έχοντας τον ίδιο πρόβολο και ίδιο προσανατολισμό (άρα έχουν τις ίδιες γωνίες στην σκίαση). Πάω στο xml στο σημείο που ήταν αυτό το άνοιγμα κ είχα τους σωστούς συντελεστές μπροστά μου χωρίς να κάνω κανένα υπολογισμό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για την κατάθεση της εμπειρίας σου. Όταν έχεις λίγο χρόνο και χαλαρώσεις δώσε μας σε παρακαλώ λόγα περισσότερα στοιχεία από τα θέματα που εξετάστηκες. Ελπίζω να πήγες καλά πάνω από όλα....

 

Να είσαι καλά συνάδελφε και να τα χαίρεσαι. Ευχαριστώ για την ευχή.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

από προηγούμενες αναρτήσεις αυτές τις ερωτήσεις δεν μπόρεσα να τις βρώ .... θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει....?

 

Ποιο είναι το κατακεφαλήν εγκατεστημένο εμβαδόν φωτοβολταϊκων στην Ελλάδα?  

Σε νοσοκομείο με ΣΗΘ και πλήρη κάλυψη φορτίων ΖΝΧ, τι ποσοστό πρέπει να καλυφθεί από ηλιακούς?

Πως επιτυγχάνεται ο υψηλότερος βαθμός απόδοσης σε εγκαταστάσεις μηχανικού αερισμού

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ερώτηση με το συντελεστή θερμοπερατότητας U ενός τοίχου σε επαφή με ηλιακό χώρο - θερμοκήπιο, την έχω βρει σε πολλές διαφορετικές απαντήσεις:

 

1) μέγιστο U σε εξωτερικό χώρο,

 

2) μέγιστο U σε επαφή με ΜΘΧ,

 

3) το μισό του μέγιστου U σε εξωτερικό χώρο και

 

4) το μισό U σε ΜΘΧ.

 

Τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Φαέθων Λογικά το 2.  Στην ύλη αναφέρεται ότι ο Η.Χ. είναι ένας ξεχωριστός ΜΘΧ. Άρα....U προς ΜΘΧ.

 

Εγώ πάλι έχω μπερδευτεί με αυτή την ερώτηση....που την γράφετε πολλοί αλλά δεν έχω καταλάβει ούτε ποια είναι η σωστή διατύπωση ούτε και η απάντηση.  Στο περίπου την γράφω και όποιος ξέρει διατύπωση και απάντηση να μου πει.

 

Στο βόρειο ημισφαίριο στην εαρινή ισημερία, το ελάχιστο ηλιακό ύψος σε ποια κατεύθυνση είναι ? Βόρεια ? ΒΑ ? ΒΔ ? 

 

Εγώ γιατί νομίζω....ότι γενικά βόρεια...δεν υπάρχει καν ηλιακό ύψος αφού δεν βλέπει καθόλου ο ήλιος ? 

Link to comment
Share on other sites

Φαέθων Λογικά το 2.  Στην ύλη αναφέρεται ότι ο Η.Χ. είναι ένας ξεχωριστός ΜΘΧ. Άρα....U προς ΜΘΧ.

 

Εγώ πάλι έχω μπερδευτεί με αυτή την ερώτηση....που την γράφετε πολλοί αλλά δεν έχω καταλάβει ούτε ποια είναι η σωστή διατύπωση ούτε και η απάντηση.  Στο περίπου την γράφω και όποιος ξέρει διατύπωση και απάντηση να μου πει.

 

Στο βόρειο ημισφαίριο στην εαρινή ισημερία, το ελάχιστο ηλιακό ύψος σε ποια κατεύθυνση είναι ? Βόρεια ? ΒΑ ? ΒΔ ? 

 

Εγώ γιατί νομίζω....ότι γενικά βόρεια...δεν υπάρχει καν ηλιακό ύψος αφού δεν βλέπει καθόλου ο ήλιος ? 

 

Ούτε ΒΑ ή ΒΔ έχουμε ηλιακό ύψος, αφού κατα την εαρινή ισημερία στο βόρειο ημισφαίριο (21 Μαρτίου) ο ηλίος ανατέλει ακριβώς από Α (αζιμούθιο 90) και δύει ακριβώς από Δ (αζιμούθιο 270). Ηλιακο ύψος αρχίζει να υφίσταται από Α+ ( πχ. 91 μοίρες αζιμούθιο) και Δ- (π.χ. 269 μοίρες αζιμούθιο).

Link to comment
Share on other sites

στην Τοττε 1 σελ 111

 

αναφέρει ότι όταν  υπάρχει σύστημα μηχανικού αερισμού σε ένα κτίριο κατοικίας, τότε κατά τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου, ο φυσικός αερισμός μειώνεται κατά το ποσό του νωπού αέρα που προσάγεται από το σύστημα μηχανικού αερισμού.

 

Την απομείωση την κάνει αυτόματα το πρόγραμμα  μόνο του

Στα κουτάκια της κάρτας του αερισμού Fh & Fc  βάζουμε την παροχή που μας δίνουν ή την απαιτούμενη που προκύπτει από τον πίνακα 2,3 με τετραγωνικά της ζώνης;   

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.