Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών - Θέματα και πληροφόρηση από τους συμμετέχοντες.


yian

Recommended Posts

για το Β2 ,συμφωνω μαζι σου οτι επειδη κι εγω χρησιμοποιω το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ηταν σχετικα ευκολο...για πες μου το link για το εκπαιδευτικο υλικο,ποιο εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 280
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω κάποιο link (αν και νομίζω έχουν ανεβεί κάπου στο forum). Χρησιμοποίησα την έντυπη έκδοση που μας μοιράσανε στο ΚΕΚ που έκανα τα σεμινάρια...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω, στην ύλη είναι και το σχετικό νομικό πλαίσιο.

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=338&language=el-GR

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω, στην ύλη είναι και το σχετικό νομικό πλαίσιο.

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=338&language=el-GR

 

Πάντως δε νομίζω να χρειάζεται να διαβάσει κανείς το νομικό πλαίσιο για τις εξετάσεις. Στο εκπαιδευτικό υλικό εμπεριέχεται όλη η "ουσία" αλλά και επιμέρους αποσπάσματα του νομικού πλαισίου τα οποία είναι απαραίτητα για τις ερωτήσεις των εξετάσεων. Επομένως, με βάση την προσωπική μου εμπερία από την εξέταση αλλά και τις ερωτήσεις που έχουν πέσει σε άλλους συναδέλφους που εξετάστηκαν, θεωρώ ότι η μελέτη του εκπαιδευτικού υλικού που ανέβασε ο Inzaghi σε συνδυασμό με τις ΤΟΤΕΕ, είναι υπεραρκετά για την επιτυχία.

Τώρα αν κάποιος θέλει να εμβαθύνει μελετώντας και όλο το νομικό πλαίσιο σίγουρα δε θα τον ζημιώσει, πέρα από τον επιπλέον χρόνο που θα του πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν χρειάζεται άμεσα. Το ανάφερα επειδή πολλοί δεν έχουν παρατηρήσει πως η σχετική νομοθεσία περιλαμβάνεται στην εξεταστέα ύλη.

 

Π.χ. στην ΔΚ1, δελ 42 αναφέρει ρητά πως το περιεχόμενο του π.δ. 100/2010 συμπεριλαμβάνεται στην εξετεστέα ύλη.

 

Ενημερωτικά, αν αποτύχετε στις εξετάσεις δεν μπορείτε να ξανακάνετε αίτηση για 30 μέρες μετά την ημερομηνία της εξέτασης!

 

Στην Πάτρα χτες στο πρώτο στάδιο της εξέτασης από τους 6 μόνο οι 3 περάσανε στο επόμενο στάδιο (50% επιτυχία).

Μερικές ερωτήσεις που έπεσαν:

 

1. Ο λέβητας βιομάζας σε σχέση με τον λέβητα πετρελαίου α) έχει πενταπλάσια τιμή β) είναι ακριβότερος γ) έχει περίπου την ίδια τιμή

2. Ποιος είναι ο συντελεστής φορτίου μιας ανεμογεννήτριας : α) >30%, β)<30%, γ)<10%

3. Σε βόρεια χώρα ποιό είναι το βέλτιστο σχήμα κτιρίου: α) τετραγωνο για ελαχιστοποίηση της επιφάνειας /θερμικών απωλειών β) παραλληλόγραμμο με την μεγάλη πλευρά προς τον νότο ώστε να έχει μεγαλύτερα θερμικά κέρδη γ) παραλληλόγραμμο με την στενή πλευρά προς τον βορά για μικρότερες απώλειες από τους βόρειους ανέμους

4. Η τοποθέτηση των ανοιγμάτων ανά προσανατολισμό γίνεται με βάση: α) τον προσανατολισμό β) τις απαιτήσεις φυσικού φωτισμού του κτηριοδομιού γ) κάτι άλλο

Edited by sdim
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

 

.....για πες μου το link για το εκπαιδευτικο υλικο,ποιο εννοεις?

 

το "υλικό" είναι όλο σε αυτό το e-book

 

 

Δεν έχω κάποιο link (αν και νομίζω έχουν ανεβεί κάπου στο forum). 

Στο φόρουμ μας είναι εδώ με όλη την σχετική ενημέρωση.

 

 

Edited by Didonis
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Οσο καταπληκτικό είναι το ebook, άλλο τόσο πέφτει ολοένα και περισσότερο το επίπεδο των ερωτήσεων στις εξετάσεις...... Οι άνθρωποι είναι για γέλια, απορώ ποιος πάει και τους συνορίζεται... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε μη ξεχνάς ΄ότι το e-book δεν το φτιάξαμε μόνο για τις εξετάσεις αλλά για ...

 

....

Ο σκοπός που έγινε το e-book είναι αποκλειστικά για

·         Διευκόλυνση των συναδέλφων για την μελέτη του

·         Διευκόλυνση των ενεργειακών επιθεωρητών να έχουν ένα συνοπτικό εργαλείο αναφοράς και αναζήτησης αντί να είναι σε πολλά PDF αρχεία

·         Διευκόλυνση κάθε μελετητή μηχανικού κτηρίων

·         Διευκόλυνση του κάθε πολίτη να αποκτήσει έστω μια γενική εικόνα για το εύρος των παραμέτρων σε ότι αφορά την ενέργεια το περιβάλλον και το κτήριο του. Το πόσο σημαντικό και πόσοι παράγοντες επηρεάζουν την οικονομία που μπορεί να έχει σε συνδυασμό με το «ευ ζην».

·         Περισσότερο από όλα όμως να μειωθεί όσο είναι δυνατό η εκτύπωση των 630 σελίδων, από χιλιάδες μηχανικούς και ιδιώτες.


.....

(δεν τα είχα γράψει τότε τυχαία αυτά)

Edited by Didonis
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.