Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

καλησπέρα .έχω έναν οικόπεδο στην αμοργό είναι εκτος οικισμού 5 στρέμματα ,αλλα έχει πάνω από 50 % μπορώ να βγάλω άδεια για υπόσκαφα κτίρια? κα αν επιτρέπεται στην αμοργό τα υπόσκαφα κτίρια? ,το οικόπεδο βρίσκετε στην, aegali όρμος, πω δεν είναι παραδοσιακός οικισμός.μήπως ξέρετε αν το εγκρίνει i όχι i αρχαιολογία?ρώτησα στην "πολοδομια" κα μου είπανε πως μπορώ να κτίσω ,αλλα δεν ξέρανε αν το εγκρίνει i όχι i αρχαιολογία,σας παρακαλώ πολύ αν μπορείτε να με βοηθήσετε.ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και δεν κατάλαβα 100% την περίπτωσή σας, νομίζω ότι η σωστή λύση είναι να βρείτε έναν μηχανικό της περιοχής για να σας λύσει τις απορίες και να συζητήσετε τι είναι αυτό που θέλετε να κατασκευάσετε, καθώς θα χρειαστεί να εκδόσετε άδεια για να οικοδομήσετε.

Σχετικά με την αρχαιολογία, αν και δεν έχω επισκεφτεί ποτέ την Αμοργό, νομίζω (από συζήτηση με φίλο) ότι η περιοχή της Αιγιάλης έχει αρχαιολογικό ενδιαφέρον και θα χρειαστείτε σχετική έγκριση από τις αρμόδιες υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΝΟΚ Άρθρο 11παρ. κδ. - (Δεν προσμετρώνται στον ΣΔ): Το 50% της επιφάνειας των υπόσκαφων κτιρίων ή τμήματος κτιρίων για χρήση κατοικίας και το 20% για άλλες χρήσεις, όταν (...) 

Άρα στην πράξη, σε πχ. ακίνητο άρτιο και οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου 4.000 τ.μ. και για την δημιουργία κατοικιών αν όλα τα κτίρια/ο είναι υπόσκαφα/ο μπορούμε να χτίσουμε:

1. ΣΥΝΟΛΟ 300 τ.μ. που προκύπτουν από: 200 τ.μ. (μέγιστη δόμηση - εξάντληση του συντελεστή όπως αν χτίζαμε με συμβατικό τρόπο δόμησης) + 200 * 50% = 300 τ.μ. ή

2. ΣΥΝΟΛΟ 400 τ.μ. καθότι κοιτάζοντάς τα στο Διάγραμμα Δόμησης έχουμε 400 * 50% = = 200 τ.μ. και άρα είμαστε ΟΚ καθότι αυτά είναι τα μέγιστα που μπορούμε να χτίσουμε εξαντλώντας τον συντελεστή δόμησης ενώ τα υπόλοιπα 200 τ.μ. στο σύνολο των 400 τ.μ. προκύπτουν από την εξαίρεση του 50% λόγω του ότι είναι υπόσκαφα, όπως ορίζεται παραπάνω;

 

 

Edited by Forma
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 24/10/2018 at 9:53 ΠΜ, Forma said:

Άρα στην πράξη, σε πχ. ακίνητο άρτιο και οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου 4.000 τ.μ. και για την δημιουργία κατοικιών αν όλα τα κτίρια/ο είναι υπόσκαφα/ο μπορούμε να χτίσουμε:

1. ΣΥΝΟΛΟ 300 τ.μ. που προκύπτουν από: 200 τ.μ. (μέγιστη δόμηση - εξάντληση του συντελεστή όπως αν χτίζαμε με συμβατικό τρόπο δόμησης) + 200 * 50% = 300 τ.μ. ή

2. ΣΥΝΟΛΟ 400 τ.μ. καθότι κοιτάζοντάς τα στο Διάγραμμα Δόμησης έχουμε 400 * 50% = = 200 τ.μ. και άρα είμαστε ΟΚ καθότι αυτά είναι τα μέγιστα που μπορούμε να χτίσουμε εξαντλώντας τον συντελεστή δόμησης ενώ τα υπόλοιπα 200 τ.μ. στο σύνολο των 400 τ.μ. προκύπτουν από την εξαίρεση του 50% λόγω του ότι είναι υπόσκαφα, όπως ορίζεται παραπάνω;

 

 

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Forma, έχω το ίδιο ερώτημα με εσένα σχετικά με τη μέγιστη επιτρ. δόμηση σε 4.000 τμ εκτός σχεδίου σε νησί του Ιονίου. Στη περίπτωση που όλα τα κτίρια είναι υπόσκαφα, και με βάση τη λογική που ισχύει για τα υπόγεια (για τα οποίων επίσης μετράει το 50%), θε έπρεπε να ισχύει η περίπτωση 2. που περιγράφεις (μεγ. 400τμ.)

Έμαθες τελικά τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Δημήτρη!

Το γήπεδο στο διαγραμμα που παρέθεσες είναι εκτός σχεδίου και έχει εμβαδό 4673 τμ. Αρα έχει επιτρεπόμενη δόμηση 213,46 τμ. [200τμ για τα 4000 τμ + 13,46 τμ (673 τμ*0,02)] . Το κτίριο Ι είναι ισόγειο 174,92 τμ και το κτίριο ΙΙ υπόσκαφο 71,40 τμ. Συνεπώς επιτρέπεται η υπέρβαση της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης.

Edited by Chr1st0s
διορθωση μεγεθών
Link to comment
Share on other sites

εχει  στην 1η σταθμη 173,11 κατοικια

εχει στην 2η σταθμη 35,70  κατοικια εντος του σδ

εχει στην 2η σταθμη 71,40 σαν υποσκαφο

πλεον πισινα κλπκλπ.

 

δξ γιατι εχτισε μονον τοσα τμ.  ο συναδελφος, παντως επιτρεπεται

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

εχει  στην 1η σταθμη 173,11 κατοικια

εχει στην 2η σταθμη 35,70  κατοικια εντος του σδ

εχει στην 2η σταθμη 71,40 σαν υποσκαφο

 

εγω καταλαβαίνω ότι πέραν του κτιρίου Ι 173,11, έχει μόνο μια κατοικία υπόσκαφη 71,40, εκ των οποίων μετράνε στη δόμηση τα μισά, δηλ 35,70

Edited by Chr1st0s
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχει :

Κάλυψη = 173,11 < 200

Δόμηση = 173,11+35,70 = 208,81 < 213,46

και περνάει ολόσωστος και κοντά στο όριο.

Καλημέρα σε όλους ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αρα, μαλλον εγω δεν τα μετρησα "σωστα" [???]

τα 35,70 ειναι δικαιωμα απο τον  σδ

και το υπολοιπο  50%  των 71,40  ειναι δικαιωμα απο το υποσκαφο, δλδ πλεον  του σδ.

μεα κουλπα,:-(

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.