Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

On 21/4/2018 at 7:05 ΜΜ, roberto amorgo said:

καλησπέρα .έχω έναν οικόπεδο στην αμοργό είναι εκτος οικισμού 5 στρέμματα ,αλλα έχει πάνω από 50 % μπορώ να βγάλω άδεια για υπόσκαφα κτίρια? κα αν επιτρέπεται στην αμοργό τα υπόσκαφα κτίρια? ,το οικόπεδο βρίσκετε στην, aegali όρμος, πω δεν είναι παραδοσιακός οικισμός.μήπως ξέρετε αν το εγκρίνει i όχι i αρχαιολογία?ρώτησα στην "πολοδομια" κα μου είπανε πως μπορώ να κτίσω ,αλλα δεν ξέρανε αν το εγκρίνει i όχι i αρχαιολογία,σας παρακαλώ πολύ αν μπορείτε να με βοηθήσετε.ευχάριστο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από κατασκευαστικής σκοπιάς, πώς υλοποιείται ένα υπόσκαφο; Γίνεται γενική εκσκαφή, κατασκευάζεται ο υπόγειος χώρος, και τέλος επιχωματώνεται η οροφή μέχρι το φυσικό έδαφος; Ή το υπόσκαφο κατασκευάζεται μέσω διάνοιξης ορύγματος (κάτι σαν σήραγγα);

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας!

Έχω αναλάβει την έκδοση άδειας δόμησης για υπόσκαφο κτήριο!
Έχω μία απορία: Άνωθεν του υπόσκαφου πρέπει να επαναφέρεις το έδαφος στην προϋπάρχουσα κατάσταση ή μπορείς να το κάνεις επίπεδο;
Θέλω να κάνω το υπόσκαφο κτήριο και το υπόλοιπο της δόμησης να έχω ανωθέν του "συμβατικό" ισόγειο, φυσικά εκτός του περιγράμματός του όπως ορίζει ο νόμος, απλά να εκμεταλλευτώ το "δώμα" του υπόσκαφου ως περιβάλλοντα χώρο του ισογείου.

Μου παρέχεται αυτή η δυνατότητα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας

Για τα υπόσκαφα ισχύουν οι αποστάσεις    από όμορο οικόπεδο?

 

 

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε ειδικότητα στο προφίλ σου. Είναι υποχρεωτικό απο τους κανόνες του Φόρουμ

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. 

Στο άρθρο 17 αναφέρει ότι επιτρέπεται η κατασκευή υπόσκαφου χώρου στάθμευσης με συγκεκριμένες προϋποθέσεις κλίσης του οικοπέδου, επιφάνειας φύτευσης και αριθμό αυτοκινήτων, κάτω από το προκήπιο χωρίς να προσμετρά σε δόμηση και κάλυψη.

Κατά την γνώμη σας επιτρέπεται μια τέτοια κατασκευή, σε επαφή με την ρυμοτομική, χωρίς να προσμετρά σε δόμηση και κάλυψη και σε οικισμό που οι όροι δόμησης δεν προβλέπουν προκήπιο αλλά όλες οι άλλες προϋποθέσεις ισχύουν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα,
έχω μια απορία σχετικά με τα υπόσκαφα κτίρια αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
Απο το τεύχος τεχνικών οδηγιών για την εφαρμογή του Ν. 4067/12 (Ν.Ο.Κ)  παρ.6κδ, θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ότι από την κάθετη ευθεία  στην κλίση του οικοπέδου που επιλέγουμε να σκάψουμε (στο διάγραμμα το σημείο Α σε τομή) μέχρι το κατώτατο σημείο (σημείο Β) το φυσικό έδαφος ακολουθεί μία ευθέια;

Υπάρχει δηλαδή δυνατότητα απόκλισης από το φυσικό έδαφος και σε τι βαθμό;


Επίσης ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε ώστε να μας δοθούν τα ακριβή υψόμετρα οικοπέδου από πολεοδομία με το ηλεκτρονικό σύστημα e-ΑΔΕΙΕΣ;

uposkafa erwthma.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Και η παράλογος του νόμου συνεχίζεται 

συμφωνα με το πδ του 84 στη Κεφαλονιά είναι υποχρεωτική η επιβολή στέγης και για αυτό το λόγο δεν εκδίδουν άδεια για υπόσκαφα 

συμφωνα με απάντηση από την δαοκα Σε συνέχεια της (α) σχετικής με την οποία μας γνωστοποιήθηκε το (β) σχετικό έγγραφό σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:  Η υποχρέωση κατασκευής στέγης η οποία επιβάλλεται από ειδικά διατάγματα / όρους δόμησης περιοχών (όπως εν προκειμένω το π.δ 25-7-1984, ΦΕΚ 446/Δ/84) αφορά σε κτίρια που ανεγείρονται πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους.  Τα υπόσκαφα κτίρια, σύμφωνα με τον ορισμό τους (παρ. 88 άρθρου 2 ν.4067/12), κατασκευάζονται υπό τη στάθμη του φυσικού εδάφους, με επέμβαση σε αυτό και πλήρη επαναφορά στην αρχική του μορφή. Από τα ανωτέρω συνάγεται κατ’ αρχήν ότι δεν τίθεται θέμα κατασκευής στέγης -η οποία εξ' ορισμού συνιστά κατασκευή κάλυψης του κτιρίου- σε υπόσκαφο κτίριο. Περαιτέρω δε, τυχόν υποχρέωση κατασκευής στέγης επί κτιρίων, δεν συνεπάγεται την απαγόρευση ανέγερσης υπόσκαφων κτιρίων στην περιοχή, λόγω της αδυναμίας υλοποίησής της. Στο πλαίσιο αυτό και προς αποφυγή παρερμηνειών, παρακαλούμε για τις απαραίτητες ενέργειές σας προκειμένου να ενημερωθούν άμεσα οι υπηρεσίες που ανήκουν στη χωρική σας αρμοδιότητα, για τα ως άνω αναφερόμενα. 

 

ακόμα και με αυτή την απάντηση η πολεοδομία δεν την δέχεται ούτε η αποκεντρωμένη με το σκεπτικό ότι το πδ υπερισχύει του νόμου 

πιασε το αυγό και κουρευτο

Link to comment
Share on other sites

θα δεις το αρθρο 1 του ΝΟΚ παρ. 5, και το αρθρο 11.

κωδικοποιημενα απο τον καν62.

Αλλου δεν βρισκω "κατι"

τα λεμε

εδιτ

και γιατι να μην ανηκεις στα ειδικα κτιρια, οπου επιτρεπεται διαφοροποιηση???

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η περίπτωση αυτή, της άρνησης υπαλλήλων της ΥΔΟΜ να συναινέσουν στην κοινή λογική, είναι θέμα νομικής ερμηνείας. Είναι καθαρά θέμα ποιότητας δημοσίων υπαλλήλων, παγίωσης συνηθειών υπέρβασης εξουσίας, ατιμωρησίας, ανεπάρκειας πειθαρχικών διαδικασιών και ενδεχομένως πολλών άλλων χειρότερων.

Δεν επιτρέπεται υπάλληλος να γνωρίζει μόνο ανάγνωση και να καλείται να ελέγξει την εφαρμογή διατάξεων όταν η πνευματική του κατάσταση δεν επιτρέπει να αντιληφθεί ούτε καν στο περίπου τι λέει η διάταξη. Προφανώς ο προϊστάμενός του έπρεπε να τον έχει βάλει στο πρωτόκολλο και αν αυτός είναι ο ίδιος ο προϊστάμενος έπρεπε να έχει πάει ήδη στο σπίτι του.

Η διαδικασία είναι γνωστή, χαρτί και από την αποκεντρωμένη και μετά ΣΥΠΟΘΑ, ΚΕΣΥΠΟΘΑ κλπ. Σώμα Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης παράλληλα.

Η κόντρα Αποκεντρωμένων - Κεντρικών είναι από τους κύριους λόγους που θα οδηγήσουν τελικά σε διάλυση των ΥΔΟΜ. Η αρχή του πολέμου φαίνεται στον νέο νόμο. Μέχρι τότε αυτός θα είναι μακρύς...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, kan62 said:

Δεν νομίζω ότι η περίπτωση αυτή, της άρνησης υπαλλήλων της ΥΔΟΜ να συναινέσουν στην κοινή λογική, είναι θέμα νομικής ερμηνείας. Είναι καθαρά θέμα ποιότητας δημοσίων υπαλλήλων, παγίωσης συνηθειών υπέρβασης εξουσίας, ατιμωρησίας, ανεπάρκειας πειθαρχικών διαδικασιών και ενδεχομένως πολλών άλλων χειρότερων.

Δεν επιτρέπεται υπάλληλος να γνωρίζει μόνο ανάγνωση και να καλείται να ελέγξει την εφαρμογή διατάξεων όταν η πνευματική του κατάσταση δεν επιτρέπει να αντιληφθεί ούτε καν στο περίπου τι λέει η διάταξη. Προφανώς ο προϊστάμενός του έπρεπε να τον έχει βάλει στο πρωτόκολλο και αν αυτός είναι ο ίδιος ο προϊστάμενος έπρεπε να έχει πάει ήδη στο σπίτι του.

Η διαδικασία είναι γνωστή, χαρτί και από την αποκεντρωμένη και μετά ΣΥΠΟΘΑ, ΚΕΣΥΠΟΘΑ κλπ. Σώμα Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης παράλληλα.

Η κόντρα Αποκεντρωμένων - Κεντρικών είναι από τους κύριους λόγους που θα οδηγήσουν τελικά σε διάλυση των ΥΔΟΜ. Η αρχή του πολέμου φαίνεται στον νέο νόμο. Μέχρι τότε αυτός θα είναι μακρύς...

Έχω και αυτό και η υδομ μαζί με την αποκεντρωμένη αρνούνται να το δεχτούν 

87602-2558_14-09-20-ΜΗ κατασκευη στεγης σε υποσκαφα.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.