Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

@Αλέξανδρος  ευχαριστώ για τη βοήθεια

οπότε, τι μετράει σε σ.δ - σ.κ. για το χώρο κλιμακοστασίου και φρεατίου ανελκυστήρα; 
νοείται ως χώρος βοηθητικής χρήσης και δεν προσμετράται το 20%;     
ή νοείται όλο ως κτίριο για χρήση κατοικίας και συνεπώς για τα κοινόχρηστα κλιμακοστάσια/φρεάτια κλπ δε προσμετράται το 50% ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Εάν σε γήπεδο ανεργεθεί υπόσκαφτο κτίριο αλλα και "κανονικό" μη υπόσκαφτο κτίριο σε άλλη θέση του γηπέδου. Θα εξακολουθεί να μετράει μόνο το 50% της επιφάνειας του υπόσκαφτου στο σ.δ. του γηπέδου;. Προσωπικά δεν βρήσκω τον λόγο γιατί όχι, εκτός και αν μου ξέφυγε κάποια διάταξη..

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν στην περίπτωση κατασκευής υποσκαφου κτιρίου σε οικοπεδο εκτος σχεδιου θα πρεπει να τηρηθεί η απόσταση των 15 μετρων από τα όρια του γηπέδου ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2022 at 7:04 PM, zulumpo said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Εάν σε γήπεδο ανεργεθεί υπόσκαφτο κτίριο αλλα και "κανονικό" μη υπόσκαφτο κτίριο σε άλλη θέση του γηπέδου. Θα εξακολουθεί να μετράει μόνο το 50% της επιφάνειας του υπόσκαφτου στο σ.δ. του γηπέδου;. Προσωπικά δεν βρήσκω τον λόγο γιατί όχι, εκτός και αν μου ξέφυγε κάποια διάταξη..

Σωστά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, simone-d said:

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν στην περίπτωση κατασκευής υποσκαφου κτιρίου σε οικοπεδο εκτος σχεδιου θα πρεπει να τηρηθεί η απόσταση των 15 μετρων από τα όρια του γηπέδου ?

Ευχαριστώ

Δυστυχώς νομίζω πως πρέπει

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ερώτημα στην ΔΑΟΚΑ για το ίδιο θέμα, και η απάντηση δόθηκε με το εγγρ-1134/16.

Το υπόσκαφο λοιπόν αποτελεί δομικό έργο και δεν περιλαμβάνεται στις κατασκευές που επιτρέπονται στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου ή γηπέδου, όπως καθορίζονται στο αρθρ-17. 

Άρα, κρατάμε τις αποστάσεις μας από τα όρια.

 

Edited by melissa
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα,

διάβασα το ποστ και αν δεν μου ξέφυγε κάτι δεν βρήκα την απάντηση στο ερώτημα, αν οι ημιυπαίθριοι χώροι υπολογίζονται και αυτοι με 50% όπως και η δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε για τα κλιμακοστάσια αυτοτελούς ιδιοκτησίας και φρεάτια ανελκυστήρων είναι σαφές αν αφαιρούνται από τη δόμηση   ή αν προσμετρώνται κατα 50%

Link to comment
Share on other sites

On 11/21/2022 at 10:34 AM, apostolosg said:

καλημέρα,

διάβασα το ποστ και αν δεν μου ξέφυγε κάτι δεν βρήκα την απάντηση στο ερώτημα, αν οι ημιυπαίθριοι χώροι υπολογίζονται και αυτοι με 50% όπως και η δόμηση?

απαντάω στο ερώτημά μου μετά απο ερώτηση στην πολεοδομία και οι ημιυπαίθριοι χώροι υπολογίζονται με 50%..βασικα ότι μετράει και στην κάλυψη παει με 50%..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.