Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κίνηση με νερό!


Zissis Chiotis

Recommended Posts

Ζήση, να ρωτήσω μερικά πράγματα.

Δούλεψες την μηχανή με μίγμα βενζίνης και λαδιού. Εντάξει μέχρι εδώ.

Τώρα, επειδή όπως σου είπα δεν μπορώ να καταλάβω από τα βιντεο τι έχεις κάνει, θα σου περιγράψω τι κατάλαβα και εσύ θα με διορθώσεις όπου δεν έχω καταλάβει.

 

Λοιπόν, στην δίχρονη μηχανή που λειτουργούσε με βενζίνη και λάδι, προσθέτεις το κύκλωμα με το οποίο δίνει ηλεκτρική εκκένωση πολλών kV.

Ως αποτέλεσμα βλέπεις τις στροφές στο ρελαντί να ανεβαίνουν και παρατηρείς λιγότερα καυσάερια.

 

Τα λέω σωστά;

 

Οι ερωτήσεις τώρα.

1. Με τι συχνότητα περίπου γινόνταν οι ηλεκτρικές εκκενώσεις.

2. Μεταξύ ποιών σημείων αναπτύσσονταν η ηλεκτρική εκκένωση; Μεταξύ των ακίδων του μπουζί;

3. Πόσα kV ήταν περίπου οι ηλεκτρικές εκκενώσεις που προκαλούσε το κύκλωμά σου;

 

Κοίτα Κώστα....

 

Η ηλεκτρική εκκένωση γίνεται έτσι κι αλλιώς όπως και αυτήτη στιγμή σε όλα τα αυτοκίνητα (όχι τα Diesel) Γίνεται ένας μικρός σπινθήρας, ίσα ισα να ανάψει η βενζίνη. Αυτή η εκκένωση είναι περί τα 20 με 30 kV. Εμείς χρησιμοποιούμε αυτή την εκκένωση για να περάσουμε πολλά αμπέρ (απο το ρευμα της μπρίζας) μαζί με την υψηλή τάση.

 

Στην ουσία η στιγμιαία εκκένωση αυτή "γίνεται δρόμος" ώστε να βραχυκυκλώσουμε έναν πυκνωτή, το οποίο θα ενισχύσει τα αμπέρ της εκκένωσης αυτής.

 

Ελπίζω να είμαι κατανοητός....

 

Η συχνότητα της εκκένωσης είναι σε κάθε καύση της μηχανής. (στην περιπτωσή μας η περίοδος της μηχανής εκτελείται σε 2χρόνους, άρα σε κάθε στροφή του άξονα = μια καύση = ένας σπινθήρας.)

πχ. εάν ο κινητήρας έχει ρελαντί στις 1200 στροφές ανα λεπτό, τότε 1200/60=20Ηz

 

Η εκκένωση γίνεται επάνω στο μπουζί, όπως φαίνεται στο βίντεο που το έχω βγάλει το μπουζί έξω, και γυρνάω τη μηχανή μόνο με το σχοινί.

Αυτός είναι ο εμισχυμενος σπινθήρας που φτιάξαμε..!!

 

 

στην περίπτωση που δεν έγινα κατανοητός, σου έχω στείλει σε π.μ. το τηλέφωνό μου, να τα πούμε καλύτερα.!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι κατάλαβα τώρα. Αλλά πές μου: ποιά είναι τα χαρακτηριστικά (kV, A, συνολικό φορτίο σε Cb της εκκένωσης, διάρκεια της εκκένωσης, ή ότι άλλο χαρακτηριστικό έχεις ακόμη και σε προσεγγιση) της εκκένωσης που προκαλείτε εσείς (όχι της αρχικής που δίνεται από το κύκλωμα της ίδιας της μηχανής).

 

Στα προηγούμενα μηνύματα για το νερό, η αξιοποίηση της ηλεκτρικής εκκένωσης, εστιάζονταν στο ότι (όπως είχατε περιγράψει εσείς) έσπαγαν κάποιοι δεσμοί ανάμεσα στα μόρια του νερού, αποδίδοντας κάτι παραπάνω από την ενέργεια που έπαιρναν μέσω της εκκένωσης. Σωστά;

Τώρα, στην περίπτωση της μηχανής με βενζίνη, η ηλεκτρική εκκένωση (που δίνετε εσείς) συμβαίνει μετά το ΑΝΣ, και μάλλον ολοκληρώνεται (αν το έχετε σχεδιάσει κατ'αυτό το τρόπο) πριν το ΚΝΣ. Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο κέρδος, κάποια αξιοποίηση κάποιας μορφής ενέργειας.

 

Στην θέση σας θα έδινα βάρος στον χρονισμό της εκκένωσης (του δικού σας κυκλώματος), δηλαδή στο σημείο έναρξης και παύσης, και στην μορφή του γραφήματος που απεικονίζει το φορτίο συναρτήσει του χρόνου.

 

Περιττό να πώ ότι τα πειράματά σας είναι άκρως ενδιαφέροντα.

 

Μόνο τα μηχανάκια που είναι τσίλικα και θα φάνε ηλεκτροσόκ, λυπάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πές μου: ποιά είναι τα χαρακτηριστικά (kV, A, συνολικό φορτίο σε Cb της εκκένωσης, διάρκεια της εκκένωσης, ή ότι άλλο χαρακτηριστικό έχεις ακόμη και σε προσεγγιση) της εκκένωσης που προκαλείτε εσείς (όχι της αρχικής που δίνεται από το κύκλωμα της ίδιας της μηχανής).

 

Λοιπόν τα κιλοβόλτ της εκκένωσης είναι γύρω στα 20 με 30. Όσα δίνει ο εργοστασιακός πολλ/στής τάσης της μηχανής.

 

 

Τώρα για τις παρεμβάσεις μας....:

Αυτός ο μικρός σπινθήρας στο μπουζί, έχει γύρω στα 30kv αλλά πολύ λίγη ένταση. (περ. 0.8A)

Περνάμε ανάμεσα στις ακίδες του μπουζιού, μαζί με τα 30ΚV (υψηλή τάση - λίγα αμπέρ) και ένα συνεχές ρεύμα περί τα 300 βόλτ (χαμηλή τάση - πολλά αμπέρ). Αυτά τα αμπέρ είναι πολλά, γιατί αποφορτίζουμε ακαριαία έναν πυκνωτή.!!

 

Το ρεύμα ακαριαίας εκφόρτισης ενός πυκνωτή είναι.:

It=Io•e (εις την -t/R•C) , όπου.:

Ιt = το ρεύμα ακαριαίας εκφόρτισης στο κύκλωμα

Ιο = Το ρεύμα ακαριαίας εκφόρτισης στα άκρα του πυκνωτή

e = Νεπέριος (σταθερός) αριθμός

R και C η αντίσταση του κυκλώματός μας και η χωρητικότητα του πυκνωτή

t = o χρόνος ωσότου το ρεύμα γίνει 0 (μηδέν).

 

Θέτουμε t = R•C.

To Io = V / R (απο το νόμο του Ohm και R η αντίσταση στα ποδαράκια του πυκνωτή).

e = 2,71και λύνουμε ώς πρός Ιt.

 

Για παράδειγμα,

Ένας πυκνωτής 10μF φορτισμένος στα 100βόλτ.

Έστω η αντίσταση στα ποδαράκια του είναι 0.03Ω

Έστω η αντίσταση στο κύκλωμά μας είναι 0.1Ω (χοντρικά)

 

Ιο = 100 / 0.03 = 3333.3 Aμπέρ

t = 0,1 • 0.000001 = 10 εις την -7 δευτερόλεπτα (χρονος αποφόρτησης στο κύκλωμα)

Άρα => Ιt = 3333 • 2.71 (εις την - R•C / R•C) =>

=> Ιt = 3333 • 2.71 (εις την -1) =>

=> Ιt = 3333 / 2.71 = 1229,8 αμπέρ (για t = 10 εις την -7 δευτερόλεπτα)

 

Θές να κάνω και τις πράξεις στο κύκλωμά μας??

εδώ είμαστε..!!

λοιπόν,

Στο κύκλωμά μας:

C = 50μF

R1 = 0,1Ω (χοντρικά) (κυκλώματος)

R2 = 0.03Ω(χοντρικά) (επαφές πυκνωτών)

Vo= 316V DC

 

t1 = R1 • C => t1 = 0,1 • 0,00005 = 5 • 10 εις την -6 δευτερόλεπτα. (χρόνος εκκενωσης)

Io = 316/0.03 = 10500A (στα άκρα του πυκνωτή)

Άρα => Ιt = 10500 • e (εις την - R•C / R•C) =>

=> It = 10500 • 2,71 (εις την -1) =>

=> Ιt = 10500 / 2,71 = 3874,5 Α (το peak του ρεύματος εκκένωσης)

 

Σημείωση.: Την ένταση του κεραυνού δεν την καθορίζει η χορητικότητα, αλλά η τάση στην οποία έχει φορτιστεί ο πυκνωτής. Η χωρητικότητα καθορίζει το χρόνο που θα κρατήσει η εκκένωση.

 

 

Στα προηγούμενα μηνύματα για το νερό, η αξιοποίηση της ηλεκτρικής εκκένωσης, εστιάζονταν στο ότι (όπως είχατε περιγράψει εσείς) έσπαγαν κάποιοι δεσμοί ανάμεσα στα μόρια του νερού, αποδίδοντας κάτι παραπάνω από την ενέργεια που έπαιρναν μέσω της εκκένωσης. Σωστά;

Τι να σου πώ βρε Κώστα.... δεν είμαι χημικός.... Απ ότι λένε οι φίλοι μας απο το Cambridge στο έγγραφό τους, κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει....

 

 

Τώρα, στην περίπτωση της μηχανής με βενζίνη, η ηλεκτρική εκκένωση (που δίνετε εσείς) συμβαίνει μετά το ΑΝΣ, και μάλλον ολοκληρώνεται (αν το έχετε σχεδιάσει κατ'αυτό το τρόπο) πριν το ΚΝΣ. Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο κέρδος, κάποια αξιοποίηση κάποιας μορφής ενέργειας.

 

Όχι.... η ηλεκτρική εκκένωση που κάνουμε εμείς συμβαίνει στο σημείο που γινεται εργοστασιακά.! 30 μοίρες περίπου πρίν το ανω νεκρό σημείο. Εμείς απλά ενισχύουμε τον σπινθήρα. Ουτε εγώ βλέπω να υπάρχει κάποιο κέρδος ουσιαστικό. Εμένα το μόνο γεγονός που με χαροποιεί ιδιέταιρα, είναι ότι τα καυσαέρια δεν μυρίζουν τόσο. Δηλάδή η διαφορά είναι αισθητή..!!

Απλά.... ελπίζουμε ότι κάπως μπορούμε να αντικαταστήσουμε το καύσιμο.

 

 

δηλαδή στο σημείο έναρξης και παύσης, και στην μορφή του γραφήματος που απεικονίζει το φορτίο συναρτήσει του χρόνου.

 

Δες τη φωτογραφία που έχω επισυνάψει. Δεν ξέρω αν είναι σωστό.... Το λέω αυθαίρετα, υποθέτω πως είναι κάπως έτσι.:

http://farm2.static.flickr.com/1306/3173523298_225f8b9a71_b.jpg

 

Μόνο τα μηχανάκια που είναι τσίλικα και θα φάνε ηλεκτροσόκ, λυπάμαι...

 

Ηδη το φαγε το ηλεκτροσόκ.... Για τα κάλα.... :wink:

 

 

 

Υ.Γ..: Ποιός άλλαξε τον τίτλο????

 

Ο τίτλος είναι δυνατόν να αλλάζει από τους συντονιστές έτσι ώστε να είναι πιο περιγραφικός. Εν προκειμένω άλλαξε από εμένα. Τα πολλά θαυμαστικά είναι περιττά. Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω ότι με εντυπωσιάζεις θετικά Ζήση με

1. την σωστή χρήση του λόγου σου

2. τις γνώσεις σου (παρότι δεν έλεγξα μία προς μία τις εξισώσεις)

3. το μεράκι σου

 

Γράφεις ότι R1=0,1Ω περίπου. Προσμετράς και την αντίσταση του αέρα ανάμεσα στις ακίδες. Ακόμα και αν η αντίσταση αυτή είναι σχετικά μικρότερη (σε σχέση με το σκέτο αέρα) την στιγμή που ήδη υπάρχει ο σπινθήρας του μπουζί, νομίζω ότι χρειάζεται μία επαλήθευση. Αυτό το λέω, διότι το Ιmax = 3900 Α περίπου μου φαίνεται πολύ μεγάλο.

 

Αν ο υπολογισμός του χρόνου εκκένωσης είναι σωστός και είναι της τάξης του 10^-6, τότε η δική σας εκκένωση ολοκληρώνεται σε λιγότερο από 1 μοίρα περιστροφής του στοφαλοφόρου, και προτού προλάβει να καεί το μίγμα (το οποίο χρειάζεται περίπου 20-30 μοίρες για να καεί) . Πιθανότατα επιταγχύνει την καύση του μίγματος, ανεβάζοντας την θερμοκρασία του, αφού περνάνε πολλά αμπέρ μέσα από τις ακίδες του μπουζί.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω ότι με εντυπωσιάζεις θετικά Ζήση με

1. την σωστή χρήση του λόγου σου

2. τις γνώσεις σου (παρότι δεν έλεγξα μία προς μία τις εξισώσεις)

3. το μεράκι σου

 

Γράφεις ότι R1=0,1Ω περίπου. Προσμετράς και την αντίσταση του αέρα ανάμεσα στις ακίδες. Ακόμα και αν η αντίσταση αυτή είναι σχετικά μικρότερη (σε σχέση με το σκέτο αέρα) την στιγμή που ήδη υπάρχει ο σπινθήρας του μπουζί, νομίζω ότι χρειάζεται μία επαλήθευση. Αυτό το λέω, διότι το Ιmax = 3900 Α περίπου μου φαίνεται πολύ μεγάλο.

 

Αν ο υπολογισμός του χρόνου εκκένωσης είναι σωστός και είναι της τάξης του 10^-6, τότε η δική σας εκκένωση ολοκληρώνεται σε λιγότερο από 1 μοίρα περιστροφής του στοφαλοφόρου, και προτού προλάβει να καεί το μίγμα (το οποίο χρειάζεται περίπου 20-30 μοίρες για να καεί) . Πιθανότατα επιταγχύνει την καύση του μίγματος, ανεβάζοντας την θερμοκρασία του, αφού περνάνε πολλά αμπέρ μέσα από τις ακίδες του μπουζί.

 

Λοιπόν Κώστα, καταρχάς ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια....!!

 

Δεύτερον, η παρατήρησή σου, είναι καταπληκτική!!

Το είχα στην άκρη του μυαλού μου αυτό. Κάποτε μου είχε πεί ο Δαμιανός ότι είναι 0,3Ω/cm. Δεν είμαι σίγουρος για το 0,3.... θα σε γελάσω.... Προφανώς έχεις δίκιο και τα αμπέρ είναι λιγότερα.

 

Μη σου φαίνεται μεγάλο το ποσό των αμπέρ.... θυμήσου ότι αποφορτίζουμε ακαριαία έναν πυκνωτή. Και αυτή η τιμή είναι στιγμιαία 10^-6 είναι άπιαστα μικρος χρόνος.

 

Ο χρόνος της εκκένωσης είναι περισσότερος απο παλιά γιατί η παλαιά εκκένωση είναι πολύ πιο μικρή απο θέμα ιονισμού. Βλέπε ηλεκτροκόλληση.... Όταν ισα ισα αγγίξεις το σώμα και κάνει σπινθήρα, αυτός ο μικρός ιονισμός, ιονίζει περισσότερο αέρα, και ο περισσότερος αέρας ιονίζει περισσότερο. Τότε μπορείς να τραβήξεις το ηλεκτροδιο λιγο πιο μακρυα και να κανεις τη δουλειά σου. Στην ηλεκτροκόλληση δεν σταματάει ο σπινθήρας γιατί το αποθηκευμένο φορτίο μας είναι τεράστιο καθώς τραβάμε απο την μπρίζα.

Πιστεύω πως αν συνδέσω την ηλεκτροκόλληση στις ακίδες, ο σπινθήρας θα συνεχίσει ανενόχλητος. Θα είναι σαν να ακούμπισα το ηλεκτρόδιο πάνω στο σώμα. Ενώ με τα πυκνωτάκια και την αντίσταση, βάζω ένα όριο χρόνου στην εκκένωση. Γι αυτό εάν βάλω και μεγαλύτερο πυκνωτή θα μου φανεί μεγαλυτερη η εκκένωση, διότι θα προλαβει να ιονιστεί περισσότερος αέρας. Αυτά για να σου πώ ότι η εκκένωση είναι μεγαλύτερης διάρκειας απο την εργοστασιακή.

 

Προφανώς η καύση ξεκινά απο πιο "ζεστό" σπινθήρα και γίνεται πιο γρήγορα και ίσως πιο έντονα. Αυτό πιθανόν να συμβαίνει και με το νερό.... ίσως να γίνεται απότομη ατμοποίηση, ή απότομη ηλεκτρόλυση (brute force) η οποία ίσως απελευθερώνει χημική ενέργεια απο το νερό....

 

 

Ελπίζω να είμαι σωστός και να μην λέω κοτσάνες.... Λυκειόπαιδο είμαι....

Link to comment
Share on other sites

...Αυτό πιθανόν να συμβαίνει και με το νερό.... ίσως να γίνεται απότομη ατμοποίηση, ή απότομη ηλεκτρόλυση (brute force) η οποία ίσως απελευθερώνει χημική ενέργεια απο το νερό....

 

Συμφωνώ ως προς την απότομη ατμοποίηση. Για την ηλεκτρόλυση όμως όχι. Για να γίνει η ηλεκτρόλυση απαιτείται το σπάσιμο των δεσμών Η-Ο-Η, δηλαδή απορρόφηση ενέργειας και όχι απελευθέρωση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω να γίνεται μόνο ηλεκτρόλυση.... Ηλεκτρόλυση και καυση μαζί..!! Την ίδια ώρα που σπάν οι δεσμοί, να πλασμοποιείται και το υδρογόνο με το οξυγόνο, και να γίνονταί όλα αυτά ιόντα. Λές άν είχαμε και ένα γιγάντιο μαγνητικό πεδίο γύρω γύρω να πετυχέναμε σύντηξη??

 

μπά.... δε νομίζω.... προφανώς να λέω κοτσάνες.... Δεν είναι τόσο εύκολο πράμα η σύντηξη....

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι έτσι αν είναι, δηλαδή εάν το νερό στις συγκεκριμένες συνθήκες απορροφά ενέργεια και διασπάται σε οξυγόνο και υδρογόνο και στη συνέχεια ξαναγίνεται νερό αποδίδοντας ενέργεια, δεν κερδίζουμε κάτι.

Το νερό είναι προϊόν κάυσης και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν καύσιμο. Μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί σαν μέσο για μετατροπή μορφών ενέργειας (ηλεκτρική->χημική->ηλεκτρική/κινητική/θερμική), πάντα με απώλεια ενέργειας όμως. Δηλαδή αν έχουμε ηλεκτρική ενέργεια μπορούμε να υδρολύσουμε ή εν γένει να διασπάσουμε το νερό ώστε να πάρουμε υδρογόνο και οξυγόνο για καύση.

 

Ενέργεια θα προέκυπτε μόνο εάν είχαμε διάσπαση του ατόμου του υδρογόνου ή του οξυγόνου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Φίλε μου..!!

 

Δεν αντιλέγω σε τίποτα απο αυτά που λές.

Ίσα ίσα συμφωνώ, γιατί έχω ασχοληθεί κάνοντας ηλεκτρόλυση νερού, και ξέρω ότι είναι μια διαδικασία ενεργοβόρα όπου δεν έχει και σοβαρό συντελεστή απόδωσης.

 

Θα σε παραπέμψω σε ένα πόστ της προηγούμενης σελίδας. Άν έχεις λίγο χρόνο, διάβασε αυτό το PDF που έχω επισυνάψει.... Θα ήθελα να το σχολιάσεις λίγο αν είναι εφικτό, και θέλεις....!!

http://www.michanikos.gr/viewpost.php?p=46351

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου.!!

Ζήσης.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ..: Ποιός άλλαξε τον τίτλο????

Ο τίτλος είναι δυνατόν να αλλάζει από τους συντονιστές έτσι ώστε να είναι πιο περιγραφικός. Εν προκειμένω άλλαξε από εμένα. Τα πολλά θαυμαστικά είναι περιττά. Χάρης

 

Δεν θα ήταν πιο σωστό να ενημερωθώ πριν γίνει η αλλαγή..??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.