Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κίνηση με νερό!


Zissis Chiotis

Recommended Posts

Λοιπόν Κώστα....Θυμήθηκα... καλά πώς το χα ξεχάσει....?

 

Δοκιμή μέσα σε πιστόνι, έχω κάνει, και το έχω ξανα"ποστάρει" εδώ.!

Χωρίς βενίνη! τίποτα.! μια παλαιά μηχανή, απο παπάκι. δεν έχει ίχνος βενζίνης μέσα. Ούτε κάν μυρίζει τίποτα. είχε μείνει εκτός λειτουργίας για 1-2 χρόνια.

 

Έβαλα το μπουζί και έκανα το μεγάλο σπινθήρα. Και κουνήθηκε!! Μάλιστα με νερό κουνίθηκε περισσότερο....

 

στο παραθέτω εδώ, βρίσκεται και στο 1ο ποστ αυτού του τόπικ.! (δειτε τα βίντεο)

 

 

Και τώρα το καλύτερο!!!!

 

Έτυχε να έχω μια πεταμένη μηχανή απο ένα "παπάκι" η οποία δεν δουλεύει πιά....(έχει χαλάσει το συστημα αναφλεξης, και το ξύλωσα και το πέταξα όλο....

 

Δείτε τα βίντεο, και πείτε μου τις γνώμες σας....:

 

 

Και η ίδια δοκιμή, με βρεγμέννο το μπουζί με νερό!!

 

 

 

Απ' αυτό καταλαβαίνουμε ότι το νερο βοηθάει στην όλη διόγκωση. Και ο κεραυνός κάνει δουλειά.

 

Να τονίσω ότι στην μηχανή, δεν υπάρχει ίχνος βενζίνης.!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν Κώστα....Θυμήθηκα... καλά πώς το χα ξεχάσει....?

.....

Να τονίσω ότι στην μηχανή, δεν υπάρχει ίχνος βενζίνης.!!

 

Είχα γράψει για τις δυσκολίες που υπάρχουν στην πρακτική εφαρμογή...

Μία δυσκολία που βλέπω είναι ότι στην μόνιμη κατάσταση όπου ο κινητήρας θα πρέπει να εργζεται με σταθερές στροφές, η θερμοκρασία του κυλίνδρου θα είναι υψηλή και δεν θα επιτρέπει στο νερό να υγροποιηθεί. Οπότε θα πρέπει να απομακρύνεται ο ατμός ή το πλάσμα και να εισέρχεται νέο υγρό νερό.
Link to comment
Share on other sites

Στο pdf λένω πως η "έκλυση" της ενέργειας παίρνει τη μορφή κινητικής ενέργειας του νέφους.

 

Άρα δηλαδή, έχουμε έργο κινητικής ενέργειας?

 

Είχα γράψει για τις δυσκολίες που υπάρχουν στην πρακτική εφαρμογή...
Μία δυσκολία που βλέπω είναι ότι στην μόνιμη κατάσταση όπου ο κινητήρας θα πρέπει να εργζεται με σταθερές στροφές, η θερμοκρασία του κυλίνδρου θα είναι υψηλή και δεν θα επιτρέπει στο νερό να υγροποιηθεί. Οπότε θα πρέπει να απομακρύνεται ο ατμός ή το πλάσμα και να εισέρχεται νέο υγρό νερό.

Εχω την εντύπωση πώς κάτι τέτοιο λύνεται.... Φτάνει να γινει η αρχή.!

 

Τελικά βρε παιδιά για να καταλάβω.... Τι έχουμε; ατμό?? Νέφος? Κρύο.? Ζεστό??

Έχω μπερδευτεί λιγάκι.... :roll:

 

Το μόνο που έχω κατασταλάξει στα σίγουρα, είναι ότι το έμβολο κινείται..!!

Πώς όμως?

Ελπίζω να βαδίζουμε στον ίδιο "δρόμο σκέψης".... :idea:

Link to comment
Share on other sites

Η πράξη θα δείξει τι μπορεί και τι δεν μπορεί να γίνει.

 

Μέχρι όμως να το δείξει η πράξη, η θεωρία λέει ότι μία ηλεκτρική εκκένωση μετατρέπει μία ποσότητα νερού σε ατμό (και όπως λέει το pdf, και σε σταγονίδια, νέφος) ανεβάζοντας την πίεση εντός του θαλάμου καύσης ενός κινητήρα, και στρέφει τον στρόφαλο για μερικές μοίρες, ίσως και μερικές στροφές. Μετά αρχίζουν τα δύσκολα ... (δηλαδή η απαίτηση για συνεχείς επαναλήψεις του φαινομένου)

 

Σημείωση: Η ενέργεια που σύμφωνα με το pdf απελευθερώνεται, είναι αυτή που βοηθά στην δημιουργία των μικρών σταγονιδίων, του νέφους δηλαδή, και φυσικά δεν έχει σχέση με την θερμότητα που προκαλείται από την εκκένωση που με την σειρά της (η θερμότητα) ατμοποιεί ένα μέρος από το νερό, και κινεί το πιστόνι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, ήδη έχεις βάλει τη σκέψη μου σε μια σειρά.... Τώρα κατάλαβα σε έναν βαθμό τι γίνεται....

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω θερμά, κι εσένα αλλά και τον energeia για την καταπληκτική βοήθεια που μου προσφέρετε, οικειοθελώς.!!

 

Μετά δεν αρχίζει τίποτα δύσκολο.... Το δύσκολο ήταν η αρχή, και η αρχή ξέρω πώς είναι το ήμισυ του παντός. Δεν απέχουμε πολύ.... Το μόνο που μας περιορίζει είναι ο χρόνος. Όπως έχω προαναφέρει, πρίν κανα-δυο βδομάδες έχω αγοράσει μια μηχανή, μόνο και μόνο για να υλοποιήσω όσα γράφουμε εδώ.!! Δυστυχώς οι υποχρεώσεις μου στο σχολείο και στο διάβασμα για τις πανελλήνιες, με περιορίζουν κατα πολύ, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να σχοληθώ με το πείραμα....

 

Πιστεύω βαθυά μεσα μου όμως, ότι κάτι θα πετύχει.... έστω κι άν δεν πετύχει, το σίγουρο είναι ότι θα έχουμε αποκτήσει μια εμπειρία και θα λέμε.... κάποτε ασχολήθηκα και με αυτό....

 

Παιδιά είναι θέμα χρόνου νομίζω να το καταφέρουμε... εσείς τι λέτε????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.