Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση αμοιβης μηχανικού χωρις εισφορά ΤΕΕ


Recommended Posts

Σε οικοδομικο εργο που εχω υποβαλλει στο ΤΕΕ και εχω πληρωσει την αμοιβη μελετης(χωρις την εισφορα τεε) μετα απο ελεγχο της πολεοδομιας το τροποποιησα και θελω να εκδοσω συμπληρωματικη εντολη για την νεα αμοιβη.

Επειδη ομως δεν εχω καταβαλει την εισφορα ΤΕΕ η παλια πληρωμη μου δεν εμφανιζεται στο συστημα οποτε και δεν αφαιρειται για τον υπολογισμο της νεας εντολης πληρωμης.

Το εργο στο συστημα ειναι σε κατασταση προσωρινης υποβολης και η πρωτη πληρωμη εγινε τον 1ο/2014.

Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η εισφορά ΤΕΕ είναι προαπαιτούμενο για να εμφανιστεί η πληρωμή στο σύστημα του ΤΕΕ...

 

Ούτε δεν μπορώ να καταλάβω αυτό περί αφαίρεσης...Εννοείς την αμοιβή ή τις εισφορές ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

εκδοχή α.

έχεις τροποποιήσει το αρχικό έργο στο σύστημα του ΤΕΕ

βγάζεις τη νέα εντολή πληρωμής και χειρόγραφα αφαιρείς πάνω στο έντυπο την παλιά και πληρώνεις τη διαφορά (από τη νόμιμη ή την συμφωνηθείσα)

εκδοχή β.

έχεις φτιάξει νέο έργο στο σύστημα του ΤΕΕ

βάζεις την διαφορά από το προηγούμενο ως συμφωνηθείσα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η εισφορά ΤΕΕ είναι προαπαιτούμενο για να εμφανιστεί η πληρωμή στο σύστημα του ΤΕΕ...

 

Ούτε δεν μπορώ να καταλάβω αυτό περί αφαίρεσης...Εννοείς την αμοιβή ή τις εισφορές ΤΕΕ;

Θελω να βγαλω εντολη πληρωμης για συμπληρωματικη αμοιβη.

Εκανα ενα check στα εργα μου,σε οσα ειχα πληρωσει εισφορα ΤΕΕ εμφανιζονται οι τραπεζικες πληρωμες στο συστημα ΤΕΕ και σε οσα δεν ειχα καταβαλει την εισφορα το πεδιο τραπεζικες πληρωμες δεν εχει ενημερωθει.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση στο πρόβλημα είναι αυτό που λέει ο imhotep αλλά στο ίδιο έργο διορθώνεις την συμβατική στο υπόλοιπο ποσό, εκδιδεις εντολή πληρωμής και μετά βάζεις την ορθή συμφωνηθείσα.

 

Αλλά γιατί πρέπει να βγάλεις εντολή πληρωμής;;;;

Link to comment
Share on other sites

Eφοσον το εργο δεν εχει κλεισει στο Συστημα Αμοιβων, πειραξε τη συμφωνηθεισα, βαζοντας την αμοιβη που σου υπολοιπεται και μετα ξαναπειραξε την και βαλλε τη συνολικη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό που λεει ο συνάδελφος terry θα κάνω.Πάντως μου το επιβεβαίωσε και αλλος συνάδελφος οτι σε οσα εργα αμοιβων του ΤΕΕ δεν εχει πληρωθεί η αντίστοιχη εισφορά το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ δεν ενημερώνει τις τραπεζικές συναλλαγές με την καταθεση της αμοιβής.(μάλλον το κάνει για να μας υποχρεώσει να καταβάλουμε την εισφορά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.