Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θεώρηση Οικοδομικής Άδειας για Ηλεκτροδότηση


akakios

Recommended Posts

Την βοήθειά σας παρακαλώ, 

Σε πέτρινο κτίμα πρό του 1955 εκδόθηκε πρόσφατα άδεια μικρής κλίμακας εργασιών για ανακατασκευή στέγης και λοιπές εργασίες. Πως δίνεται θεώρηση  από την πολεοδομία για ηλεκτροδότηση; 

Τι έγγραφα χρειάζονται; 

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

καλημερα! μετά την έκδοση του ΠΕΚ, απαιτούνται και οι υπ. δηλ. ιδιοκτητη , υδραυλικου και μηχναικών επιβλεπόντων. Έχει κανείς στη διάθεση του σχετικά υποδείγματα? ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2022 at 6:17 ΜΜ, Manos86 said:

Την βοήθειά σας παρακαλώ, 

Σε πέτρινο κτίμα πρό του 1955 εκδόθηκε πρόσφατα άδεια μικρής κλίμακας εργασιών για ανακατασκευή στέγης και λοιπές εργασίες. Πως δίνεται θεώρηση  από την πολεοδομία για ηλεκτροδότηση; 

Τι έγγραφα χρειάζονται; 

 

Ευχαριστώ πολύ

Δηλαδή από το 1955 μέχρι σήμερα δεν είχε ποτέ ρεύμα???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι!Έχω άδεια με παλαιά άδεια με 7/6/1983 ημερομηνία έκδοσης. Ο μηχανικός του έργου ζει και βασιλεύει αλλά αδυνατεί να εξυπηρετήσει κατά τα λεγόμενα του. Θέλω να τη θεωρήσω για ρεύμα γιατί ο ιδιοκτήτης είχε παλιά χελώνα και για να μη πληρώνει την κατήργησε και χρησιμοποιούσε το οίκημα ως αποθήκη του μαγαζιού του. Τώρα θέλει να εκμεταλλευτεί το χώρο και θέλει ρεύμα.  Από πολεοδομία μου ζητάνε αλλαγή επιβλέποντος και να πληρωθούν επιβλέψεις προηγούμενου επιβλέποντα με αυτοψία ελεγκτή δόμησης. Σημειωτέον έκανα και τακτοποίηση σε κάποιες αυθαίρετες προσθήκες που είχε με 4178. Απο τη πολεοδομία μπερδέψαν τους φακέλους και στο φάκελο μας το μόνο που δεν υπάρχει είναι σχέδια! Στα σκαναρισμένα βάλαν σχέδιο άλλης άδειας. Αν δε βρω το σχέδιο ενώ έχω από το στέλεχος το περίγραμμα πως να το αντιμετωπίσω? Να βάλω τροποποίηση όψεων πχ? Επίσης ο προηγούμενος μηχανικός δε δίνει καν λογαριασμό για να του βάλω αμοιβή ή να συνεννοηθώ για το ΦΕΜ του με λογιστή.. Πρέπει να καταθέσω αμοιβή όπως και να έχει αφού είναι πριν το Σεπτέμβριο του 1983 η άδεια που βγήκε το φεκ αμοιβών μηχανικών? Προσπαθώ να βοηθήσω γιατί θα μείνω εγώ σε αυτό το οίκημα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 4/7/2022 at 9:16 ΠΜ, deskar said:

Καλημέρα συνάδελφοι!Έχω άδεια με παλαιά άδεια με 7/6/1983 ημερομηνία έκδοσης. .... Προσπαθώ να βοηθήσω γιατί θα μείνω εγώ σε αυτό το οίκημα....

Σιγα μην βρήκες ακρη στην υπόθεση σου.

Δυστυχώς εχω και εγω παρόμοιο θεμα. Θέλω ρεύμα αλλα απεβίωσε ο μηχανικός επίβλεψης!!!

Link to comment
Share on other sites

πολλοί ιδιοκτήτες σε πάμπολλες και διάφορες  περιπτώσεις τρέχουν και δεν ... φτάνουν ποτέ στο ...τέρμα

Γιατί να μην μπορεί σε περιπτώσεις ηλεκτροδότησης οικοδομών με Ο.Α και με ρυθμίσεις αυθαιρέτων τουλάχιστον ή ο  μηχανικός που τη ρύθμισε ή ακόμη και ο οποιοσδήποτε μηχανικός να εκδίδει την Η.Τ.Κ και με αυτή να ηλεκτροδοτεί  άμεσα την οικοδομή?? Πότε επιτέλους θα το καταλάβουν?? τι νόημα έχει αυτή η προστασία των αμοιβών?? λες και οι επιβλέποντες αν τις δικαιούνται ή αν τις θέλουν-και πως να τις δικαιούνται άλλωστε όταν παρά την επίβλεψη υπάρχουν αυθαίρετα -να μην μπορούν να τις απαιτήσουν με άλλο τρόπο!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2022 at 9:16 ΠΜ, deskar said:

....Σημειωτέον έκανα και τακτοποίηση σε κάποιες αυθαίρετες προσθήκες που είχε με 4178. ....

αφού έχεις κάνει τακτοποίηση μπορείς να κάνεις σύνδεση ως τακτοποιημένο με την βεβαίωση για τα δίκτυα που βγάζει το σύστημα και υποθέτω θα έχεις ανεβάσει και σχέδια κατόψεων υφιστάμενης κατάστασης....

 

Link to comment
Share on other sites

Didonis 

Εγώ γιατί δεν βλέπω ούτε στο άρθ 47 ούτε στο άρθρο 47Α ούτε στην Αριθμ. οικ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/123669/4743  ΦΕΚ  6548Β/31-12-21 πως γίνεται η ηλεκτροδότηση κτιρίων με Ο.Α και με ρυθμισμένα αυθαίρετα?? 

Μάλιστα πέραν αυτού μεταξύ όλων των παραπάνω διατάξεων βλέπω και ένα κύκλο που δεν κλείνει ποτέ 

άρθρο 47

Μετά την έκδοση του Πιστοποιητικού Ελέγχου Κατασκευής, για τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφελείας, με την εξαίρεση των περιπτώσεων αρχικής σύνδεσης με το Δίκτυο Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ως προς τις οποίες εφαρμοστέα τυγχάνει η διάταξη του άρθρου 47Α του ν.4495/2017, υποβάλλεται ηλεκτρονικά, διά της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), από τον ιδιοκτήτη μέσω εξουσιοδοτημένου μηχανικού αίτηση στην Υ.ΔΟΜ., η οποία ελέγχει τα αποδεικτικά καταβολής των οφειλόμενων εισφορών υπέρ του Δημοσίου και του e-ΕΦΚΑ και το αποδεικτικό καταβολής της συμφωνηθείσας αμοιβής επίβλεψης και θεωρεί την οικοδομική άδεια.

Αριθμ. οικ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/123669/4743  ΦΕΚ  6548Β/31-12-21

β) Για την περίπτωση οριστικής σύνδεσης/αρχικής ηλεκτροδότησης, υποβάλλονται επιπροσθέτως, πέραν

των ανωτέρω, τα κάτωθι:

βα) αντίγραφο της βεβαίωσης που εκδίδεται από τον οικείο δήμο σχετικά με την επιφάνεια της προς ηλεκτροδότηση ιδιοκτησίας/κτιρίου,

ββ) η θεώρηση της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης, σύμφωνα με το άρθρο 47

κάνω κάπου λάθος???

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έτσι ΚΑΝΑ, ΈΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

Τι μας λέει λοιπόν το άρθρο 47; αν έχεις σύνδεση με ρεύμα πας με άρθρο 47Α. Το 47Α λέει πάνε με ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ ΦΕΚ 31-12-21, και εκεί σου λέει βγάλε Βεβαίωση για σύνδεση από πλατφόρμα ΤΕΕ και υποχρεωτικά βάλε θεωρημένη της άδεια που λέει το άρθρο 47, για ρεύμα! ενώ πριν σου είπε το άρθρο 47 ΟΧΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΡΕΥΜΑ...

Θέλω να ουρλιάξω ρε παιδιά!!!!!!

Και έχει βρει κανείς σας φίλοι και συνάδερφοι πως γίνεται αυτή η "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ" από το gov?

Μιλάμε θα σκάσω... τι να πω στον κόσμο με παλιές άδειες; λέω ότι το .gov δεν έχει ετοιμαστεί ακόμα...

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ; ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΥΓΕΙ ΚΑΤΙ;;;

Να είστε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.