Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θεώρηση Οικοδομικής Άδειας για Ηλεκτροδότηση


akakios

Recommended Posts

8 minutes ago, akis73 said:

Καλημέρα, αν θυμάμαι καλά οι βεβαιώσεις που έβγαζε το σύστημα αυθαιρέτων για σύνδεση με δίκτυα έχουν καταργηθεί. Οπότε κάνεις υπαγωγή για τις αυθαιρεσίες προ του '11, κλείνεις την άδεια στην Υδομ, με το παλιό σύστημα λογικά αφού είναι του '02, και μέσω του συστήματος εκδίδεις πλέον βεβαίωση για δίκτυα.

Ναι, εννοούσα Βεβαίωση με το καινούριο σύστημα του eadeies. Δε μπορώ να εκδώσω Βεβαίωση για σύνδεση αυθαιρέτων, πατώντας στη Δήλωση Ν4495/17, παρακάμπτοντας τη διαδικασία για θεώρηση της Άδειας για ρεύμα; Αυτή είναι η ερώτησή μου. Στην εσχετική απόφαση του ΥΠΕΝ, πάντως, περί Βεβαιώσεων σύνδεσης μέσω eadeies, δε μου είναι σαφές τι ακριβώς ισχύει σε αυτήν την περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 λεπτά πριν, Occultist said:

Δε μπορώ να εκδώσω Βεβαίωση για σύνδεση αυθαιρέτων, πατώντας στη Δήλωση Ν4495/17, παρακάμπτοντας τη διαδικασία για θεώρηση της Άδειας για ρεύμα;

Το σύστημα του 4495 εκδίδει ακόμα τις σχετικές βεβαιώσεις οι οποίες όμως δεν ισχύουν. Αντίστοιχα έχουν ενημερωθεί και οι αρμόδιες υπηρεσίες ώστε να κάνουν δεκτές μόνο τις αιτήσεις από το e-adeies, αυτό σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, akis73 said:

Το σύστημα του 4495 εκδίδει ακόμα τις σχετικές βεβαιώσεις οι οποίες όμως δεν ισχύουν. Αντίστοιχα έχουν ενημερωθεί και οι αρμόδιες υπηρεσίες ώστε να κάνουν δεκτές μόνο τις αιτήσεις από το e-adeies, αυτό σου λέω.

Δεν ρωτάω αυτό. Το γνωρίζω ότι θα είναι μέσω eadeies οι Βεβαιώσεις σύνδεσης. Ρωτάω αν μπορώ να εκδώσω Βεβαίωση ως αυθαίρετο (μέσω eadeies) και όχι ως κτίριο βάσει Ο.Α., πατώντας στη Δήλωση 4495, παρακάμπτωντας το ότι δεν έχει θεωρηθεί η Άδεια για ρεύμα (ο Επιβλέποντας Μηχανικός, πάντως, έχει πάρει σύνταξη).

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Occultist said:

Δεν ρωτάω αυτό

ΟΚ σόρρυ τότε γιατί δεν κατάλαβα εγώ. Όμως εφόσον έχεις αυθαίρεσίες σε κτίσμα με 'ανοιχτή' άδεια και χωρίς θεωρημένο στέλεχος, γνώμη μου είναι ότι αυτό που λες δεν γίνεται. :(

Link to comment
Share on other sites

@Occultist

Για να ρευματοδοτηθεί οικοδομή ή τμήμα της εξολοκλήρου από τα αυθαίρετα (ν. 4495/17), θα πρέπει να είναι εξολοκλήρου αυθαίρετη, αλλιώς προηγείται η θεώρηση της άδειας.

Δεν υπάρχει δυνατότητα υπαγωγής εξ' ολοκλήρου αυθαιρέτου πλέον, καθώς θα ήταν κατηγορία 5 στην περίπτωσή σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει, ανάμεσα σε άλλες επιμέρους αυθαιρεσίες, μετακίνηση θέσης σε άλλη νόμιμη με την ίδια υψομετρική διαμόρφωση, δεν είναι Κατηγορία 3 με Υπαγωγή όλου του κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

κτίριο γραφείων με Ο.Α. του 1975 και σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών όλα νόμιμα. Θέλω να δώσω βεβαίωση για να ηλεκτροδοτηθεί εξ αρχής ένα γραφείο διότι παλαιότερα ηλεκτοδοτούταν από κοινό ρολόι με άλλα γραφεία και πλέον έχει διακοπεί το ρεύμα λόγω χρεών.

Μπήκα στο e-adeies για να εκδώσω την βεβαίωση και μου ζητάει θεώρηση της Ο.Α., από την πολεοδομία όμως μου είπαν ότι δεν θεωρούν παλιές Ο.Α.

Τι κάνω; Αν βρω το παλιό φύλλο αδείας που έχει την θεώρηση για ηλεκτροδότηση μπορώ να αναρτήσω αυτό στο σύστημα; Αν αναρτήσω το απλό φύλλο αδείας (που δεν αναφέρει για ηλεκτροδότηση) υπάρχει πρόβλημα;

Να αναφέρω ότι η οικοδομή έχει ηλεκτροδοτηθεί με πάρα πολλά ρολόγια, είναι δυνατόν σήμερα να κολλάμε σε ένα τέτοιο θέμα (θεώρηση Ο.Α.) ;; είναι να τραβάς τα μαλλιά σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τελική σύνδεση σε ηλεκτρονική άδεια (του 21) για πολυκατοικία με ΟΙ , συνεννοούμαστε με ΥΔΟΜ για ΠΕΚ και θεώρηση άδειας και αφού τα έχουμε πάμε στο σύστημα και βγάζουμε για μια μια ιδιοκτησία+ΚΧ την αντίστοιχη βεβαίωση (συγχαρητήρια στο ΤΕΕ για το νέο βασανιστήριο που μας υποβάλλει και τις άπειρες καταχωρίσεις που θα γεμίζουν το σύστημα) . Εως εδώ καλά μου φαίνονται, θα ήθελα να ρωτήσω για την βεβαίωση εκτός από το θεωρημένο στέλεχος και την ανάληψη διαχείρισης θα χρειαστούν να ανέβουν και σχέδια των ιδιοκτησιών (πχ. κατόψεις/στατικα/μηχανολογικά κτλ;) , επίσης η ανάληψη διαχειρίσης θα γίνει από τον κύριο του έργου που έχει βγει η άδεια (πχ τον κατασκευαστή) ή από τους ιδιοκτήτες που έχουν αγοράσει τα διαμερίσματα;

Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2023 at 4:42 ΜΜ, giorgosv said:

Αν βρω το παλιό φύλλο αδείας που έχει την θεώρηση για ηλεκτροδότηση μπορώ να αναρτήσω αυτό στο σύστημα;

Eγώ αυτό κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.