Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχεία σε τετραώροφα κτήρια και άνω.


 

Recommended Posts

Καλησπέρα , είμαι φοιτητής στο ΑΠΘ και θέλω να ρωτήσω για την τροποποίηση για τα τοιχεία σε 4ώροφα κτίρια .

 

Επειδή στον ΕΑΚ 2000 που έχω δε βρήκα τίποτα σχετικό , τα κατκόρυφα στοιχεία που έχουν μήκος 2μ και κάτω θεωρούνται οτι λειτουργούν σαν στύλοι σε 4ώροφα κτίρια και άνω ?

 

Γιατι η διορθώτρια σε μια εργασια μου , μου ειπε οτι σε 4ώρφοα κτιρια και άνω τοιχεία θεωρούνται τα στοιχεια που εχουν μηκος 2μ και ανω .

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τον ορισμό που δίνει ο Ε.Κ.Ω.Σ. 18.5.1, ότι δηλαδή: "Ένα δομικό στοιχείο θεωρείται τοίχωμα όταν το μήκος του, lw είναι τουλάχιστον τετραπλάσιο του πλάτους του b", μπορείς να συμπεράνεις ότι ακόμα και ένα κατακόρυφο στοιχείο διαστάσεων 1,00x0,25 m θεωρείται τοίχωμα και προφανώς οπλίζεται και σαν τοίχωμα, κατά Ε.Κ.Ω.Σ. βέβαια. Ο Ε.Α.Κ. όμως ένα τέτοιο δομικό στοιχείο στοιχείο δεν το θεωρεί τοίχωμα έτσι ώστε να το συμπεριλάβει στον υπολογισμό του nv, καθώς για κτήρια έως 4 ορόφους απαιτεί τοιχία 1,50 m, ενώ για κτήρια από 4 και άνω 2,00 m τοιχία.

Επομένως στοιχεία από 2 m και κάτω λειτουργούν σαν τοιχώματα (αρκεί να ικανοποιούν το κριτήριο του Ε.Κ.Ω.Σ. 15.5.1) απλά δεν συμμετέχουν σεισμικά στον υπολογισμό του nv (αφού δεν το επιτρέπει ο Ε.Α.Κ.)

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία λέξη του ilias είναι ΕΑΚ και όχι ΕΚΩΣ που γράφηκε προφανώς εκ παραδρομής.

Τα ελάχιστα μήκη των 1,50μ και 2,00μ μπορούν να μειωθούν σε 1,30μ και 1,80μ αντίστοιχα αν στο άκρο του τοιχίου υπάρχει εγκάρσιο άλλο τοιχίο όπως πχ συμβαίνει στους πυρήνες των κλιμακοστασίων.

Το αναφέρει ο ΟΑΣΠ σε σχετική οδηγία που θα την βρεις ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη μήπως λέγοντας πέλμα η εγκύκλιος στο σημείο αυτό, εννοεί εκτός από τους πυρήνες κλιμακοστασίων και απλά τοιχία με διαμόρφωση υποστυλώματος στο άκρο?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τοιχία έχουν διαμόρφωση υποστυλώματος στο άκρο. Υποχρεωτικά τουλάχιστον σε κτήρια Με Αυξημένες Απαιτήσεις Πλαστιμότητας (Μ.Α.Α.Π.).

Μάλλον όμως εννοείς αν το άκρο του τοιχίου είναι υποστύλωμα που ξεχωρίζει από τον κορμό του τοιχίου λόγω μεγαλύτερων διαστάσεων. Απ' το παράδειγμα όμως που αναφέρει η οδηγία του ΟΑΣΠ, επί λέξη "(π.χ. σε τοιχώματα φρεάτων ανελκυστήρων)" συμπεραίνω ότι πρέπει να υπάρχει τοιχίο στο άκρο για να επιτρέπεται η μείωση του μήκους. Η λογική μάλλον είναι ότι ένα τοιχίο Γ έχει μεγαλύτερη ροπή αδράνειας απ' αυτή που υπολογίζουμε όταν θεωρήσουμε μεμονωμένα ορθογωνικά τοιχία προς τη μία και την άλλη διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η διορθώτρια σε μια εργασια μου , μου ειπε οτι σε 4ώρφοα κτιρια και άνω τοιχεία θεωρούνται τα στοιχεια που εχουν μηκος 2μ και ανω .

dounas, αυτό που μάλλον ήθελε να σου πει η κυρία και σου πέρασε λάθος μήνυμα, είναι πως σε 4ώροφα κτίρια και άνω, τα τοιχία τα οποία συμβάλλουν στον συνυπολογισμό του ην, είναι όσα έχουν μήκος >2μ και αυτό διότι αυτά παρουσιάζουν το κατάλληλο διάγραμμα ροπών στην βάση τους.

 

Σε μία 10όροφη, το στοιχείο 150/25 είναι τοιχίο αλλά δεν προσμετράται στον υπολογισμό του ην, όπως και σε ένα διώροφο, το στοιχείο 110/25 (αλλά όχι το 100/25)!

 

Έτσι:

- Άλλα τα τοιχία κατά ΕΚΩΣ

- Άλλα τα τοιχία κατά ΕΑΚ (για τον υπολογισμό του ην).

Το ότι ένα στοιχείο δεν συμβάλλει στο ην δεν σημαίνει πως παύει από τοιχίο.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη ή acnt, μήπως μπορείτε να μου πείτε τι τύπου αρχείο είναι αυτό πού κατεβαίνει με download από το rapidsare (του ΟΑΣΠ το σχετικό με τα τοιχεία), γιατί ούτε σαν pdf, ούτε σαν doc ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία λέξη του ilias είναι ΕΑΚ και όχι ΕΚΩΣ που γράφηκε προφανώς εκ παραδρομής.

Ναι Χάρη φυσικά και είναι όπως τα λες.

Ευχαριστώ και το διορθώνω και στην αρχική μου δημοσίευση για να είναι σωστή και να μην παρασυρθεί κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία 10όροφη, το στοιχείο 150/25 είναι τοιχίο αλλά δεν προσμετράται στον υπολογισμό του ην, όπως και σε ένα διώροφο, το στοιχείο 110/25 (αλλά όχι το 100/25)!

 

Φίλε μου, γιατί το 100/25 δεν είναι τοιχίο?

Link to comment
Share on other sites

erling, πρόσεχε την λογική μου:

Αν και κατά ΕΚΟΣ πρέπει l/b>=4 (άρα το 100/25 είναι τοιχίο) αν πας στην οικοδομή και το δεις οπλισμένο με δύο κλωβούς 20/45 ή 20/40 για τις κρυφοκολώνες, θα θεωρήσεις οτι όλα εντάξει; Ή μήπως θα βάλουμε κρυφοκολώνες μικρότερες από 20/40 και θα λέμε ότι το γράμμα του νόμου μας καλύπτει; Και ο κορμός του τοιχίου πόσο θα είναι; 20-25εκ; Και θα δουλέψει ως τοιχίο αυτό;

Αυτό που θέλω να πω ςίναι πως δεν θα πρέπει να παίρνουμε τον ΕΑΚ κατά γράμμα και να εφαρμόζουμε πράγματα... μή εφαρμόσιμα! Με την ίδια λογική μία κολώνα 20/90 θα έπρεπε να οπλιστεί ως τοιχίο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.