Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΑΠ-Σεισμική Μηχανική


Recommended Posts

Γεια σας

Με εχουν παρει στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, ξεκιναω απο το Οκτωβριο και εχω παρει το ΣΜΑ50.

Θελω να ρωτησω σχετικα με τις υπηρεσιες τους στο διαδυκτιο, Μου εχουν δωσει κωδικους αλλα όταν παω να δω τις διπλωματικες εργασίες , http://portal.eap.gr/  κατω δεξια , Αν και λεει οτι οι φοιτητες εχουν προσβαση σε ποιαδηποτε ενοτητα , οταν επιλεγω μου λεει

"Δεν μπορείτε να εγγραφείτε σε αυτό το μάθημα προς το παρόν"
Τους πηρα τηλ. αλλα μαλλον δεν μου τα λεγανε καλα...ειπαν οτι πρεπει να εχω αρχήσει την διπλωματικη μου εργασια για να εχω προσβαση. Ισχυει αυτο?
 
Υ.Γ. Παρομοιο μηνυμα οταν επιλεγω το μαθημα που εχω επιλεξει το ΣΜΑ50 απο τις υπηρεσιες
Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ok, Thanks

Mηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποιο κομπιουτερακι να λυνει εξισωσεις - ολοκληρωματα ?

Θα μου χρειαστει για το μαθημα του ΣΜΑ να το εχω στην εξεταση. Eχω εντοπισει HP50g.

Για το pc ποιο προγραμμα μου προτεινετε ? Να υποθεσω το mathlab?

Yπαρχουν ετοιμες βιβλιοθηκες για εξισωσεις δυναμικης κινησης ?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να πάρεις πρώτα το εκπαιδευτικό υλικό.

Εγώ δεν χρειάστηκα κάτι παραπάνω από το excel και αυτό κάποιες φορές.

Ολοκλήρωμα από ότι θυμάμαι σε ΣΜΑ 50, 51 , 60  δεν χρειάστηκε να λύσω σε  εξέταση.

Σε μια εργασία μόνο που ήταν επαναλαμβανόμενοι υπολογισμοί πολλών δεδεομένων έγραψα ένα στοιχειώδες προγραμματάκι σε basic .

Στις εξετάσεις πήγα με κλασσικό μη προγραμματιζόμενο κομπιουτεράκι casio 20ετίας που το είχα προπτυχιακά !

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ξεκίνησα αλλά δεν το συνέχισα για δικούς μου λόγους, στην πρώτη συνάντηση μας είπε ο καθηγητής ότι απαραίτητο είναι το mathematica ή το matlab.

 

Βέβαια δεν παρέδωσα ποτέ εργασία, αλλά φίλη μου που συνέχισε, μου είπε ότι το mathematica -που το ξέραμε από την σχολή- την βοήθησε ιδιαίτερα στις πράξεις. Αντί να έχει επιστημονικό κομπιουτεράκι, τα έγραφε στο pc.

Link to comment
Share on other sites

 ότι απαραίτητο είναι το mathematica ή το matlab.

Συναδελφε καλησπερα!

Στη σχολη μου μεχρι στιγμης εχουμε εξοικειωθει στo matlab,ωστοσο εχω δει αρκετες αναφορες στο mathematica.

Mηπως ειναι ευκολο να μου στειλεις το link για να το κατεβασω,γιατι θεωρω θα με βοηθησει αρκετα με τις εργασιες μου?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις καλά το matlab, έχω ακούσει ότι ΔΕΝ χρειάζεσαι ΚΑΙ το mathematica. Εγώ matlab δεν διδάχτηκα ποτέ, ούτε το συνάντησα κάπου, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

 

Αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά, δες εδώ: http://www.wolfram.com/mathematica/

 

Παλιότερα υπήρχε δοκιμαστική έκδοση online, την οποία δεν βρίσκω τώρα, αλλά βλέπω ότι την έχουν ανακοινώσει (μάλλον με συνδρομή).

 

Στη σχολή πάντως, μας το είχαν δώσει "σπασμένο" οι παλιότεροι φοιτητές.

Link to comment
Share on other sites

@dimitrispsi

Σ'ευχαριστω Δημητρη,

Δυστηχως νομιζα θα ειχε δωρεαν student version αλλα τελικα καταληγει εδω -->   Get your free 30-day trial version

Θα το κατεβασω τελος εξεταστικης να εχω χρονο να ασχοληθω λιγακι και να δω διαφορες. Αν ξερω καλο matlab?,Περα απο τα βασικα που μας εμαθαν, ελαχιστες εφαρμογες που δημιουργησα, πιστες αντιγραφες απο τα συγγραματα πιο πολυ!

Καλοκαιρι πλησιαζει θα ασχοληθω πιο πολυ στον ελευθερο χρονο μου.

Παντως απο το word η ''δουλειά'' δεν βγαινει ομορφη και ειναι και πολυ κουραστικο εως βαρετο θα'λεγα.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο octave http://www.gnu.org/software/octave/

“Open source matlab” αν θες. Εξοικιώνεσαι σε αυτό και όταν/αν φτάσεις σε αδιέξοδο κατεβάζεις και το matlab.

Δες και εδώ

Edited by bob mastoras
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.