Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΑΠ-Σεισμική Μηχανική


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ότι προτείνει ο καθηγητής είναι συνήθως το πιο ασφαλές. Αφού προτείνει δύο (matlab / mathematica) εγώ θα επέλεγα matlab (ή octave).

            Πιο πολλοί χρήστες - μεγαλύτερη κοινότητα.

            Πιο μεγάλη προσαρμογή σε προβλήματα αριθμητικής ανάλυσης. (Το mathematica θεωρείται πιο προσαρμοσμένο σε συμβολικά)

            Σύνταξη και operational semantics πιο οικεία στον πατροπαράδοτο προστακτικό προγραμματισμό.

My 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

OK, μαλλον παμε για mathlab (ποιοα η διαφορα με octave?)

 

Πριν αρχησω να το μελεταω, λυνει διαφορικες? Παραγωγιζει? Λυνει εξίσωση ως προς τον άγνωστο (μεταβλητή ) που θελω εγω? (χωρις να βγαλει τιμες αλλα

μονο την εξισωση ως προς τον αγνωστο πχ χ=Υ+5 να δωσω λυσε ως προς Υ οποτε Υ=χ-5)

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ρε παιδιά το matlab για τη ΣΜΑ για ποιο λόγο το θέλετε;

τις τέλειωσα και τις 4 ενότητες και ουδέποτε χρειάστηκε... εκτός και αν το θέλετε για εγκυκλοπαιδικούς λόγους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ομοιως δε χρειαστηκα matlab στη ΣΜΑ50. Με excel μια χαρα εκανα τη δουλεια μου στις εργασιες και στην εξεταση μια τυπικη επιστημονικη αριθμομηχανη.

 

Θυμαμαι βεβαια μια ασκηση στην οποία επρεπε να "κατασκευασουμε" καποια φασματα και ομολογουμενως με το excel τα πραγματα ηταν λιγο κοπιαστικα

 

Παντως συμπερασματικα θα έλεγα : Αν ξερεις μπορει να βοηθησει, αν δε ξερεις δε θα παθεις κ κατι. Δωσε βαρος αλλου....

Link to comment
Share on other sites

Aπλα εχω παρει ενα βιβλιο του Κολιοπουλου

Εγχειρίδιο δυναμικής των κατασκευών

για να θυμηθω τα παλια και να κανω προθερμανση για το ΣΜΑ 50.

Εχει καλες ασκησεις λυμένες αλλα καποιες χρησημοποουν τις εξισωσεις της αρμονικής ή ελευθερης Ταλάντωσεις που ειναι μεγαλες, ή τις παραγωγίζει οποτε 

θα ήθελα λιγη βοηθεια με καποιο προγραμμα παρα να μπω σε excel. Ασε που θα ηθελα να τις βαλω και να δω για εγκυκλοπεδικους λόγους ή σε καποια αλλα σημεια των μαθηματων τις γραφικες παραστασεις αυτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δοκίμασε αυτό. Μου έχει λύσει τα χέρια σε πολλά πράγματα. Δεν κάνει τα πάντα, αλλά μαθαίνεται σε χρόνο dt και ίσως είναι ό,τι πρέπει για τη δουλειά που θέλεις. Συνεργάζεται με απλό copy+paste με το word. Αν έχεις απορίες πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεύτερη χρονιά φόλα. Πάλι στην τελευταία δεκάδα...
Ήθελα να ήξερα για ποιό λόγο στην αίτηση ζητάνε να μάθουν τον βαθμό πτυχίου εφόσον είναι με κλήρωση...
Να υποθέσω για στατιστικούς λόγους ε;

Καλή αρχή σε όσους κληρώθηκαν.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζετε αν τώρα που γίνονται οι εγγραφές μπορούμε να βάλουμε τα λεφτά με δόσεις ??

Γτ 700 μπαμ ειναι λίγο βαρύ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Μιας και  εχω κολλησει στην 3η ΓΕ του ΣΜΑ50, οποιος μπορει να μου στειλει την περσινη λυση του 1ου μονο προβλήματος.

Τhanks

H περσινη εκφωνηση

http://www.arnos.gr/system/files/ge3_2013-14_sma50.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.