Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δάπεδο και στύλοι


 

Recommended Posts

Όλα τα παραπάνω δεν τα παρέθεσα αδίκως...

Δεν θα είναι....σίγουρα δεν θα είναι "πολύ μικρότερη"...

Στην αντίθετη περίπτωση, τοπική εξ΄ολοκλήρου καθαίρεση του σκυροδέματος της μπαζόπλακας, περιμετρικά του ποδός της κολώνας...

Τοποθέτηση μέτρου ενίσχυσης τέτοιου που να αυξάνει την περίσφιγξη της διατομής σε εκείνη τη θέση....

Η περίσφιγξη βοηθάει στην αύξηση της ecu, με ό,τι συνεπάγεται αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Φαέθοντα!

 

'Όταν δεν υπήρχε υπόγειο αυτό γινόταν "τω καιρώ εκείνω". Και δεν ήταν μόνο το μικρότερης αντοχής μπετό του δαπέδου αλλά για να στρώσει ωραία γινότανε και σούπα.

 

Κάποτε που είχα υπόγειο που δεν κατασκευάστηκε σκέφτηκα από μόνος μου "αφ΄ εαυτού μου" δηλαδή και τους έβαλα να απομονώσουν τις κολώνες από το υπόλοιπο δάπεδο με "τελάρα" που ήταν και φαρδύτερα απ΄ ότι οι κολώνες κατά 10 περίπου εκ.

 

 

Ώσπου να τελειώσω έχουμε άλλα 4 μηνύματα μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η περιπτωση ενισχυσεων κ.λ.π ειναι παρα -παρα πολυ δυσκολη.Μιλαμε για εμβαδο δαπεδου 1800μ2,με 55 υποστυλωματα αποπερατωμενο με τα μαρμαρα του.Τα αποτελεσματα των δοκιμιων ηταν εντος προδιαγραφων οχι ομως και τα αποτελεσματα των πυρηνων που πηρε ο ΕΣΠΕΛ .Πιθανολογω οτι δεν εγινε καθολου συντηρηση στο δαπεδο.

Ψαχνω να βρω σε πρωτη φαση αν υπαρχει καποια  εργασια που να εχει καταπιαστει με τετοιο θεμα.Οπου και να εψαξα δεν μπορεσα να εντοπισω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως χρειάζονται ενισχύσεις ούτε ανάλυση καμπυλοτήτων. Η τάσεις ακριβώς κάτω από το υποστύλωμα διαχέονται τριγωνικά. Έλεγχο θλίψης εξαιτίας συνδυασμού ροπών και αξονικής και τελείωσες. Αν πάλι κάνεις ανάλυση καμπυλοτήτων θεωρείς το σκυρόδεμα περισφιγμένο και τελείωσες. Δε νομίζω γενικά να υπάρχει πρόβλημα εκτός και είναι C8/10!!!!

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογω οτι δεν εγινε καθολου συντηρηση στο δαπεδο.

 

Μήπως δεν τοποθετήθηκε μεμβράνη κάτω από τον οπλισμό του δαπέδου

με αποτέλεσμα το μπάζωμα να απορροφήσει μεγάλη ποσότητα από το νερό του φρέσκου σκυροδέματος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.