Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπλισμός δοκών, πιο απλός τρόπος


 

Recommended Posts

Μπορείτε να μου πείτε έναν εύκολο τρόπο να βρω τα σίδερα για κάποια δοκάρια? έχω τα φορτία για κάθε δοκό και τις διαστάσεις διατομής τους.

 

Δεν πρόκειται για πραγματικό σχέδιο, εργασία είναι, οπότε και να μην είναι πλήρως επαγγελματικό δεν με πειράζει.

 

thx.

Edited by Fotodotis
Link to comment
Share on other sites

Απ.Κωνσταντινίδης,"Εφαρμογές οπλισμένου σκυροδέματος",τόμος Α' & Β',επέλεξε τον τρόπο που σου αρέσει,(θα τα βρεις στην βιβλιοθήκη της σχολής σου). Γιατί δεν σε νοιάζει/θέλεις αν θα βγούνε σωστά? Δεν θα ελεγχθείς για τα αποτελέσματα της εργασίας?

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

εννοω ότι δεν χρειάζεται να γίνει μια επαγγελματική δουλειά με αυτή την έννοια εννοω.

 

αλλά δεν μπορώ να το βρω αυτή τη στιγμή το βιβλίο γιατί δεν είμαι στη σχολή.

Edited by Fotodotis
Link to comment
Share on other sites

τα εχω αυτά, αλλά το μόνο που βγάζουν είναι τα As και μετά εγω επιλέγω το σίδερα, αλλά δεν ξέρω ποια πάνε κάτω και ποία πάνε πάνω, τα χωρίζουμε στα 2? και βάζουμε τα μισά πανω και τα μισά κάτω;;

και γενικα αυτη η διαδικασία θελει χρόνο.

Edited by Fotodotis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να βγάζει τα σίδερα και να βάζω φορτία και διαστάσεις μονο, και αν υπολογίζει μόνο του ροπές Αs διαστάσεις και αριθμό σίδερων  κ.τ.λ. ???

Link to comment
Share on other sites

Το Αs που θα βγάλεις είναι για την κάθε φορά εφελκυόμενη παρειά. Για την ακρίβεια Αs1. Με βάση αυτά θα επιλέξεις διαμέτρους από σίδερα. Το βιβλίο που έχεις έχει τον πίνακα με τις διαμέτρους των Φ12, Φ14 κτλ ;

Τα σίδερα που θα επιλέξεις τελικά (πχ 4 Φ14) θα αντιστοιχούν στην εφελκυόμενη παρειά. Βέβαια θα ελέγξεις αν ικανοποιούνται οι ελάχιστες απαιτήσεις του κανονισμού για το ποσοστό του εφελκυόμενου οπλισμού σου (θα δεις πχ τους EC 2 - EC 8-).

Εκτός από τον εφελκυόμενο, ο κανονισμός σου επιβάλλει να τοποθετήσεις οπλισμό και στη θλιβόμενη παρειά πρόσθετο. Περίπου το μισό του θλιβόμενου.

Πχ αν στο άνοιγμα του δοκαριού βάλεις 4Φ14, επάνω θα χρειαστούν σίγουρα 2Φ14. Αυτό γίνεται κυρίως για λόγους πλαστιμότητας του στοιχείου ώστε να αποφευχθεί η ψαθυρή αστοχία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ωραία, θα το κοιτάξω :) thx


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι εισαι φοιτητης ?

 

Στο μαθημα δε σας ειπαν πως υπολογιζονται τα σιδερα,που τοποθετουνται και γιατι ?

 

Ψαχνεις και εναν "ευκολο τροπο" μη κουραστεις κιολας....

 

Χωρις να θελω να σε προσβαλλω, νομιζω οτι δεν εχεις παρει μυρωδια απο το μαθημα και απλα ψαχνεσαι να παραδωσεις εργασια και να ξεμπερδευεις

 

Μπορεις να την παρεις ετοιμη αν αυτο ειναι που σε νοιαζει. Υπαρχουν φροντιστηρια, συμφοιτητες κλπ

 

Αν θελεις να καταλαβεις πως γινεται η δουλεια : ΚΑΤΣΕ ΔΙΑΒΑΣΕ. ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ

 

θα ηταν καλυτερο να κατσεις να διαβασεις, και να μη ψαχνεις ετοιμη συνταγη. Το μπετον ειναι απο τα σημαντικοτερα μαθηματα της σχολης. Μη το αντιμετωπιζεις τοσο επιφανειακα

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.