Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οπλισμός δοκών, πιο απλός τρόπος


 
Fotodotis

Recommended Posts

Kωνσταντίνε,μπράβο φίλε,πέρασα το απόγευμα διαβάζοντας την πτυχιακή σου εργασία,έκανες πολύ καλή δουλειά. Το λογισμικό που αναπτύξατε στα πλαίσια αυτής,το RC-beam είναι διαθέσιμο? Θα με ενδιέφερε να το δοκιμάσω.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω,μου αρέσει η φιλοσοφία του. Με αφορμή τις εικόνες 6.17 και 6.18 που εμφανίζονται τα αποτελέσματα,σκέφτομαι οτι θα ήταν καλό σε μια μελλοντική αναβάθμιση να υπάρχει και η δυνατότητα εκτύπωσης. Πραγματικά πολύ καλή δουλειά και πάλι μπράβο!

 

Ενδιαφέρουσες προσθήκες θα ήταν και οι πλακοδοκοί τύπου Γ ή ακόμα και οι ανεστραμμένες πλακοδοκοί τύπου Τ και Γ. Θα μπορούσε ακόμη τα αποτελέσματα να αποτυπώνονται σε γραφήματα/διαγράμματα. Γενικότερα,το πρόγραμμα που δημιουργήσατε είναι πολύ αξιόλογο κι έχει πολλές προοπτικές.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχω στο νου μου αυτά. Βέβαια αυτό που με καίει περισσότερο είναι η διαξονική κάμψη με ορθή δύναμη. Έχω βρει το μαθηματικό μοντέλο του προβήματος, αλλά κολλάω στο προγραμματιστικό. Να φανταστείς ότι η πτυχιακή μου ήταν το πρώτο μου πρόγραμμα. Το προηγούμενο ήταν το "Ηello world!" χαχαχα. Πολύ κάψιμο έφαγα.

Τα αποτελέσματα μπορείς να τα παίρνεις από το πλαίσιο που φαίνεται στην εικόνα 6.19 με copy paste. Γι' αυτό το έβαλα.

Edited by kostaspde
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Xαλάλι το κάψιμο! χαχαχα Στο παρελθόν είχα παρακολουθήσει στο youtube κάποια μαθήματα προγραμματισμού,αλλά έχασα γρήγορα το ενδιαφέρον μου μιας και δεν είχα ισχυρό κίνητρο και ήθελαν πολύ χρόνο.

 

http://www.lysator.liu.se/c/bwk-tutor.html#simple-c

 

 

Τα αποτελέσματα μπορείς να τα παίρνεις από το πλαίσιο που φαίνεται στην εικόνα 6.19 με copy paste. Γι' αυτό το έβαλα.

 

Σωστά. ;)  Δεν είχα προσέξει την παραπάνω παράγραφο.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.