Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

υαλοτουβλο ως παραθυρο κ μεσοτοιχια


gap-goup

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα ...

Αποδίδω κ εγώ τα εύσημα για τις πολύτιμες συμβουλές όσων εμπλέκονται και να ρωτήσω με τη σειρά μου για ένα θέμα που με απασχολεί επί σειρά ετών.

Στο διαμέρισμα μου λοιπόν το μπάνιο είναι τυφλό,δηλαδή,χωρίς παράθυρο με ότι αυτό συνεπάγεται τα συνοδευτικα σύνδρομα ...δλδ έλλειψη αερισμού άρα υγρασία κ πολλές φορές ίχνη μούχλας,ενώ δε λείπουν τα διάφορα τοξικά αέρια που οδεύουν από τούς χαμηλότερους ορόφους από τον κοινό σωλήνα αερισμού.

Σκέπτομαι λοιπόν εδώ κ καιρό να ανοίξω ένα παράθυρο με διαστάσεις 40X40 ώστε να βρω την υγειά μου.

Το θέμα είναι ότι από τα λίγα που διαβάζω ότι μάλλον απαγορεύεται καθώς ο τοίχος του μπάνιου είναι όμορος με διπλανή μονοκατοικία ,άρα μεσοτοιχία???.

Δεν έχω ρωτήσει τη γείτονα αν κ σκέπτομαι να το κάνω οσονούπω ,άλλα από την άλλη περνάει από το μυαλό μου να φερθώ λίγο ελληνικά τύπου..”.έλα μωρέ, δε βαριέσαι”,μιας κ εγώ μένω στον 8 όροφο αρα υπάρχει φοβερή υψομετρική διάφορα...άρα, ποιος θα κοιτάξει εκεί πάνω?.

Τα ερωτήματα λοιπόν είναι άπλα.

Τελικά επιτρέπεται το άνοιγμα οπής αν τοποθετήσω διακοσμητικά τούβλα που επιτρεπουν διέλευση αέρα και τα οποία θα έρχονται πρόσωπο με το σοβά του τοίχου μου,έτσι ώστε να μην παραβιάζω τα όρια?

Αν τοποθετήσω υαλότουβλο με εξαερισμό -πάλι πρόσωπο -είναι νόμιμο?

Αν έφτιαχνα το κούφωμα είκοσι εκατοστά μέσα από το μεσότοιχο .?

Παρθετω κ μερικες φοτο για βοηθεια σε οποιον μπορει κ θελει να βοηθησει

ευχαριστω

 

post-94792-0-08594800-1403596460_thumb.jpg

post-94792-0-48336400-1403596502_thumb.jpg

post-94792-0-31554600-1403596582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ένα ζήτημα είναι ο γείτονας και ένα ακόμα (ίσως μεγαλύτερο) οι δικοί σου συγκάτοικοι.
Το να ανοίγεις νέα κουφώματα στις όψεις, μάλλον είναι παράνομο

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2014 at 10:56 ΠΜ, gap-goup said:

...

Τελικά επιτρέπεται το άνοιγμα οπής αν τοποθετήσω διακοσμητικά τούβλα που επιτρεπουν διέλευση αέρα και τα οποία θα έρχονται πρόσωπο με το σοβά του τοίχου μου,έτσι ώστε να μην παραβιάζω τα όρια?....

 

Όχι δεν είναι επιτρεπτό.

Είναι ζήτημα ανοχής του όμορου αν θα τρέχεις όταν το κάνεις ή όχι.

Μη φερθείς «Ελληνικά» όπως λες αλλα να φερθείς όπως θα ήθελες να φερθούν μαζί σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.