Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση προσωρινής και περιστασιακής παροχής υπηρεσιών Διπλωματούχου Πολιτικού Μηχανικού


akis4

Recommended Posts

Πρόσεξε, πατούν στο γεγονός ότι κάποιος έχει ΑΠΥ...Αυτό με λίγα λόγια δεν σε κάνει άνεργο. Είναι σαν να έχεις μαγαζί με τυρόπιτες και να μην μπαίνει πελάτης. Ε, δεν λέγεσαι και άνεργος για το κράτος. Μπορεί κακότυχος, κακός επαγγελματίας, κτλ κτλ, αλλά όχι άνεργο. 

Αυτός βέβαια με το τυροπιτάικο, αν δει τα ζόρια, κλείνει βιβλία και τέλος. Τέρμα οι εισοφρές στον ΟΑΕΕ. Ξανά πάλι αν ανοίξει κάτι άλλο....

Το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει ιδιότητα, εκεί είναι το πρόβλημα που πρέπει να αλλάξει...Απαξ και είσαι διπλ. μηχανικός πας ΤΣΜΕΔΕ και οι εισφορές τρέχου βρέξει χιονίσει...

 

ΥΓ. Εδώ ο άλλος δεν έχει κάνει καν έναρξη, και τον χρεώνουν εισφορές...Τι ψάχνεις τώρα...Το θέμα μπάζει από παντού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ένας μηχανικός ότι είναι άνεργος; 1. Δεν έχει ΔΠΥ. 2. Έχει αλλά δεν έχει κόψει ούτε ένα παραστατικό γιατί δεν έχει δουλειά. 3. Δεν εργάζεται σε καμία επιχείρηση, διότι εάν εργαζόταν αυτή θα τον είχε ασφαλίσει στο ΤΣΜΕΔΕ.. Πωπω δυσκολία..! Ήμαρτον!

 

 

 

Αν εσυ καταφερεις να αποδειξεις το 2, μπραβο σου.

Γενικα δεν γουσταρω τους δικηγορους διοτι μονο το δικαστηριο βλεπουν ως λυση.

Εγω σου λεω οτι δεν βρισκεις το δικιο σου που να χτυπιεσαι.

 

Ανεργος ξερεις τι σημαινει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ?

Να εχεις κλεισει βιβλια και να εχεις καρτα ανεργιας στον ΟΑΕΔ.

Μπορεις??

Μπααααααα

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορείς να μου αποδείξεις ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ?

Εδώ σε θέλω. Το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί. ΟΧΙ.

Εγώ σου ρίχνω και μια υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599 φέρνω και ένα Ε1 και ένα Ε2 και ένα Ε3 και ένα εκκαθαριστικό εφορίας.

Το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ τι θα προσκομίσουν στο δικαστήριο;

Την αγόρευση του δικηγόρου Γλυκοτσουτσούνη;

Αντικειμενικές αποδείξεις ότι δουλεύεις ΕΧΟΥΝ;

Αλλά μας βρήκαν ΘΥΜΑΤΑ και ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΟΥΣ και μας πηδάνε από το 1990 και μετά άνευ σιέλου και δεν μιλάμε.

Και αν κρίνω από τις εδώ αντιδράσεις και από την ΠΛΥΣΗ εγκεφάλου για το ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ που έχετε φάει, αυτό το βιολί θα πάει έτσι μέχρι να πέσει το καθεστώς.

Ξυπνήστε παιδιά. Αυτό που κάνει το ΤΕΕ σε ανέργους, έγκυες, φαντάρους!! και λεχώνες!! είναι παράνομο και προδήλως ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ.

Ξυπνήστε και ελάτε να τους κυνηγήσουμε.

 

Συνάδελφε, όλοι την ίδια αγανάκτηση έχουμε αλλά παρακαλώ πρόσεξε λίγο τον τρόπο έκφρασης σου.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε σε μια χωρα με 70% φοροδιαφυγη, τα παντα μπορει να υποστηριξει το ΤΣΜΕΔΕ.

Και μονο που δεν θα εχεις εισοδημα αντε να αποδειξεις οτι ζεις με δανεικα ή με τη συνταξη της γιαγιας.

Αν εχεις δε και σπιτι ιδιοκτητο ή ενοικιο, τρεχα γυρευε.

 

Προσωπικα δεν μου εχουν κανει καμια πλυση εγκεφαλου.

 

Εγω ετοιμο βρηκα το πηδημα, οταν γραφτηκα στο ΤΕΕ και εκατσα και το απολαυσα.

 

Αφου οι μηχανηκαρες 40-50-60 ετων δεν ειπαν τιποτα, ερχομαστε τωρα εμεις να παλεψουμε για τι πραγμα??

Για τα αυτονοητα?

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένα ότι

Στο ΤΕΕ (και το ΤΣΜΕΔΕ) εγγράφονται υποχρεωτικά μόνο όσοι θέλουν να ασκήσουν στην Ελλάδα το επάγγελμα του ελεύθερου επαγγελματία μηχανικού. Οπως δηλαδή συμβαίνει σε όλες τις χώρες της υδρογείου και για όλα τα «ελευθέρια» επαγγέλματα (γιατροί, μηχανικοί, δικηγόροι κ.α).

Οποιος μηχανικός εργάζεται σαν μισθωτός μπορεί να ασφαλιστεί μόνο στο ΙΚΑ. Χωρίς να εγγραφεί στο ΤΕΕ, χωρίς να ανοίξει βιβλία επιτηδευματία στην εφορία κάνοντας δήλωση μισθωτού, χωρίς όμως και να ασκεί παράλληλα και «ελεύθερα» το επάγγελμα του μηχανικού. Το ίδιο συμβαίνει και με όσους εργάζονται σαν υπάλληλοι «ελληνικών» εταιρειών στο εξωτερικό.

Το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι σε ποιόν ασφαλιστικό φορέα θα υπαγόμαστε αλλά με τί όρους και προϋποθέσεις θα έχουμε όλοι δουλειά,  περίθαλψη και σύνταξη.

Η προσπάθεια τους (βάλτε στο «τους» ανάλογα με τις πεποιθήσεις σας ότι νομίζετε: ΕΕ, κεφαλαιοκράτες, ΤΕΕ, αστική τάξη, τράπεζες, ΔΝΤ, Μέρκελ, τρόϊκα, οι κακοί κλπ) είναι ακριβώς να υποβιβάσουν αυτούς τους όρους και προϋποθέσεις της ζωής μας.

Και επειδή

Ηδη το ΤΕΕ μας συστήνει να φύγουμε προσωρινά από το ΤΣΜΕΔΕ άν δεν έχουμε να πληρώσουμε (διακόπτοντας βέβαια έτσι και την ιατροφαρμακευτική μας κάλυψη και χάνοντας συντάξιμα χρόνια)

Ηδη είναι στο τραπέζι η «απελευθέρωση» του επαγγέλματος, οι μηχανικοί πολλών ταχυτήτων, δεξιοτήτων και πυραμιοειδών υπευθυνοτήτων και προφανώς μισθολογικών, εισοδηματικών και ασφαλιστικών πυραμίδων.

Εμένα

Αυτή η πρόταση, όπως και οι άλλες παρόμοιες, (να «μπορούμε» να φύγουμε από το ΤΣΜΕΔΕ, να «μπορούμε» να φύγουμε από το ΤΕΕ, να «μπορούμε» να είμαστε ανασφάλιστοι, να «μπορούμε» να πάρουμε σύνταξη στα 85, να «μπορούμε» να πάμε στην ιντεραμέρικαν κ.α.), προέρχεται ουσιαστικά από αυτούς τους ίδιους που καταγγέλει.

ΥΓ1. freeromios_8623 θα συνιστούσα να ζητήσεις  την νομική συνδρομή και  άλλου δικηγόρου. Τα ελευθέρια επαγγέλματα έχουν σαν θεσμός πλέον σοβαρά προβλήματα.

ΥΓ2. Terry Μή μπερδεύεις τις ηλικίες, τα διπλώματα και τα επαγγέλματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν σουμάρονται

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην ερώτηση του ανθρώπου που άνοιξε το thread δεν απαντήσαμε

 

Akis 4 έχω την εντύπωση χωρίς να το έχω ψάξει και πολύ το θέμα ότι αυτό αφορά υπηκόους άλλων χωρών και όχι απλά να πας να κάνεις έναρξη έξω και να δουλεύεις εδώ. Δες λίγο αυτά:

 

ΦΕΚ 1122/Β/10-4-2012 ΚΥΑ Αριθμ. 36662/ΙΑ/2-4-2012

ΦΕΚ 28/Β/10-1-2013 ΚΥΑ Αριθμ. 2320/1Α/8-1-2013

 

π.δ. 38/2010

 

μήπως και σε βοηθήσουν

 

Είχα ρωτήσει και παλιότερα μία λογίστρια στη Βουλγαρία μου το είχε αποκλείσει το ενδεχόμενο . Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε πρέπει να κάνεις τη δική σου έρευνα

Link to comment
Share on other sites

http://www.eu-go.gr/sdportal/article.jsp?id=41&lang=EL

στο παραπάνω σαιτ βρήκα το κείμενο και αναφέρεται και σε Έλληνες, επίσης στο ΤΕΕ φέτος βρήκα εξετάσεις επάρκειας μηχανικών, οπότε συμπαιρένω ότι αρχίζουν να εισάγουν 'προσωρινούς' μηχανικούς χωρίς ΤΣΜΕΔΕ για τις μεγάλες εταιρείες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.