Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Emmanouela Sionta

Δυνατότητα Υπαγωγής στο Ν.3843 (όσο ίσχυε ο νόμος)

Recommended Posts

Εχω κάνει τακτοποιηση χώρων για αλλαγή χρήσης (γκαράζ και ημ. Χώροι) με τον Ν. 3843/2010 (νομος Μπιρμπίλη) σε κτήριο με οικ. άδεια που εκδόθηκε πριν την 02/07/2009, αλλα η οικοδομή ειναι υπο κατασκευή και δεν έχει αποπερατωθεί εως σημερα. Στην συνέχεια έχω υποβάλει αίτηση στην ΥΔΟΜ για αναθεώρηση αδειας (η οικ. άδεια ειναι σε ισχυ) και η ΥΔΟΜ θεωρεί οτι όταν έγινε η τακτοποίηση δεν είχε εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση, αρα δεν μπορουσε να γινει υπαγωγη στον  Ν. 3843/2010
 
Συμφωνα με τον Ν. 3775/2009 (νομος Σουφλία) το μοναδικό κριτήριο για την υπαγωγή στον νόμο ήταν η οικ άδεια να έχει εκδοθεί πριν την 02/07/2009 και  όχι να προϋπάρχει η εγκατάσταση τησ αυθαίρετης χρήσης.

Παρακαλώ για την αποψη σας, οποιος γνωριζει κατι ή εχει αντιμετωπιση παρόμοιο προβλημα!

Ευχαριστω !!
Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων.

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by Emmanouela Sionta

Share this post


Link to post
Share on other sites

δες αυτη  την συζητηση

 

http://www.michanikos.gr/topic/15276-Τακτοποίηση-ημιυπαιθρίων-σε-ημιτελή-οικοδομή/?p=367648

 

"να εχει εγκατασταθει κατα την υποβολη της αιτησης"

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

dimitris Gm.
Eυχαριστω για την αμεση απαντηση, Το ειδα αλλα και απο εκει δεν βλεπω κατι ξεκαθαρο να με καλυψει..
Στην πολεοδομια επιμενουν οτι πρεπει να έχει υπαρξει "στην πραξη" η χρηση, ωστε να υπαχθει, οχι στα χαρτια ή φαινομενικα, πχ στα τουβλα σοβαδες κτλ δεν θεωρουν οτι υπαρχει χρηση,
το θεωρουν ενα τιποτα - κενο, οτι δεν οριζεται χρηση σε αυτη την φαση.

Υγ. yian τον τιτλο δεν μπορω να τον επεξεργαστω, ζητω συγνωμη, επισης εκανα αναζητηση αλλα δεν μου εμφανησε το συγκεκριμενο τοπικ.

Edited by Emmanouela Sionta

Share this post


Link to post
Share on other sites

δυστυχως ...δεν σε  "καλυπτει" :sad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή είχα και εγώ τέτοιο θέμα δεν μπορείς να πας με 3843 η 3775 , γιατί παρ' ότι μπορεί να είχες αλλάξει μορφή στον ημιυπαίθριο και έτσι να θεωρείται ότι έχει γίνει η αλλαγή , αποφάσισε η ΔΟΚΚ ότι δεν μπαίνει εκεί , αλλά μπαίνει στον 4014 και τώρα στον 4178 .

 

Το θέμα είναι ότι υπάρχει μιά ασάφεια με το 20 % , αν δηλαδή έχεις πάνω από 20 % υπέρβαση δεν μπαίνεις στον νόμο , η το πιο λογικό ότι πάς κατηγορία 5 , ενώ αλλιώς πάς κατηγορία 4 .

 

Το λογικό είναι ότι αφού ο νόμος ορίζει στο άρθρο 1 περιοριστικά ποιοί ΔΕΝ εντάσσονται στον νόμο , θεωρούμε ότι πάνω από 20 % πας κατηγορία 5 . 

Αυτή είναι και η άποψη μηχανικών στην πολεοδομία της Αθήνας .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παλι απ΄την αρχη λοιπον.
Ευχαριστω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ συνεχίζουν να υπάγονται στο Ν.4178 αυθαίρετα (με αλλαγή χρήσης) που δεν έχουν χτιστεί ή είναι μόνο στα μπετά, τι να λέμε τώρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα είναι λίγο μπερδεμένο και ακολουθώντας το γράμμα του νόμου,

υπάρχει αδικία σε αυτόν που έχτισε με οικοδομική άδεια (τι πρωτότυπο).

 

Καταρχήν, για να γίνει υπαγωγή σε κάτι, αυτό πρέπει να υφίσταται.

Δλδ η χρήση στο υπόγειο να έχει εγκατασταθεί (μπορούμε να το κουβεντιάσουμε παρακάτω τι σημαίνει το "να έχει εγκατασταθεί η χρήση")

ή να έχει χτιστεί το αυθαίρετο τμήμα.

ΔΕΝ μπορείς να πεις ότι εγώ πληρώνω για να κλείσω στο μέλλον...

 

Επίσης ο νόμος βάζει έναν περιορισμό στο να έχουν γίνει όλα αυτά πριν από 28.07.2011.

 

Αυτά είναι τα 2 "αξιώματα" ας πούμε του 4178 (για να θυμηθούμε και λίγο την Γεωμετρία).

 

Ο νόμος δίνει την δυνατότητα μέσω του 23.14 να κάνεις υπαγωγή

και αυθαίρετων που έγιναν μετά τις 28.07.2011 μέχρι ποσοστού 20%.

Με απλά λόγια, άμα κάποιος έκανε τα μπετά μέχρι 28.07.2011 και έκλεισε όλους τους Η/Χ

ΜΕΤΑ τις 28/07/2011 μπορεί να τους βάλει στον νόμο.

ΑΛΛΑ σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να υπάρχει υπέρβαση σε πάνω από το 20% των πολεοδομικών μεγεθών.

Κάποιος που ΔΕΝ έχει άδεια, αλλά έχει κάνει τον σκελετό πριν από 28.07.2011, μπορεί να κλείσει το σύνολο του περιγράμματος....

 

Για την αλλαγή χρήσης ισχύει

σχετικά η Εγκ.19/89 Αποδοχή της Γνωμ-159/89, με βάση την οποία η
διαπίστωση της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης μπορεί να γίνει και πριν να
χρησιμοποιηθεί ο  χώρος για την ανεπίτρεπτη  χρήση. Σε περίπτωση  που
έχουν εκτελεσθεί ορισμένες  κατασκευές  που  συντελούν  στη  μετατροπή
χρήσης του κτιρίου σε  ανεπίτρεπτη, οι κατασκευές  αυτές  πρέπει  να
χαρακτηρίζονται  αυθαίρετες και να επιβάλλονται  οι  συνέπειες  της
αυθαιρεσίας,  ήτοι πρόστιμο και κατεδάφιση των κατασκευών αυτών.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιά το 20 % προφανώς όποιος το υπερβαίνει πάει κατηγορία 5 .

 

Αλλωστε σκέψου κάποιον που τακτοποίησε οικοδομή υπό ανέγερση με τον 4178 και έχει υπερβεί το 20 % συνολικά στο κτίριο και έχουν πουληθεί τα διαμερίσματα . Αυτός πως θα κλείσει με βάσει το 23,14 την άδεια ? 

 

Γιά την  αλλαγή χρήσης επειδή με αφορούσε το θέμα και είχα αποτανθεί στην ΔΟΚΚ , έχω την απάντηση που γράφω παραπάνω .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.