Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης απο κατοικία προ 55 σε παιδικό σταθμό


Recommended Posts

όλες οι ΥΔΟΜ έχουν την τάση να στέλνουν τους φακέλους στα ΣΑ ακόμα και αν από το νόμο δεν απαιτείται. ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχεις επιμείνει ότι από τη στιγμή που έχεις έγκριση από φορέα και δεν αλλάζεις τις όψεις δεν οφείλεις να περάσεις από ΣΑ.

 

τώρα από τη στιγμή που έχεις υπόγειο θα χρειαστείς μελέτη στατικής επάρκειας υπάρχοντος για τα νέα φορτία και για κατηγορία σπουδαιότητας Σ3. Τα υπόλοιπα εξαρτώνται από τα αποτελέσματα της μελέτης αυτής... Δεν είναι υποχρεωτικά απαγορευτικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχει συζητηθεί και σε άλλα θέματα του φόρουμ αλλά από ότι βλέπω τα συμπεράσματα ποικίλουν.

Στη περίπτωση αλλαγής χρήσης από κατοικία σε παιδικό σταθμό,δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε

την απάντηση του ΟΑΣΠ για παράλληλη ισχύ παραρτήματος ΕΑΚ και ΚΑΝΕΠΕ σε αλλαγές χρήσης και να

αποφύγουμε έτσι το ΚΑΝΕΠΕ για τη μελέτη στατικής επάρκειας;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πέρα από το τυπικό του πράγματος πρέπει να δούμε και την ουσία:

 

Επειδή έπαθα και έμαθα, να πεις στον ενδιαφερόμενο ότι χρειάζονται όλες οι μελέτες και ότι πιθανότατα θα χρειαστούν και επεμβάσεις γιατί μέσα εκεί θα μπούν παιδιά και όχι γαιδούρια.

 

Το βρήκανε όλοι οι έξυπνοι ενοικιάζουν ένα κουτί και πιστεύουν ότι θα το κάνουν ό,τι τους γουστάρει.

 

Και αν δεν του αρέσουν συνάδελφε αυτά που θα ακούσει να πάει απο εκεί που ήρθε....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μanolis gon είναι ισόγειο με υπόγειο.

Kapnicious συμφωνώ απόλυτα. Αλλά επειδή από μια μελέτη ΚΑΝΕΠΕ είδα ότι είναι υπερβολικά δυσμενής κανονισμός,

προσπαθώ να δω αν με καλύπτει η νομοθεσία να πάω με τους παλιούς κανονισμούς.

Και το κοιτάω γιατί είναι ισόγειο κτίριο, το οποίο μεν υπολογίστηκε με κανονισμό του 1954 όπου δεν υπήρχε συντελεστής

σπουδαιότητας αλλά είχε πρόβλεψη για όροφο.

Ένας μηχανικός της  αντίστοιχης πολεοδομίας μου είπε να κάνω μελέτη στατικής επάρκειας με τον αντισεισμικό του 1985, μια μηχανικός άλλης πολεοδομίας μου είπε ότι ο ΚΑΝΕΠΕ μόνο αναφέρει αλλαγές χρήσης. Πιστεύω ότι με εγκύκλιο ΔΟΚΚ και οδηγία ΟΑΣΠ ακολουθώ το παράρτημα Ε, και ελέγχω αν προκύπτει τέμνουσα μεγαλύτερη από το 1.10 της παλιάς και βλέπω αν υπάρχει απαλλαγή από τον αντισεισμικό έλεγχο. Δεν βλέπω για σπουδαιότητα Σ3 να αναφέρεται κάπου επίλυση με αντισεισμικό του 1985.

Εκτός κι αν γνωρίζετε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι έχω ένα κτίριο που λειτουργούσε σαν παιδικός σταθμός (δημοτικός).

Σήμερα ζητείται από πελάτη μου να λειτουργήσει τον ίδιο χώρο σαν ιδιωτικό παιδικό σταθμό.

Αν πάω με 4178 (προς έκδοση οικοδομικής άδειας), δηλαδή νομιμοποίηση κτλ, γλιτώνω το ΣΑ και ΚΕΝΑΚ.

Με τα στατικά τι γίνεται; Πρόκειται για ισόγειο (σε διώροφο με υπόγειο).

Link to comment
Share on other sites

αν η αρχική μελέτη δεν ανταποκρίνεται στα προβλεπόμενα φορτία της επιθυμητής χρήσης, θα πραγματοποιήσεις νέα μελέτη (έλεγχο υπάρχοντος στο σύνολο του κτιρίου). εκεί θα δεις αν απαιτείται ενίσχυση ή όχι.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλήξει (δες αυτά που έχω γράψει στο #15).

Πήρα τηλέφωνο στη ΔΟΚΚ και η στατικός έχει άδεια.

Μήπως είχε ελεγχθεί η στατική επάρκεια εφ΄όσον και πριν λειτουργούσε

σαν κτίριο με συντελεστή σπουδαιότητας 3;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.