Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης απο κατοικία προ 55 σε παιδικό σταθμό


Recommended Posts

για τον κανονισμό θα ρωτούσα τον στατικό της αρμόδιας ΥΔΟΜ, για τα καρότα εξαρτάται από το κατά πόσο θέλεις εσύ να είσαι εξασφαλισμένος για αυτά που θα υπογράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν εφαρμόσεις ΚΑΝΕΠΕ, χρειάζεται σίγουρα καρότα. Για τους προηγούμενους κανονισμούς

δεν υπάρχει ξεκάθαρη νομοθεσία για τον έλεγχο υφιστάμενου σε περίπτωση αλλαγής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στην παρέα και γενικά πρωτάρης στην έκδοση αδειών. Είμαι αρχιτέκτων μηχανικός και θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής θέμα:

 

Έχουμε 2 ίδια κτίρια κατοικίας τα οποία έχουν υπόγειο (με εξωτερική σκάλα), ισόγειο και όροφο με εσωτερική σκάλα. Θέλει ο πελάτης να κάνει το ένα ιδιωτικό παιδικό σταθμό και το άλλο ιδιωτικό νηπιαγωγείο. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

 

Για τον Παιδικό Σταθμό:

α) Την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας την δίνει η Διεύθυνση Κοινωνικής Πρόνοιας της Περιφέρειας (πρώην νομαρχία) σωστα? Σε ποιον μπορώ να απευθυνθώ για να δει τα σχέδια του κτιρίου και να μου πει αν είναι κατάλληλο για τέτοια χρήση? Οι ιδιαιτερότητές του είναι οι εσωτερικές σκάλες που έχει, κάποιες διαφορές στα επίπεδα κλπ. Γενικά θέλω κάποιες διευκρινίσεις για την καταλληλότητα του κτιρίου για να κρίνουν αν πρέπει να το νοικιάσουμε ή οχι. Στη διεύθυνση Κοινωνικής Πρόνοιας θα υπάρχει κάποιος μηχανικός, αρμόδιος να μου απαντήσει?

 

β) Διάβασα ότι χρειάζεται βεβαίωση στατικής επάρκειας από δύο μηχανικούς. Αυτή κρίνεται από επι τόπου έρευνα του μηχανικού για πιθανές ρογμές κλπ ή πρέπει να υπολογιστεί από την αρχή μέσω μοντέλων υπολογισμού? Ο κύριος χώρος που θα είναι οι αίθουσες διδασκαλίας των παιδιών θα είναι το ισόγειο και από κάτω έχει υπόγειο.

 

γ) Η έκδοση οικοδομικής άδειας νέας χρήσης παλιά γίνονταν σύμφωνα με το άρθρο 5 του ΓΟΚ Ν.1577/85. Στον νέο ΝΟΚ υπάρχουν σημαντικές διαφορές ή τα πράγματα είναι ίδια?

 

δ) Η άδεια του υφιστάμενου κτιρίου εκδόθηκε το 1986. Χρειάζεται βεβαίωση ενεργητικής και παθητικής?

 

Τέλος, για το Νηπιαγωγείο πρέπει να απευθυνθώ σε άλλον φορέα, αντί της Κοινωνικής Πρόνοιας?

 

Σύγγνωμη για το μακροσκελές ποστ μου αλλά νιώθω σαν νεοσύλλεκτος στον στρατό και δεν ξέρω που μου παν τα τέσσερα.. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τα της άδειας λειτουργίας θα πρέπει εξ αρχής να πας για ερωτήσεις στην Κοινωνική πρόνοια.Δε νομίζω να υπάρχει πάντως κάποιος μηχανικός εκεί.

Για τη νομοθεσία ρίξε μια ματιά στα παρακάτω πριν πας στην πρόνοια:

 

http://www.elinyae.gr/el/category_details.jsp?cat_id=1842

 

Η άδεια αλλαγής χρήσης όσον αφορά τις μελέτες δεν έχει αλλάξει και πολύ  από τον ΓΟΚ.

 

Εφόσον έχεις και όροφο πρέπει να δεις αν σε παίρνει η αύξηση των φορτίων λόγω της νέας χρήσης.

Θα χρειαστεί και μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας  που δεν υπήρχε στην αρχική μελέτη της κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση στατικής επάρκειας απαιτείται για μονάδες που έχουν ήδη άδεια λειτουργίας. Για υπό ίδρυση μονάδες σύμφωνα με το ΦΕΚ 270Β/10 είσαι κατηγορία Σ3, άρα απαιτείται άδεια δόμησης αλλαγής χρήσης και έλεγχος υπάρχοντος. Έλεγχος υπάρχοντος απαιτείται επιπλέον λόγω των νέων φορτίων, όπως λέει και ο manolis. Αν απαιτηθεί ΚΑΝ.ΕΠΕ θες και καρότα. Άλλες ΥΔΟΜ ζητούν καλώς ή κακώς (για το θέμα αυτό υπάρχει άλλο thread) έλεγχο με τους παλιούς κανονισμούς (54' και 59'). Σε κάθε περίπτωση θα απαιτηθεί πάντως στατική μελέτη.

post-93821-0-91528000-1414965840_thumb.jpg

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΌΤΑΝ είναι σε ισόγειο και Α όροφο υπάρχει απαίτηση για ανελκυστήρα?

 

καλά το κορυφαίο στον  645 του 1997 που είναι για αδειοδοτήσεις παιδικών ότι αναφέρει προυποθέσεις και κατάλληλα προστατευτικα είναι στο παράρτημα Β και δεν το βρίσκω πουθενά

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.