Μετάβαση στο περιεχόμενο

3-Δ τοιχοποιία σε μεταλλική διώροφη κατοικία.


 

Recommended Posts

¨αρη έχω τεχνικό εγχειρίδιο να το σκανάρω μια στιγμή να το ανεβάσω? Θα σου λυθουν κάποιες απορίες εκτός αν το έχεις ήδη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειναι πολλες σελίδες?

αν όχι κάνε τον κόπο

(για μένα το πολύ είναι 5 σελίδες και άνω!)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρόσφατα έκανα μια τέτοια. Η εμπειρία μου:

1) Αν κάνεις την επικάλυψη σαν μανδύα εκτοξευόμενου σκυροδέματος, όπως "πρέπει" και διαφημίζεται, το κόστος εκτοξεύεται σε αστρονομικά επίπεδα. Το βάρος επίσης, όπως και ο χρόνος κατασκευής βέβαια. Αρα όλα τα πλεονεκτήματα ακυρώνονται τάκα-τάκα. Συνεπώς όλοι τελικά προσανατατολίζονται στη λύση του ενισχυμένου σοφά, οπότε δεν τίθεται θέμα στατικών πλεονεκτημάτων.

2) Η τελικά επιπεδότητα της επιφάνειας, ειδικά στα σημεία επικάλυψης χιαστί και στύλων, απέχει αρκετά από αυτή του τούβλου π.χ., οπότε ο σοφάς πρέπει να γίνει αρκετά παχύς...

3) χρειάζεται σχετική εμπειρία από υδραυλικούς-ηλεκτρολόγους, καθώς ο τρόπος κατασκευής διαφέρει από τον κλασικό ( χρήση φλόγιστρου κλπ.)

4) Το κόστος είναι μεγαλύτερο από τσιμεντοσανίδες ή συμβατική τοιχοποίια.

5) Χρειάζονται εκτεταμένες εργασίες αποκατάστασης της στρώσης βαφής στα σημεία που γίνονται οι συγκολλήσεις.

 

Τελικά δεν μένει και κανένα φοβερό πλεονέκτημα, πέρα από την αναμφισβήτητη συνεργασία του υλικού με τον μεταλλικό σκελετό.

Link to comment
Share on other sites

..................

1) Αν κάνεις την επικάλυψη σαν μανδύα εκτοξευόμενου σκυροδέματος, όπως "πρέπει" και διαφημίζεται, το κόστος εκτοξεύεται σε αστρονομικά επίπεδα. Το βάρος επίσης, όπως και ο χρόνος κατασκευής βέβαια. Αρα όλα τα πλεονεκτήματα ακυρώνονται τάκα-τάκα. Συνεπώς όλοι τελικά προσανατατολίζονται στη λύση του ενισχυμένου σοφά, οπότε δεν τίθεται θέμα στατικών πλεονεκτημάτων.

............

Τελικά δεν μένει και κανένα φοβερό πλεονέκτημα, πέρα από την αναμφισβήτητη συνεργασία του υλικού με τον μεταλλικό σκελετό.

 

:shock: :shock: :shock: για το οικονομικό

:?: για την συνεργασια με τον χάλυβα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πλέγμα ηλεκτροσυγκολλάται σε στύλους-δοκάρια, δεν φοβάσαι μην σου φύγει ο τοίχος. Απλά και μόνο αυτό.... δεν μιλάμε για "στατική" συνεργασία.

 

p.s. στα προηγούμενα, κάτι που ξέχασα:

+ η θερμομόνωση

- η οικολογική θεώρηση του πράγματος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους.

Θα σας πω τα συμπεράσματα μου μετά από επικοινωνία και με έμπορο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις με εκτοξευόμενο, ναι υπάρχουν στατικά πλεονεκτήματα. Μπορείς να μου πείς τιμή gunite ανα μ2 στην περιοχή σου?

πολλαπλασίασε επί 2, βάλε και άλλα 20-30E/m2 για το 3Δ, και βγάλε συμπέρασμα.

 

Γενικά, όσο και αν είμαι και εγώ θιασώτης αυτόν των λύσεων, τελικά υπάρχουν λόγοι που δεν έχουν περπατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα παράθυρα τα κόβουμε μετά σε αυτό το προιόν...?! :P

Πάντως η παρουσίαση στο pdf είναι πολύ ελλιπής και τόσο γύφτικη που σε βάζει αναγκαστικά σε σκέψεις για το ποιόν και την εταιρεία που το εμπορεύεται. Ένας μαθητής του γυμνασίου ποιο καλή δουλειά θα έκανε. Η ποιο μεγάλη πατάτα έιναι η ονομασία και εξήγηση του υλικού: "3-Δ , τρισδιάστατο υλικό"! Καλά υπάρχουν και δομικά υλικά που είναι δεν έιναι 3-D? Δικαιολογούνται τέτοια από μια εταιρεία που θέλει να θεωρείται σοβαρή και μάλιστα αναφέρει "πείρα 30 χρόνων"! Όπως εξηγεί ο paktomenos τη διαδικασία αν θέλει κάποιος να γλιτώσει από τη "κλασσική" τοιχοποιία γιατί να μη διαλέξει κάποιο από τα πολλά, σύγχρονα, δοκιμασμένα συστήματα ξηράς δόμησης και να διαλέξει αυτό το 3-Δ που στην ουσία και σκάψιμο και μερεμέτια θέλει για εγκαταστάσεις και 5+5εκ (!) ενισχυμένο σοβά?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.