Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφορά Κ.Α. στο 1ο και 2ο πιστοποητικό


Recommended Posts

Επαναλαμβάνω, ότι η διαφορά που παρατηρείται στην κατανάλωση της θερμανσης του ΚΑ του 2ου ΠΕΑ, οφείλεται στο γεγονός (πέρα από την αύξηση της ισχύος των βοηθητικών συστημάτων που πολύ σωστά επισημαίνει ο Inzaghi) του ότι αλλάζει και ο β.α. του λέβητα του ΚΑ. Από 4-25KW είναι 0.919, >25-50KW είναι 0.925 κλπ. κλπ. Λογικά στο πρώτο ΠΕΑ το ΚΑ είχε μεγαλύτερο λέβητα (τον λέβητα της κ. θερμανσης) και άρα λίγο μεγαλύτερο β.α., ενώ στο 2ο ΠΕΑ πιθανότατα να είχε 24KW και το ΚΑ θα έχει τον χαμηλότερο β.α. που προβλέπεται γι αυτό.

 

 

Προσθήκη:

 

Αφού είδα τις συνημμένες φωτό, είναι φανερό ότι στο πρώτο ΠΕΑ το ΚΑ έχει β.α. λέβητα 93.8% (290,75KW) και στο 2ο ΠΕΑ 92.5% (30KW). Αν βάλεις την ίδια ισχύ λέβητα στο 2ο ΠΕΑ (δηλαδή 290.75KW) μαζί με τα ίδια βοηθητικά συστήματα, χωρίς να αλλάξεις τίποτε άλλο (β.α. λέβητα και δ.δ), λογικά θα πρέπει να βγάλεις ίδια κατανάλωση θέρμανσης ΚΑ με το πρώτο ΠΕΑ.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε βαζεις ισχυ δικτυου διανομης και αν αυτο διερχεται απο εσωτερικους η εξωτερικους χωρους?

Επισης 10W για ηλεκτροβανα ειναι αρκετα μεγαλο νουμερο, συνηθως 4-5W ειναι η ηλεκτρικη ισχυς τους

Link to comment
Share on other sites

Την ηβ μπορεί να την παραλέιψει. Κατά τη γνώμη μου αμελητεά κατνάλωση. Όση ισχύ και να έχει δουλεύει στιγμιαία και όχι σύμφωνα με τον χρόνο των υπόλοιπων β. συστημάτων. Εκτός αν το πρόγραμμα καθορίζει άλλο προφίλ χρόνου λειτουργίας για τις ηβ. 

 

Συνήθως ισχύ στις ηβ βάζουμε σε μεγάλες εγκαταστάσεις με ρυθμιστικές ηβ (τρίοδες) που δουλεύουν αρκετά συχνά για την ρύθμιση του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αφού είδα τις συνημμένες φωτό, είναι φανερό ότι στο πρώτο ΠΕΑ το ΚΑ έχει β.α. λέβητα 93.8% (290,75KW) και στο 2ο ΠΕΑ 92.5% (30KW). Αν βάλεις την ίδια ισχύ λέβητα στο 2ο ΠΕΑ (δηλαδή 290.75KW) μαζί με τα ίδια βοηθητικά συστήματα, χωρίς να αλλάξεις τίποτε άλλο (β.α. λέβητα και δ.δ), λογικά θα πρέπει να βγάλεις ίδια κατανάλωση θέρμανσης ΚΑ με το πρώτο ΠΕΑ.

 

Σωστό. Οπότε η διαφορά ήταν στον β.α. του λέβητα του Κ.Α. (290,75KW με 30KW). 

 

Για το εξοικονομώ δεν υπάρχει πρόβλημα που στο 1ο και στο 2ο ΠΕΑ θα υπάρχει διαφορά στο Κ.Α.?

 

 

 

Γιατι δε βαζεις ισχυ δικτυου διανομης και αν αυτο διερχεται απο εσωτερικους η εξωτερικους χωρους?

 

Στο εμπορικό πρόγραμμα που έχω είναι περασμένα (και σωστά υπολογισμένα) απλά δεν ξέρω γιατί δεν τα εμφάνισε στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Ισχύ Η/Β δεν δηλώνεται?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε βαζεις ισχυ δικτυου διανομης και αν αυτο διερχεται απο εσωτερικους η εξωτερικους χωρους?

 

 

Παραθέτω απόσπασμα από το help του TEE KENAK:

 

"Σε περίπτωση τοπικών μονάδων παραγωγής θερμότητας που δεν διαθέτουν δίκτυο διανομής (π.χ. τοπικοί λέβητες, τοπικές αντλίες θερμότητας), τότε το πεδίο της ισχύος πρέπει να μένει κενό."

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που εξετάζω το διαμέρισμα είναι μεζονέτα (5ος και 6ος) και θα μπει ένα λεβητάκι στον 5ο όροφο.

 

Μήπως σ αυτή τη περίπτωση για το λέβητα δεν έχω τοπικό δίκτυο αλλά δίκτυο που διέρχεται από εσωτερικούς?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Για το εξοικονομώ δεν υπάρχει πρόβλημα που στο 1ο και στο 2ο ΠΕΑ θα υπάρχει διαφορά στο Κ.Α.?

 

 

Θα λάβεις υπόψη σου στην κατανάλωση του ΚΑ του πρώτου ΠΕΑ, αν θέλεις να κάνεις σύγκριση για το 30%.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μήπως σ αυτή τη περίπτωση για το λέβητα δεν έχω τοπικό δίκτυο αλλά δίκτυο που διέρχεται από εσωτερικούς?

 

Γιαυτό κάποια άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μεγάλο εξωτερικό δύκτιο που έχει υπολογίσιμες απώλειες, ενδεχομένως να μπορείς να το βάλεις σαν κεντρικό. Το θέμα το έχουμε συζητήσει και σε άλλα τόπικ αρκετα.

 

Εγω προσωπικά όταν έχω μεγάλο δίκτυο σωληνώσεων εκτός θερμαινόμενης ζώνης, λαμβάνω απώλειες δυκτίου στα επίτοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.