Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφορά Κ.Α. στο 1ο και 2ο πιστοποητικό


Recommended Posts

Είναι γκρίζα ζώνη....

 

Πάντως σαν μηχανικός μπορείς να εκτιμήσεις περίπου πόσες απώλειες έχει ένα εξωτερικό δίκτυο, από το μήκος του, τη  θερμοκρασία του ρευστού που μεταφέρει, την μόνωσή του, τη θερμοκρασία περιβάλλοντος κλπ. Αν το ποσό αυτό δεν μπορείς να το θεωρήσεις αμελητέο ποσοστιαία, γνώμη μου είναι να θεωρείς απώλειες δικτύου.

 

Αυτό το θέμα έχει συζητηθεί πολύ. Είχαμε και κάποιες, είτε προφορικές, είτε μέσω email θέσεις των μηχανικών της ΕΥΕΠΕΝ. Από εκεί και πέρα έγγυται στην εκτίμηση του μηχανικού...

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω απόσπασμα από το help του TEE KENAK:

 

"Σε περίπτωση τοπικών μονάδων παραγωγής θερμότητας που δεν διαθέτουν δίκτυο διανομής (π.χ. τοπικοί λέβητες, τοπικές αντλίες θερμότητας), τότε το πεδίο της ισχύος πρέπει να μένει κενό."

Ναι, οκ...

Και να συμπληρωσεις τιμη (οπως εχω κανει εγω σε ολα μιας και δεν το γνωριζα) δεν αλλαζει το αποτελεσμα.

Ομως το αν διερχεται απο εσωτερικους η εξωτερικους χωρους πρεπει να το επιλεξεις.

Την ισχυ σου ζητα να αφησεις κενη, οχι το απο που διερχεται...

 

EDIT

Αλλαζει κατα 0,30 προς τα κατω την καταναλωση σε θερμανση του ΚΑ

Η διαφορα στη διαιρεση ειναι στο τριτο δεκαδικο. Νομιζω εξαιρετικα αμελητεο αλλα οπως και να χει ετσι πρεπει να ειναι.

Δεν το γνωριζα, σε ευχαριστω

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Το που διέρχεται το δίκτυο πρέπει όντως να το επιλέξεις, ώστε να επιλεγεί από το πρόγραμμα ο β.α. του δ.δ. του ΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις ισχυ δικτυου μαλλον καταλαβαινει οτι ειναι τοπικο συστημα (οπως ειπε πιο πριν και ο panos-vicious) και οριζει ισχυ β. συστματων για το ΚΑ 0.1w/m2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.