Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δημοσιεύσεις περιλήψεων διακηρύξεων -κόστος- Ώς πότε;


Kane

Recommended Posts

Κι όμως, όσο κουφό κι αν ακούγεται είναι νομότυπο. Ψαξε στο γκουγκλ και θα βρείς την απόφαση και το αρθρο του ΚΒΣ κατι, που το αναφέρει.

 

Το πιο ωραίο πάντως, το κάνει μια εφημερίδα Αθηνών. Στέλνει στο δήμο ένα "σημείωμα" που αναφέρει αρ. φύλλου/τιτλο εργου/ποσό. Και γράφει απο κάτω, πως όταν είναι να πληρώσει ο ανάδοχος, τους προσκομίζει τα στοιχεία και κόβουν το τιμολόγιο εκείνη την ώρα.

 

Πάντως, γνωριζω περιπτώση δήμου, που προφανώς δε τα πληρώνει κανείς. Εχιε μάλιστα χιλιάδες ευρώ ανοικτή τρύπα για δημοσιεύεις και δε δημοσιεύουν τίποτε άλλο. Αυτά δηλ δε θα τα πληρώσει ο δήμος; Αν τον κυνηγήσει η Χ εφημερίδα, θα αναγκαστεί να τα πληρώσει (τιμολογια στα στοιχεία του δήμου) και μετά ο δήμος θα κυνηγήσει τους αναδόχους και πάει λέγοντας.

 

Και μια γαργαλιστική περίπτωση.

 

Κάθεται μια δουλειά σε μένα με 42% εκπτωση (ο θεος να τη κανει δουλειά).

Ακυρώνεται (ή είναι να ακυρωθεί) επειδή δημοσιεύτηκε σε 2 αντί για 3 εφημερίδες.

Θα επαναδημοπρατηθεί (λογικά) σύντομα.

Ο επόμενος ΕΔΕ, θα πληρώσει 3+2 = 5 δημοσιεύσεις...για έργο με την εκπτωση των 45.000, εφημερίδες 1500ε.

 

Καλύτερα να ανοιξω εφημερίδα.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Στα τελευταία 3 έργα που εδούλεψα πλήρωσα έξοδα δημοσιεύσεων στο Δήμο, εξέδωσε δηλ  ο Δήμος γραμμάτιο προς εμένα και το πέρασα κανονικά στα 'εξοδα μου.

Πάντως ισχύει ότι τα έξοδα δημοσιεύσεων έμπαιναν κανονικά στα έξοδα μας έστω κι αν δεν ήταν στο όνομα μας κομμένα! 
Ένα ακόμη κακό είναι ότι έως πέρυσι ίσχυε πλαφόν κόστους δημοσιεύσεων, δηλαδή η διακήρυξη έλεγε ότι το κόστος δημοσιεύσεων θα είναι το πολύ πχ 1500 Ευρώ! Χάρη σε αυτό σε μια δουλειά που οι καλές εφημερίδες χρέωσαν 2400 πλήρωσα 1500! Φέτος αν μου ξανατύχει θα τα σκάσω κανονικά! Κοροιδία!

Κανε: σε έργο 25000Ε σύμβαση να πληρώνεις 1800Ε εφημερίδες =>( 7,2% του τζίρου) => μέτοχος στα κέρδη η εφημερίδα!

Link to comment
Share on other sites

Tα εξοδα των δημοσιευσεων περνανε στα εξοδα μας, αλλα το ΦΠΑ απο τα τιμολογια των δημοσιευσεων το "χανουμε"

 

Κane, ολες οι εφημεριδες πλεον, κοβουν το τιμολογιο την στιγμη που ο αναδοχος παει να πληρωσει.

Οποτε το "παραμυθι" που ελεγαν καποιες εφημεριδες οτι κοβουν τα τιμολογια των δημοσιευσεων στον Κυριο του Εργου επειδη δεν ξερουν ποιος θα ειναι ο αναδοχος δεν ισχυει πλεον.

 

Και ειχε τυχει μια μοναδικη φορα, να πεισω εφημεριδα να κοψει το τιμολογιο της δημοσιευσης στο ονομα μου και οχι στον Δημο.

Εκει μου ελεγαν απο την εφημεριδα "δεν θα το πληρωσει ο επιτροπος" αλλα εγω επεμενα και τελικα η εφημεριδα μου εκοψε το τιμολογιο στο ονομα μου και πληρωθηκα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Με το Νομο 3801/09 πλεον την πληρωμη την κανει κατ ευθειαν ο αναδοχος και ετσι το τιμολογιο πρεπει να κοβεται στον αναδοχο .Μεχρι τοτε υπηρχε το προβλημα γιατι επρεπε να το πληρωνει η υπηρεσια και αυτη να τα παρακρατα απο τη νομιμη αμοιβη του αναδοχου.Αυτο και η Ελεγκ.Συνεδρ. τμ IV 23/11 πραξη

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

To πρέπει, ομως συνάδελφε, απο το τι γίνεται, έχει μεγάλη διαφορά οπως γνωρίζεις (καλυτερα) απο εμένα.

 

Οσες εφημερίδες εχω πληρώσει, απ'το 09 και έπειτα, μόλις προχθές είδα τιμολόγιο στο όνομα μου. Ολες οι υπόλοιπες, κλασσικά στο όνομα του Δήμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Κι όμως, όσο κουφό κι αν ακούγεται είναι νομότυπο. Ψαξε στο γκουγκλ και θα βρείς την απόφαση και το αρθρο του ΚΒΣ κατι, που το αναφέρει.

 

Το πιο ωραίο πάντως, το κάνει μια εφημερίδα Αθηνών. Στέλνει στο δήμο ένα "σημείωμα" που αναφέρει αρ. φύλλου/τιτλο εργου/ποσό. Και γράφει απο κάτω, πως όταν είναι να πληρώσει ο ανάδοχος, τους προσκομίζει τα στοιχεία και κόβουν το τιμολόγιο εκείνη την ώρα.

 

Πάντως, γνωριζω περιπτώση δήμου, που προφανώς δε τα πληρώνει κανείς. Εχιε μάλιστα χιλιάδες ευρώ ανοικτή τρύπα για δημοσιεύεις και δε δημοσιεύουν τίποτε άλλο. Αυτά δηλ δε θα τα πληρώσει ο δήμος; Αν τον κυνηγήσει η Χ εφημερίδα, θα αναγκαστεί να τα πληρώσει (τιμολογια στα στοιχεία του δήμου) και μετά ο δήμος θα κυνηγήσει τους αναδόχους και πάει λέγοντας.

 

Και μια γαργαλιστική περίπτωση.

 

Κάθεται μια δουλειά σε μένα με 42% εκπτωση (ο θεος να τη κανει δουλειά).

Ακυρώνεται (ή είναι να ακυρωθεί) επειδή δημοσιεύτηκε σε 2 αντί για 3 εφημερίδες.

Θα επαναδημοπρατηθεί (λογικά) σύντομα.

Ο επόμενος ΕΔΕ, θα πληρώσει 3+2 = 5 δημοσιεύσεις...για έργο με την εκπτωση των 45.000, εφημερίδες 1500ε.

 

Καλύτερα να ανοιξω εφημερίδα.

πληρώνεις μόνο τις τρεις τις άλλες τις πληρώνει ο δήμος το λέει καθαρά η νομοθεσία

τις εφημερίδες άσχετα αν είναι στο όνομα του δήμου τις περνάς στις δαπάνες χωρίς έκπτωση όλο το πόσο με τον φπα

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.