Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυτοδίκαιη συνένωση ομόρων άρτιων γηπέδων του ιδίου ιδιοκτήτη


Recommended Posts

6 ώρες πριν, JovannaSar said:

Εγώ που τα συνένωσα συο τοπογραφικό ως ένα επειδή το ζήτησε ο ιδιοκτήτης είμαι λάθος? ....

Ο (κάθε) ιδιοκτήτης μπορεί να ζητάει ό,τι θέλει. Κι εμείς, πρέπει να τηρούμε τη νομοθεσία. Και να μη "νομίζουμε" διάφορα.

Μέχρι να βγει διευκρινιστική για την παρ. 6 άρθρου 33 του Ν 4759, συνένωση δεν κάνουμε. 

Ο 651 δεν αστειεύεται....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 24/1/2021 at 8:23 ΜΜ, tetris said:

Ο (κάθε) ιδιοκτήτης μπορεί να ζητάει ό,τι θέλει. Κι εμείς, πρέπει να τηρούμε τη νομοθεσία. Και να μη "νομίζουμε" διάφορα.

Μέχρι να βγει διευκρινιστική για την παρ. 6 άρθρου 33 του Ν 4759, συνένωση δεν κάνουμε. 

Ο 651 δεν αστειεύεται....

Καλησπέρα

Αυτοδίκαιη συνένωση σε 8 όμορα μη άρτια γήπεδα του ιδίου ιδιοκτήτη αγορασμένα όλα το 1997,εντός ΖΟΕ Μεσογείων,με συνολικό εμβαδόν 4100 τ.μ. γίνεται;Δεν υπάρχει σκοπός δημιουργίας άρτιου και οικοδομήσιμου,απλά "μάζεμα" της περιουσίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα στην ομάδα

Συνάδελφοι σε αναδασμό ο οποίος κυρώθηκε το 2020 , δόθηκαν 5 αυτοτελή τμήματα όμορα μεταξύ τους στον ίδιο ιδιοκτήτη. Τα 2 που συνορεύουν μεταξύ τους δεν είναι άρτια και οικοδομήσιμα . Το ένα είναι 512τ.μ. και το άλλο 3716τ.μ. . Μπορώ να τα δείξω σαν ένα χωρίς να γίνει συμβολαιογραφική συνένωση εφόσον είναι του ίδιου ιδιοκτήτη έτσι ώστε να προκύψει ένα άρτιο και οικοδομήσιμο 

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχουν και διαφορετικά ΚΑΕΚ λάβει.

Στα πλαίσια κάποιας πράξης (πχ έκδοσης Ο.Α) θα δειχτούν ως τοις πράγμασιν συνενωμένα. Συμβολαιογραφική συνένωση επί όμορων ίδιου ιδιοκτήτη δεν μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Dudu1993 said:

Καλημέρα στην ομάδα

Συνάδελφοι σε αναδασμό ο οποίος κυρώθηκε το 2020 , δόθηκαν 5*

αυτοτελή τμήματα όμορα μεταξύ τους **

στον ίδιο ιδιοκτήτη. Τα 2 που συνορεύουν ***

μεταξύ τους δεν είναι άρτια και οικοδομήσιμα . Το ένα είναι 512τ.μ. και το άλλο 3716τ.μ. . Μπορώ να τα δείξω σαν ένα χωρίς να γίνει συμβολαιογραφική συνένωση εφόσον είναι του ίδιου ιδιοκτήτη έτσι ώστε να προκύψει ένα άρτιο και οικοδομήσιμο 

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

* τι περιεργος αναδασμος ηταν αυτος που δημιουργησε  5 ξεχωριστα γηπεδα....δλδ πόσα ηταν πριν;

**εάν ειναι  ομορα, γιατι δεν τα απεδωσε  σαν ενα ενιαιο.;;;

*** πώς μονον τα δυο συνορευουν μεταξυ τους;;;;

Παντως, δεν μπορεις να πας με το  αρθρο 40 του ν. 4759.

ΕΠΕΙΔΗ ομως, οι δρομοι του αναδασμου ειναι,  εκ του νόμου  "κοινοχρηστοι δρομοι",

εάν τα συνενωσεις σημερα και εχεις 25 μ. προσωπο,

ανηκεις  στον κανονα του αρθρου  1 του  Δ270/85;;;;

[εδω ξεχασθηκε το ερωτηματικο]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη την ίδια απορία έχω και εγώ αλλά από τη στιγμή που κυρώθηκε δεν μπορεί να κάνει ένσταση. Είναι ο αναδασμός Βασιλικών στη θεσσαλονίκη. Παραχώρησε 5 συνεχόμενα τεμάχια από τα οποία τα 3 είναι άρτια ενώ τα 2 που συνορεύουν μεταξύ τους έχουν το εμβαδό που ανέφερα πάνω. Έχω πάνω από 25 μέτρα πρόσωπο . Δημήτρη ο 4759 όμως ορίζει ότι για τη συνένωση απαιτείται ένα από τα 2 να είναι άρτια και εδώ δεν έχω κανένα άρτιο . Ο αναδασμός κυρώθηκε το 2020 δεν έχει περαστεί ακόμα στο κτηματολόγιο  .

 

@Pavlos33 και εγώ αυτό γνωρίζω αλλά με κάνει να αμφιβάλλω το άρθρο 33 παρ. 6 του Ν.4759/20. 

Αναφέρεσαι συγκεκριμένα για αυτή τη περίπτωση διότι κανονικά γίνεται συμβολαιογραφική συνένωση επί όμορων ιδίου ιδιοκτήτη 

Edited by Dudu1993
Link to comment
Share on other sites

εδώ, τι δεν λες σωστά;

"Παραχώρησε 5 συνεχόμενα τεμάχια από τα οποία τα 3 είναι άρτια ενώ τα 2 που συνορεύουν μεταξύ τους έχουν το εμβαδό που ανέφερα πάνω."

πώς μπορει να ειναι συνεχομενα αλλά μονον τα δυο να συνορευουν μεταξυ τους.;;;

Για τους αναδασμους, να το ξαναδουμε

- ισχυει η παρ. στ του 40 σε συνδυασμο με την παρ. δ

- επισης η παρ. 5 με εμβαδον 2 στρ. και προσωπο   25μ. σε οδο [πλην δεν περιλαμβανει την "απλη κοινοχρηστη" του Δ270....]

- εχουμε και την παρ. στ' του 40, αλλα αυτη  σε στελνει στην παρ. δ' που απαιτει "ζωνη"

- εχουμε και εκεινη την [περιεργη] παρ. 6 στο αρθρο 40  που θελει   4 στρ. μετα απο συνενωση

αλλά  απαιτει το ενα απο τα γηπεδα πρεπει να ειναι αρτιο και οικοδομησιμο  [κατα κανονα ή παρεκκλιση....δεν διευρινιζει]

 αυτα [time out]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 απο προσφατη  συζητηση...φαινεται πόσο"περιπλοκο" ειναι ολο αυτο το θεμα περι αναδασμων και απαλλοτριωσεων...

https://www.michanikos.gr/forums/topic/30927-αρτιότητα-και-οικοδομησιμότητα-εκτός-σχεδίου/page/23/#comment-1142095

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2022 at 11:16 ΠΜ, Pavlos33 said:

Λογικά έχουν και διαφορετικά ΚΑΕΚ λάβει.

Στα πλαίσια κάποιας πράξης (πχ έκδοσης Ο.Α) θα δειχτούν ως τοις πράγμασιν συνενωμένα. Συμβολαιογραφική συνένωση επί όμορων ίδιου ιδιοκτήτη δεν μπορεί να γίνει.

Επειδή το συγκεκριμένο θέμα με απασχολεί το τελευταίο διάστημα...

... (αν μπορεί και ο Δημήτρης να μας δώσει τα «συμβολαιογραφικά» φώτα του)...

αυτό το «ως τοις πράγμασιν συνενωμένα» προκύπτει από κάποια νομοθεσία;

Καθώς, απ' όσο ξέρω, η έκδοση ΟΑ δεν μεταγράφεται και δεν δημιουργεί τίτλο, ενώ δεν βλέπω πως μπορεί να βγει ΗΤΚ πάνω σε δύο ΚΑΕΚ.

(ξέρετε, ο αντίλογος είναι ότι ένα κτίριο δεν μπορεί να πατάει σε δύο ΚΑΕΚ, και ας είναι του ιδίου, και είτε θα κολλήσει στο κοινό όριο ή θα αφήσει Δ/δ, κάνω κάπου λάθος εγώ ή η ΥΔΟΜ που μου τα λέει αυτά;)

Και γιατί δεν μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική συνένωση επί ομόρων ίδιου ιδιοκτήτη;
(Ή κατάτμηση ενός μεγάλου ΚΑΕΚ σε δύο μικρότερα άρτια ίδιου ιδιοκτήτη, όπως με πληροφόρησε εσχάτως συμβολαιογράφος...)

Καλημέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dsworks said:

Καθώς, απ' όσο ξέρω, η έκδοση ΟΑ δεν μεταγράφεται και δεν δημιουργεί τίτλο, ενώ δεν βλέπω πως μπορεί να βγει ΗΤΚ πάνω σε δύο ΚΑΕΚ.

 

 

η ΟΑ ειναι διοικητική πράξη εξ ου και η συνένωση

 

1 ώρα πριν, dsworks said:

Και γιατί δεν μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική συνένωση επί ομόρων ίδιου ιδιοκτήτη;

η συμβολαιογραφική πράξη ποιους θα έχει ως συμβαλλόμενους?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.