Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά Δικαιώματα Πτυχιούχων ΤΕΙ


Recommended Posts

geoste,
ανοίγεις ενδιαφέροντα thread, ακόμα και στα πιο βαρετά (και πολυσυζητημένα μέχρι αηδίας) θέματα.

Σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ, το πιο σημαντικό post είναι του stayros #9.
Είμαι περίεργος να δω τι αναβολή ή μπερδεμα ή σύγχυση θα δημιουργηθεί το 2015 ή τι θα ακυρωθεί κλπ.
Θάχει πλάκα μετά απο 50+ (?) χρόνια να γίνουμε όλοι συνάδελφοι, ΠΕ και ΤΕ.

Και τώρα στα βαθειά και στα δύσκολα αν και ελάχιστα off-topic:
α. Οι μηχ. ΠΕ θεωρούν τους μηχ.ΤΕ  μηχανικούς, έστω και με αποχρώσεις πολιτικής ορθότητας ή ευγένειας ή με άλλες επιφυλάξεις?
β. Αν ένας ΤΕ εδώ στο φόρουμ αποκαλέσει έναν ΠΕ συνάδελφο, πόσοι θα παρεξηγηθούν? (το συμforumίτης είναι ασφαλέστερο ΙΜΗΟ...)
γ. θα κάνουμε καμμιά δημοσκόπιση για να το ανακαλύψουμε ή δεν πειράζει?

Εγώ πάντως είμαι Τεχνολόγος Μηχανικός... θα κρατάω αποστάσεις.

stayros,
τις (στοιχηματικές) προβλέψεις σου για το 2015 και α,β,γ.

Edited by AMHxaNos
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Θάχει πλάκα μετά απο 50+ (?) χρόνια να γίνουμε όλοι συνάδελφοι, ΠΕ και ΤΕ.

β. Αν ένας ΤΕ εδώ στο φόρουμ αποκαλέσει έναν ΠΕ συνάδελφο, πόσοι θα παρεξηγηθούν? (το συμforumίτης είναι ασφαλέστερο ΙΜΗΟ...)
 

 

στο 2015 ζουμε ή σε κανενα φεουδο στον μεσαιωνα? τι ειναι το ΠΕ ΤΕ ατομα α και β κατηγοριας?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι στο πλατωνικό μίσος που τρέφει η μια ομάδα για την άλλη.

 

Πιο παλιά (ίσως να συμβαίνει και τώρα) αρκετοι μηχ. απο ΑΕΙ δεν ήθελαν να τους αποκαλουν οι μηχ απο ΤΕΙ ή άλλες σχολές συνάδελφους.

Τελικά στο β δεν απάντησες...

Ζούμε στο 2015.

Ας αφήσουμε τις α και β κατηγορίες για άλλο thread, είμαστε off-topic και θα το κλειδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κρασιά ...ότι θυμάται χαίρεται ο καθένας ....Τι ΠΕ τι ΤΕ κολοκύθια με ρίγανη, γιατί δουλεία δεν υπάρχει ούτε για τους ΠΕ  ούτε για τους ΤΕ,όλα τα άλλα είναι λόγια για να περάσουμε την ώρα για να έχουμε κάτι να λέμε .

Edited by hektor
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι στο πλατωνικό μίσος που τρέφει η μια ομάδα για την άλλη.

 

 

Αυτά είναι αστειότητες και δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Έχω συνεργαστεί με πολλούς μηχανικούς ΠΕ και μόνο καλά λόγια έχω να πω σχετικα με την συμπεριφορά τους (υπήρξαν ελάχιστες εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα). Εσύ μπορείς να δηλώνεις ό,τι θέλεις, να δηλώνεις τεχνολόγος, παγωτατζής, ταβερνιάρης, ναύαρχος, οφείλεις όμως να σέβεσαι τους νόμους οι οποίοι είναι ξεκάθαροι.Άλλωστε άγνοια νόμου δεν συγχωρείται και όταν η άγνοια παραμένει δείχνει εμπάθεια και δεν μπορω να εντοπίσω τον λόγο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα μίσος μεταξύ των Μηχανικών.

Απλά, οι μισοί επαναπαύονται (και συντηρούν ακούσια ή ακούσια) στο σύστημα που απορρίπτει τους άλλους μισούς από τα αυτονόητα εργασιακά δικαιώματα.

 

Όταν ένας Μηχανικός ΤΕ ζητά τα αυτονόητα ανακαλύπτουμε "μίσος" στο λόγο του. Όταν ένας Μηχανικός ΠΕ δεν αντιδρά στο ΤΕΕ και τα νομοσχέδια τα οποία επηρεάζει, αλλά το συντηρεί και μαζί του συντηρεί και την νοοτροπία της απόρριψης των Μηχανικών ΤΕ, τότε τα βλέπουμε όλα φυσιολογικά...

 

Η συντήρηση ή η απάθεια έναντι της αδικίας είναι αδικία καθαυτή.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν θέλω να ανοίξω κάποια κόντρα, αλλά στο κείμενο που ανέβασες, το διπλωματούχος από που προκύπτει;

 

Απο που προκύπτει αυτό; (Σχετικα με το διπλωματούχος)

 

Οι κάτοχοι Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης, δεν λέγονται διπλωματούχοι;;αφού έχουν δίπλωμα που υπερτερεί του Πτυχίου( αν μιλάμε για Πανεπιστήμια και ΤΕΙ);;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

 

στο 2015 ζουμε ή σε κανενα φεουδο στον μεσαιωνα? τι ειναι το ΠΕ ΤΕ ατομα α και β κατηγοριας?

 

 

Μη το λες...επειδή παρακολουθώ το forum από φοιτητής, θυμάμαι σχετικά πρόσφατα ακόμα (2010-2011 κάπου εκεί) πολλά θέματα να κλειδώνουν από ειρωνικά ή/και υβριστικά σχόλια, κυρίως Π.Ε. χρηστών προς Τ.Ε.!

 

Από τότε που άρχισαν οι αναδουλειές (και οι προειδοποιήσεις/ban προφανώς) ηρέμησαν τα πνεύματα, αρχίσαμε τις δημόσιες σχέσεις μεταξύ μας και θυμήθηκαν κάποιοι (ή κατάλαβαν, όσοι δεν είχαν καταλάβει) ότι οι Τ.Ε. όντως αντιμετωπίστηκαν (κι εξακολουθούν μέχρι σήμερα να αντιμετωπίζονται) σαν πολίτες Β' ή και Γ' κατηγορίας κι ότι το "οι Τ.Ε. θέλουν να σας φάνε τις δουλειές, να σας φάνε τα δικαιώματα" κ.λπ. καλλιεργήθηκε από τον φορέα τους (που κατάλαβαν επίσης πόσο γραμμένους στα παλαιότερα των υποδημάτων του τους έχει) για να τους αποπροσανατολίζει όσο αυτός αλώνιζε (κι εξακολουθεί να αλωνίζει ακάθεκτος)...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

"Αν ένας ΤΕ εδώ στο φόρουμ αποκαλέσει έναν ΠΕ συνάδελφο, πόσοι θα παρεξηγηθούν? (το συμforumίτης είναι ασφαλέστερο ΙΜΗΟ..."

 

Όποιος ΤΕ τολμήσει να με αποκαλέσει προσωπικά συνάδελφο, θα το μετανιώσει πικρά. Τελευταία προειδοποίηση...

 

(sic)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν αυτοι οι τίτλοι που αποδίδουν απο τη σχολή κιόλας... Συνάδελφος...

Η πλακα ειναι οτι καθε χώρος εχει τους δικούς του τίτλους. Απο τη στιγμη που μπήκα στο διυληστηριο αποκαλεί ο ενας τον αλλο μάστορα.. Μεχρι και τους παρκαδόρους στην πύλη μάστορες τους αποκαλούν.. Ε λοιπόν απο εδω και στο εξής δεν θελω να ακούσω και εγω τη λέξη συνεδελφος. Μάστορα θα με λετε :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.