Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητικη πυρασφάλεια κινηματογράφου


prime

Recommended Posts

Καλημέρα!

Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση που πιθανόν να έχει απαντηθεί ξανά στο Forum αλλα ίσως δεν την έχω βρει εγώ.

Εχω αναλάβει μια μελέτη για πυρασφάλεια χειμερινού κινηματογράφου και προσπαθώ να βγάλω άκρη απο τις αντίστοιχες διατάξεις.

¨ολα καλά μέχρι που φτάνω στην πλατεία (κεντρικος χώρος καθισμάτων) του κινηματογράφου. Θεωρείται η όχι επικίνδυνος χώρος ώστε να σχεδιαστεί σύστημα πυρανίχνευσης με ανιχνευτες ιονισμού η θερμοδιαφορικούς?

Η νομοθεσία ανααφέρει καποιους χώρους πχ λεβητοστάσια , χώρους σκηνής ως επικίνδυνους.

Αλλα η πλατεία θεωρείται?

Χρειαζεται μονιμο σύστημα πυρανίχνευσης?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το κτιριο ειναι του 1967. Νομοθεσια του 1956 για κινηματοθεατρα και 3/1981 για τα συστήματα. Απλα δεν βλέπω καποια αναφορα για το θεμα μου πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως δεν αναφέρει κάτι για την πλατεία (εκτός αν μου διέφυγε κάτι), συνεπώς θα βάλεις σύστημα πυρανίχνευσης για τους χώρους που θεωρούνται επικίνδυνοι κατα την 3/81

 

Καλό είναι πάντως να τηλ. στην πυροσβεστική της περιοχής που θα καταθέσεις τη μελέτη για επιβεβαίωση ή μήπως έχει αλλάξει κάτι στη νομοθεσία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μιλήσω με το 1 Γραφειο Πυρασφαλειας στην Ομονοια. Και δεν είναι οι πιο φιλικοί άνθρωποι όταν έρχεται η ώρα για ερωτήσεις!! Προσπαθώ να απαντήσω όσα περισσοτερα μπορώ πριν μπω στην διαδικασία να καταθέσω τα χαρτια γιατι μόνο κόπος είναι στο συγκεκριμένο γραφείο.

Οπως και να έχει Dib ευχαριστώ πολυ για τον χρόνου σου να ανατρέξεις σε νόμους και να μουδώσεις την απάντηση που και εγω θεωρώ σωστη. Το εκτιμώ.

 

Θα περιμένω λίγο ακόμα μήπως κάποιος ακόμη συνάδερφος έχει μια περαιτέρω γνώμη πάνω στο θέμα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ενα επιπλεον άρθρο που δεν ειναι πρακτικά σαφές ειναι το αρθρο 110 του β.δ. 15/1956 το οποιο αναφέρει οτι <<επιβάλλεται η εγκαταστασις θερμοστατικών σημαντηρων. [..] και τα λοιπα χωρις καποια διευκρίνιση περεταίρω.

Μπορω ίσως να πατήσω σε αυτό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω απλά τα άρθρα τα οποία προκαλλουν σύγχηση. Περα απο το άρθρο που ανέβασα υπάρχει και το άρθρο 10 παράγραφος 1 της πυροσβεστικής διάταξης 3/1981 που αναφέρει.

 

<<1.- Εις χώρους υψηλού βαθµού κινδύνου κτιρίων εις τα οποία στεγάζονται αίθουσαι 

συγκεντρώσεως κοινού, πρέπει να τοποθετήται σύστηµα αυτοµάτου ανιχνεύσεως πυρκαϊάς, 
συµφώνως προς το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ‘’Α’’ της παρούσης. Ως χώρος υψηλού βαθµού κινδύνου 
νοείται κάθε εστεγασµένος χώρος εις τον οποίον υπάρχει πιθανότης εµφανίσεως και ταχείας 
εξαπλώσεως πυρκαϊάς µε κίνδυνον παγιδεύσεως ατόµων εξ αυτής, λόγω των ευφλέκτων 
υλικών τα οποία υπάρχουν εντός αυτού.>>
Ευλεκτα υλικά τα καθίσματα ίσως?
 
Καποια αποψη κανείς?
Link to comment
Share on other sites

  Δε νομίζω τα καθίσματα να θεωρούνται ευφλεκτα. Όντως δεν αναφέρει το Β.Δ 56 για τα μόνιμα συστήματα πυρανίχνευσης.

  Στον υπολογισμό των ατόμων, υπολογίζεις για σταθερές θέσεις / 0,45 τμ . Για χώρο (όχι αφαιρούμενο πάντα) χωρίς σταθερές θέσεις, υπολογίζεις /1,40 τμ?

  Δύσκολη περίπτωση, καλά ξεμπερδέματα

Link to comment
Share on other sites

<<1.- Εις χώρους υψηλού βαθµού κινδύνου κτιρίων εις τα οποία στεγάζονται αίθουσαι 

συγκεντρώσεως κοινού, πρέπει να τοποθετήται σύστηµα αυτοµάτου ανιχνεύσεως πυρκαϊάς, 
συµφώνως προς το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ‘’Α’’ της παρούσης. Ως χώρος υψηλού βαθµού κινδύνου 
νοείται κάθε εστεγασµένος χώρος εις τον οποίον υπάρχει πιθανότης εµφανίσεως και ταχείας 
εξαπλώσεως πυρκαϊάς µε κίνδυνον παγιδεύσεως ατόµων εξ αυτής, λόγω των ευφλέκτων 
υλικών τα οποία υπάρχουν εντός αυτού.>>
Ευλεκτα υλικά τα καθίσματα ίσως?

 

  Δε νομίζω τα καθίσματα να θεωρούνται ευφλεκτα.

 

Θεωρητικά όντως τα καθίσματα δεν θεωρούνται εύφλεκτα υλικά.

 

Όμως εδω που τα λέμε, απο μια άποψη οι υφασματινες επικαλυψεις των καθισμάτων είναι πολύ εύφλεκτες.... αλλά όχι αυφτοαναφλεγόμενες.

Τέλος πάντων αυτό είναι και στη κρίση της ελέγχουσας υπηρεσίας πως μπορεί να τα χαρακτηρίσει.

Η αλήθεια είναι οτι παλια που είχα πάει στα cine village στο Μαρούσι, αν δεν με απατά η μνήμη μου, στην οροφή της αίθουσας πρέπει να είχε ανιχνευτές πυρκαγιας, μαλλον ιονισμού και καπνού....

 

Κατά την άποψη μου θα πρέπει να ανατρεξεις σε νεότερες νομοθεσίες της πυροσβεστικής (δεν μου έρχεται τώρα κάποια στο μυαλό να σου προτείνω), να δείς ποιος είναι ο νεότερος ορισμός του χώρος υψηλού βαθµού κινδύνου, πέρα απο αυτό που αναφέρει η 3γ + 3δ/95.

 

Επίσης, δώσε ιδιαίτερη προσοχή στις παραγράφους 1-4 του άθρου 3, ως προς το ύψος της/των εξόδου/ων σε σχέση με το επιπεδο των δρόμων διαφυγής.

Επειδή αναφέρεις κινηματοφράφο σε παλαιό κτήριο στην Ομόνοια, ίσως να υπάρχει αυτή η υψομετρική διαφορά που αναφέρω και να απαιτήσουν σύστημα πυρανίχνευσης στο χώρο της αίθουσας.... που ανεξάρτητα την ενδεχόμενη υψομετρική διαφορά που υπαρχει (αν θα υπάρχει), είμαι σίγουρος οτι η πυροσβεστική θα το απαιτήσει.... για να έχει τα ''νώτα'' της καλλυμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.