Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαίτηση Παθητικής Πυροπροστασίας


peratis

Recommended Posts

καλησπέρα 

Σε ισόγειο κατάστημα σε κτίσμα του 1986 πρόκειται να γίνει με άδεια μικρής κλίμακας διαχωρισμός σε τρία καταστήματα, ένα εκ των οποίων θα γίνει κατάστημα τυχερών παιγνίων. Αφού δεν έχω αλλαγή χρήσης και έχω κτίσμα πριν του 88 απαιτείται στο σύστημα e-άδειες μελέτη πυρασφάλειας (δεδομένου ότι με βάση τα στοιχεία του κτίσματος και την μη αλλαγή χρήσης θα πάω με πυροσβεστικές διατάξεις); Και κάτι ακόμη, που ακριβώς (νομοθεσία) αναφέρεται η μη απαίτηση μελέτης πυρασφάλειας στο e- άδειες σε περίπτωση παλαιών διατάξεων;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω το θέμα της πυροπροστασίας, νομίζω πως ο χρήστης elec sakis στην προηγούμενη σελίδα έχει δώσει την απάντηση. Αναφέρει το σχήμα 2 των διευκρινιστικών του Π.Δ.41/2018, για τα κτίρια προ ισχύος του Π.Δ.71/1988.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

συμφωνα με τη διευκρινιστική εγκύκλιο του π.δ. 41/18, για αυθαίρετο που έχει τα τακτοποιηθεί και χρειάζεται εργασίες δομησης μικρής κλιμακας, οι οποίες θα γίνουν τώρα δηλαδή μετά τις 7/8/2018 με ποια νομοθεσία θα πάμε για την μελέτη παθητικής πυροπροστασίας;

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, stag94 said:

Καλησπέρα,

συμφωνα με τη διευκρινιστική εγκύκλιο του π.δ. 41/18, για αυθαίρετο που έχει τα τακτοποιηθεί "ποια χρόνια φαίνεται στο φύλλο αυθαίρετου ότι κατασκευάστηκαν οι αυθαιρεσίες;" χρειάζεται εργασίες δομησης μικρής κλιμακας, οι οποίες θα γίνουν τώρα δηλαδή μετά τις 7/8/2018 με ποια νομοθεσία θα πάμε για την μελέτη παθητικής πυροπροστασίας; 

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Pyrasfaleia said:
1 ώρα πριν, stag94 said:

Καλησπέρα,

συμφωνα με τη διευκρινιστική εγκύκλιο του π.δ. 41/18, για αυθαίρετο που έχει τα τακτοποιηθεί "ποια χρόνια φαίνεται στο φύλλο αυθαίρετου ότι κατασκευάστηκαν οι αυθαιρεσίες;" χρειάζεται εργασίες δομησης μικρής κλιμακας, οι οποίες θα γίνουν τώρα δηλαδή μετά τις 7/8/2018 με ποια νομοθεσία θα πάμε για την μελέτη παθητικής πυροπροστασίας; 

Μετά το Π.Δ. 71/88, πιο συγκεκριμένα από το 2004 έως 2011

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα.

Σε υφιστάμενο κτίριο κατοικίας προ του 1988, βγαίνει τώρα άδεια μικρής κλίμακας για ολική αλλαγή χρήσης σε εμπορικό κατάστημα (περίπου 90τμ).

Διαβάζοντας νομοθεσία πάω με ΠΔ 8/2016 και δεν απαιτείται κατάθεση μελέτης ενεργητικής και παθητικής στο e-adeies. Απλά πρέπει ο χώρος να διαθέτει τα απαιτούμενα μέσα πυροπροστασίας.

Τι γνώμη έχετε;

Edited by spapako
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει φορέας.

Είναι εμπορικό κατάστημα. Δεν απαιτεί κάποια αδειοδότηση από κάπου.

Απλά δεν ξέρω αν πάει με πυροσβεστική διάταξη 8/2016 ή με το νέο Κανονισμό του 2018.

Πρόκειται για ολική αλλαγή χρήσης αλλά με μικρής κλίμακας, όχι άδεια δόμησης.

Θα ρωτήσω Πυροσβεστική και θα επανέλθω.

Edited by spapako
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

μήπως έχεις κάποιος μελέτη παθητικής πυροπροστασίας για ξύλινη κατασκευή; Θέλω να δω δείκτες πυραντίστασης κτλ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.